کنعانی: حملات آمریکا نقض حاکمیت ملی سوریه، عراق و یمن است

کنعانی

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: اقدامات آمریکا دلیل واضحی است که دولت آمریکا مایل است دست رژیم برای ادامه جنایت را باز بگذارد، حمله به دیگر کشورها نقض حاکمیت ملی سوریه، عراق و یمن است.

به گزارش اتحادنیوز، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران، پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شد.

کنعانی درباره تحولات فلسطین گفت: آخرین آمار تکان‌دهنده منتشرشده از میزان تلفات انسانی وارده بر ملت مقاوم فلسطین را شاهد بوده‌ایم. نزدیک به 7 هزار نفر مفقود، 66630 نفر مجروح نتیجه 122 روز جنایت مستمر ضدبشری رژیم غاصب علیه ملت فلسطین است. امیدواریم جامعه جهانی بیش از این تحمل نکند و با جدیت هرچه تمام‌تر زمینه توقف جنایت جنگی رژیم را علیه ملت فلسطین فراهم کند.

جامعه جهانی نمی‌تواند روی نقش آمریکا برای صلح حساب باز کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص حملات نظامی آمریکا به عراق و سوریه و راه‌حل کاهش تنش‌ها گفت: نقطه کانونی بحران تداوم جنگ وحشیانه رژیم با حمایت دولت آمریکا و انگلیس علیه ملت مظلوم فلسطین است. 122 روز جنگ و جنایت بدیهی است، کانون بحران در فلسطین است و راه‌حل پایان دادن به جنایت جنگی و نسل‌کشی توسط رژیم صهیونیستی است.

اقدامات آمریکا دلیل واضحی است که دولت آمریکا مایل است دست رژیم برای ادامه جنایت را باز بگذارد. حمله به دیگر کشورها نقض حاکمیت ملی سوریه، عراق و یمن است و تلاش ناشیانه برای انحراف اذهان عمومی از نقطه کانونی بحران فلسطین به دیگر سمت‌ها است. کانون بحران همچنان در فلسطین است و راه‌حل پایان دادن به نسل‌کشی است.

اقدامات نظامی آمریکا و انگلیس در منطقه از جمله حملات نظامی به یمن و عراق و سوریه و تداوم حمایت از جنگ‌طلبی رژیم اسرائیل متناقض با پیام‌ها و شعارهایی است که می‌دهند. آمریکا یا دچار سرگردانی است و یا دچار تناقض در گفتار و عمل است. اقدامات آمریکا علیه تمامیت ارضی کشورها نشان می‌دهد جامعه جهانی نمی‌تواند روی نقش آمریکا برای صلح حساب باز کند. آمریکا و انگلیس به‌جای انتخاب صلح در منطقه ترجیح می‌دهند رژیم اسرائیل و منافع نتانیاهو را انتخاب کنند و بر منافع ملت‌ها و دولت‌ها ترجیح بدهند. اقدامات آمریکا و انگلیس به‌ویژه در این اواخر نشان می‌دهد درک درستی از منطقه و راه‌حل ندارند و به‌جای توجه به کانون بحران به حاشیه توجه می‌کنند، این موضوع و رفتار با ادعاهای آنان مبنی بر عدم توسعه جنگ در منطقه ناسازگار است.

دولت آمریکا اقداماتش در منطقه با ادعاهایی که مطرح می‌کنند ناسازگار است. حمله نظامی به یمن با همراهی رژیم انگلیس نشان‌دهنده این است که این دو کشور در مسیر بی‌ثباتی و دامن زدن به ناامنی در منطقه حرکت می‌کنند، این‌گونه اقدامات محکوم است، تداوم این‌گونه اقدامات ماجراجویی است و اقداماتی در جهت گسترش تنش در منطقه است و جامعه جهانی نسبت به بازدارندگی مسئولیت دارد.

لغو روادید ایران با 28 کشور جهان

وی درباره روادید و لغو روادیدهای ایران با کشورهای دیگر گفت: ایران به‌طور یک‌طرفه لغو روادید جهانگردی را برای اتباع 28 کشور اعلام کرده است و از 15 بهمن این عملاً اجرایی شده است، این در چارچوب سیاست‌های دولت ایران برای گسترش مناسبات و ارتباطات به‌ویژه تقویت ارتباطات مردمی با کشورهای مختلف جهان صورت گرفته است و انتظار می‌رود در همین چارچوب و رویکرد شاهد اقدامات مشابهی هم از سوی آن دسته کشورهایی باشیم که چنین تسهیلاتی را برای شهروندان ایران اجرا نکردند.

