کارنامه جنگی حزب‌الله در ۱۲۰ روز گذشته/ تلفات سنگین ارتش اسرائیل در جبهه شمالی

حزب‌الله

مقاومت اسلامی لبنان در بیانیه‌ای آمار عملیات‌های خود و تلفاتی را که طی ۱۲۰ روز گذشته به صهیونیست‌ها در جبهه شمالی فلسطین اشغالی وارد کرده است، منتشر کرد که طبق آن ۹۶۱ عملیات تاکنون توسط حزب‌الله انجام شده است.

به گزارش اتحادنیوز، دیروز یکشنبه واحد رسانه‌ای مقاومت اسلامی لبنان آمار عملیات‌های حزب‌