این اقدام می‌تواند زمینه‌ساز تقویت ارتباطات مردم با مردم باشد.

حضور نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن در تهران

کنعانی در خصوص حضور نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن در تهران گفت: این در ادامه مشورت‌های مستمر ایران با نماینده ویژه سازمان ملل به‌منظور پیشرفت روند سیاسی در کشور یمن انجام شد. آخرین تحولات یمن و روند مذاکرات و گفتگوهای صلح و ثبات در این کشور در این گفتگوها صورت گرفت. ایران اهتمام جدی نسبت به حمایت از روند صلح و ثبات در یمن دارد و در این چارچوب مشورت‌ها با سازمان ملل انجام می‌شود. ایران همچنان بر راهکار سیاسی تأکید کرده و راهکار نظامی را بی‌تأثیر دانسته بود. خرسندیم اکنون بر گفتگو و مذاکره در یمن تمرکز شده است و ایران از هرگونه توافقی که منطبق با واقعیت‌های موجود و تأیید طرفین باشد و از رنج ملت یمن کم کند، استقبال می‌کند.

انتظار می‌رود مقامات افغانستان به تعهدات خود در زمینه حق‌آبه ایران عمل کنند

وی درباره موضوع حق‌آبه ایران از افغانستان گفت: در خصوص حق‌آبه خبر جدیدی ندارم اما در جدول گفتگوهای ما با مقامات سرپرستی افغانستان مطرح است، تماس‌های ما در سطوح مختلف ادامه دارد، انتظار می‌رود در چارچوب معاهده موجود مقامات سرپرستی به تعهدات خود عمل کنند.

رژیم صهیونیستی بدون حمایت آمریکا امکان تجاوز علیه ملت فلسطین را ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اقدامات آمریکا و انگلیس در یمن گفت: اقدام رژیم‌های آمریکا و انگلیس علیه یمن و هدف قرار دادن اهداف، اقدامی ناشیانه و ناقض قوانین و مقررات بین‌المللی و در جهت انحراف اذهان عمومی از کانون بحران در منطقه است، آنچه در دریای سرخ در حال رخ‌دادن است معلول است و علت نیست. تمرکز آمریکایی‌ها بر کشورهای دیگر منطقه و نقض حاکمیت این کشور خلاف ادعاها مینی بر عدم دامن زدن به ناامنی در منطقه است، متأسفانه با نادیده گرفتن کانون بحران به‌دنبال توسعه دامنه تنش و بحران در منطقه هستند، این امنیت و صلح بین‌المللی را در خطر قرار می‌دهد.

ایران از ابتدای بحران تلاش زایدالوصفی انجام داد تا جنایات متوقف شود. کانون بحران در فلسطین نتیجه استمرار بیش از 4 ماه جنایت توسط رژیم صهیونیستی است و اگر آمریکا به صلح و امنیت فکر می‌کند باید حمایت‌های خود را از رژیم قطع کنند، ما تأکید می‌کنیم رژیم بدون حمایت آمریکا امکان تجاوز علیه ملت فلسطین را ندارد.

پیام ما به آمریکا رسیده است

وی درباره ادعاهای آمریکا در خصوص اقدامات نیروهای نیابتی ایران در منطقه گفت: ما به‌دنبال تشدید تنش قطعاً نیستیم، عملکرد ایران در طول چهار ماه گذشته اثبات کرده است ایران به‌دنبال ایجاد زمینه‌های ثبات در منطقه و پیشگیری از توسعه بحران در منطقه است، ما به‌دنبال تنش با هیچ کشوری نیستیم. ایران هیچ نیروی نیابتی در منطقه ندارد، این آمریکاست که از رژیم برای تحقق اهداف نامشروع خود در منطقه استفاده می‌کند.

آنچه شاهدیم اقدامات دولت‌ها و ملت‌هایی است که نسبت به جنایت جنگی رژیم صهیونیستی اعتراض جدی دارند و نسبت به حمایت تمام‌قد آمریکا از رژیم اعتراض دارند و حمایت‌های آمریکا را زمینه‌ساز تداوم بحران در منطقه می‌دانند، پیام ما به آمریکا رسیده است و ما پاسخ‌های واضحی دادیم، راهکار کاهش بحران و کاستن از سطح تنش روشن است، کانون بحران مشخص است، آمریکا بخشی از راه‌حل نیست بخشی از بحران است، این ارزیابی ایران به‌تنهایی نیست، آنچه شاهد بودیم نتیجه حمایت آمریکا از رژیم است، آمریکا در شورای امنیت نشان داد که مقابل کارکرد اصلی و حقیقی شورای امنیت ایستادگی کرده و با وتو و حذف بندهای ضرورت آتش‌بس فوری مانع توقف جنایات علیه فلسطین شده است، صلح در منطقه منوط به توقف جنایت جنگی علیه فلسطین است.

مانعی در روابط ایران و عراق وجود ندارد

کنعانی درباره مذاکرات با عراق گفت: روابط دو کشور مستحکم است و در زمینه‌های متعدد با وجود اراده قوی بین دو کشور و زیربنای موجود، روابط رو به رشدی را شاهد هستیم، مانعی در روابط ایران و عراق وجود ندارد، ما روابطی با اقلیم کردستان هم داریم. روابط مشترک اقتضا می‌کند ما از موانع احتمالی هم عبور کنیم، توسعه روابط خواست دو دولت و ملت است.

وی در خصوص سفر علی‌اکبر احمدیان دبیر شورای‌عالی امنیت ملی کشورمان به عراق گفت: این سفر در برنامه امروز دبیر شورای‌عالی امنیت ملی بوده است، خبر ورود ایشان هم منتشر شده و در چارچوب برنامه‌های دو کشور برای توسعه مناسبات و تداوم رایزنی‌ها برای همکاری‌های امنیتی است.

سیاست حمایت از رژیم غاصب را کنار بگذارد

کنعانی در خصوص اظهارات مقامات غربی از جمله وزیر خارجه انگلیس علیه ایران گفت: آنهایی که دستشان به خون ملت فلسطین و کودکان فلسطینی آغشته است نمی‌توانند در خصوص ایران که همواره حامی ملت فلسطین و نیز حامی تقویت صلح و ثبات بوده است، اظهارنظر کنند، تلاش برای نادیده گرفتن تعمدی واقعیت‌ها در منطقه بخشی از ویژگی سیاست خارجی رژیم انگلیس است، این ویژگی متأسفانه بر سنت دیرینه فتنه‌انگیزی رژیم انگلیس در منطقه اضافه شده است.

انگلیس نباید مسئولیت تاریخی خودش در شکل‌گیری غده سرطانی را فراموش کند، این روزها این نقش فتنه‌انگیزانه انگلیس بیش از هر زمان دیگری مورد توجه ملت‌های جهان است. عادت به اتهام‌زنی و فرار رو به جلو بخشی از اشتباهات انگلیس است، رژیم انگلیس بهتر است که به این اشتباهات خاتمه دهد و پند بگیرد و سیاست حمایت از رژیم غاصب را کنار بگذارد و به‌جای اتهام‌زنی به رفتار غلط خود فکر کند.

نشست بین‌المللی درباره تحولات افغانستان

وی در خصوص نشست هفته پیش کابل و همچنین نشست آتی دوحه در خصوص افغانستان گفت: اندیشه ایجاد گروه تماس منطقه‌ای در ارتباط با افغانستان چهار ماه پیش توسط ایران به اجلاس همسایگان افغانستان پیشنهاد شد و رایزنی‌های مختلفی با مقامات سرپرستی و کشورهای منطقه توسط ایران صورت گرفت. استمرار مذاکرات در نهایت موجب شد هسته‌ای به‌نام گروه تماس منطقه‌ای شامل ایران، چین، روسیه و پاکستان شکل بگیرد و توافق کنند این نشست در کابل برگزار شود، علاوه بر این 4 کشور در چارچوب رایزنی‌های انجام‌شده، 8 کشور دیگر نیز در سطح سفرا حضور پیدا کردند و تحولات افغانستان مورد گفتگو قرار گرفت.

این کمیته تماس منطقه یک کانال امن برای جست‌جوی سازوکاری است که الگوهای سنتی و بومی پیشرفت در روندهای سیاسی اقتصادی اجتماعی و فرهنگی افغانستان را شناسایی کند و شرایط بهتری را برای ملت رنج‌دیده افغانستان شامل همه مذاهب و اقوام ایجاد کند. در ارتباط با سازوکار دوحه ایران همواره در سازوکارهای منطقه‌ای و بین‌المللی حضور مؤثر داشته و در این چارچوب‌ها تلاش کرده است با همان نگاه برای ایجاد شرایط بهتر در افغانستان و ایجاد شرایط بهتر برای وضعیت زندگی مردم این کشور حضور داشته باشد، قطعیت کامل ندارم ایران در چه سطحی شرکت می‌کند.

ادعاهای ترامپ علیه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص ادعاهای ترامپ علیه ایران گفت: شهادت آدم دروغگو و جنایتکار که اکنون به‌دنبال رقابت انتخاباتی است مسموع نیست.

دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه

وی درباره دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: فرمایشات مقام رهبری نصب‌العین دستگاه وزارت خارجه است. استفاده از ظرفیت‌های ممکن جزو اولویت‌های دولت است و وزارت خارجه هم به‌عنوان مجری سیاست خارجی از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کند، مأموریت‌های معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه بر همین اساس متمرکز است.

میدان گازی آرش و ادعاهای کویت و عربستان

کنعانی در خصوص میدان گازی آرش و ادعاهای کویت و عربستان گفت: در موضعی که داشتم دیدگاه ایران را با شفافیت بیان کردم، معتقدیم آنچه مطرح است در چارچوب سازوکار حقوقی میان دو کشور قابل پیگیری است و طرح موضوعات فنی در رسانه‌ها کمکی به حل‌وفصل نخواهد کرد.

شهروندان آمریکایی منعی برای سفر به ایران ندارند

وی درباره سفر شهروند آمریکایی به ایران گفت: هیچ اطلاعی در خصوص سفر شهروندان دیگر کشورها ندارم، شهروندان آمریکایی منعی برای سفر به ایران ندارند.

استمرار گفتگوهای وزیر امور خارجه ایران با رهبران مقاومت

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره رایزنی وزیر امور خارجه با رهبران حماس گفت: گفتگوهای آقای وزیر با هنیه و زیاد نخاله در استمرار مشورت‌های ما با رهبران مقاومت در ارتباط با وضعیت فلسطین و راه‌های تحقق اهداف ملت فلسطین و پایان دادن به جنایات جنگی است. این گفتگوها از ابتدا شکل گرفته و تاکنون ادامه داشته است، وزیر گفتگوهای دیگری هم داشته‌اند هم با آقای بورل و هم آقای سامح شکری گفتگوهایی را در خصوص آخرین تحولات داشتند. ایران دیدگاه روشنی نسبت به فلسطین دارد و بارها اعلام کردیم که توقف فوری جنگ، شکست محاصره و ورود فوری کمک‌های انسانی جزو خواسته‌های ایران از ابتدای جنگ بود، آینده فلسطین می‌بایست توسط ملت فلسطین و در قالب گفتگوهای فلسطینی ترسیم شود، آنچه می‌تواند به پایان دادن به بحران کمک کند توقف فوری جنگ است.

ایران حضورش در سوریه مستشاری است

وی در خصوص جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله آمریکا گفت: ما در سطح نماینده دائم در سازمان ملل حضور خواهیم داشت، در خصوص ادعاهای آمریکا علیه ایران، آنچه اتفاق افتاد تجاوز به حاکمیت سه کشور در منطقه است. ایران حضورش در سوریه مستشاری با هدف مبارزه با تروریسم و در چارچوب دعوتی است که از ایران به‌عمل آمده است، حضور ما رسمی است، ادعاهای آمریکایی‌ها باطل است، آنها نمی‌توانند با برخی اتهام‌زنی‌ها آنچه را به‌عنوان نقض حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها است، توجیه کنند، فرافکنی‌ها را ما نمی‌پذیریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص ترورهای رژیم صهیونیستی علیه شخصیت‌ها در منطقه گفت: حضور نظامیان ما در سوریه مستشاری است و در چارچوب حمایت از دولت سوریه و ارتش این کشور برای مقابله با تروریسم است، آنچه رژیم انجام داد ضربه زدن به نیروهایی است که علیه تروریسم نقش دارند.

سفر وزیر خارجه سودان به تهران

کنعانی درباره سفر وزیر خارجه سودان به تهران گفت: ما در گذشته روابط نزدیک داشتیم، متأسفانه دولت قبلی سودان بر اساس یک دلایل واهی روابط با ایران را قطع کرده بود، خوشبختانه با تحرکات دیپلماتیک، اعلامیه ازسرگیری روابط در مهر ماه صادر شد و دو کشور در حال زمینه‌سازی برای بازگشایی سفارتخانه‌هایشان هستند و این سفر در چارچوب تقویت هماهنگی‌های اولیه برای بازگشت روابط دو کشور انجام می‌شود. متأسفانه ما شاهد درگیری داخلی در سودان هستیم، سیاست ایران کمک به ثبات و امنیت بوده است، بر ضرورت توقف درگیری و گفتگوهای سودانی ـ سودانی تأکید داریم.

پرونده آفریقای جنوبی علیه اسرائیل

وی درباره پرونده آفریقای جنوبی علیه اسرائیل گفت: ما از اقدام آفریقای جنوبی در اقامه شکایت حمایت کردیم و دیگر کشورها را برای حمایت از این کشور ترغیب کردیم، نحوه ورود ما به‌عنوان طرف این شکایت به‌عنوان موضوع حقوقی و با توجه به نگاه ما به هویت نامشروع رژیم صهیونیستی در دست بررسی است.

ایران نشان داده با هرگونه تهدیدی علیه حاکمیت و تمامیت ارضی قاطعانه برخورد کرده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا برای احتمال حمله به ایران گفت: ایران به‌دنبال تشدید تنش و بحران در منطقه نیست، از تنش و بحران حمایت نکردیم، ایران نشان داده با هرگونه تهدیدی علیه حاکمیت و تمامیت ارضی قاطعانه برخورد کرده است و در به‌کارگیری از توانایی‌های خود برای هرگونه پاسخ پشیمان‌کننده ذره‌ای تردید نخواهد کرد، اقتدار ایران را دیگران قبلاً درک کردند.

تداوم گفتگوهای ایران و مصر

وی درباره گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه با همتای مصری و تداوم دیدارها و رایزنی‌ها گفت: موضوع روابط دوجانبه هم در گفتگوهای دو وزیر و در ادامه گفتگوهای دیپلماتیک مطرح شد، توافق برای تداوم گفتگو به‌منظور تحقق نقشه راه دو رئیس جمهور وجود دارد، این گفتگوها می‌تواند در چارچوب توافقات دو کشور انجام شود.

عدم‌همراهی کشورها با ائتلاف آمریکایی نشان‌دهنده عدم‌توافق کشورها در خصوص وضعیت منطقه است

سخنگو در خصوص تشکیل ائتلاف دریایی غربی‌ها گفت: ما تشکیل این ائتلاف‌های توهمی را کمک‌کننده به صلح تلقی نمی‌کنیم، عدم همراهی تعداد زیادی از کشورها ازجمله اروپایی‌ها با ائتلاف آمریکایی نشان‌دهنده عدم توافق کشورها در خصوص وضعیت منطقه است، بعد از ائتلاف خودخوانده آمریکا اینها ایجاد تشکل‌ها و ساختارهای وهمی است که صرفاً با نگاه معلول و نه علت به ثبات در منطقه کمک نمی‌کند.

مخالفت با سیاست‌های واشنگتن در حمایت از رژیم اسرائیل در آمریکا بالا گرفته است

کنعانی در خصوص ادعاهای سناتورهای آمریکایی گفت: مخالفت با سیاست‌های واشنگتن در حمایت از رژیم اسرائیل در آمریکا بالا گرفته است، سیاست‌های آمریکا مخالف جدی در داخل دارد، رویکردی که بعد از گذشت چهار ماه برای آمریکایی‌ها اثبات شده است، نظرسنجی‌ها از ضدیت نگاه به سیاست‌های آمریکا حکایت دارد.

حضور نیروهای آمریکایی در منطقه مخلّ امنیت است

کنعانی در پاسخ به سؤال تسنیم درباره حضور نیروهای آمریکایی در منطقه و اقدامات عراق برای اخراج آنان گفت: موضع ایران روشن است، حضور نیروهای آمریکایی مخلّ امنیت است، رویکرد آمریکا نشان داده است به‌جای سرمایه‌گذاری بر امنیت بر ناامنی سرمایه‌گذاری کردند، آمریکایی‌ها حضورشان امنیت‌ساز نبوده است، این کشورهای منطقه هستند که بایستی تصمیم بگیرند، صدای مجلس و دولت عراق نسبت به حضور نیروهای آمریکایی مشخص است، حضور آنان را ما امنیت‌ساز نمی‌دانیم.

ما به‌دنبال تنش با هیچ طرفی نیستیم

وی همچنین در پاسخ به سؤال دیگر تسنیم در خصوص اظهارات وزیر خارجه ترکیه درباره تنش بین ایران و آمریکا گفت: ما به‌دنبال تنش با هیچ طرفی نیستیم، ایران به‌دنبال تقویت ثبات است، ایران رویکردش حمایت از امنیت در منطقه و پیش‌گیری از ناامنی است، رویکرد ایران سرمایه‌گذاری بر امنیت است و ایران معتقد است این نوع سرمایه‌گذاری سودمندترین است، آنچه می‌تواند به امنیت کمک کند اعمال فشار بر رژیم برای پایان دادن به جنایات و قطع حمایت‌های آمریکا از رژیم صهیونیستی است.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان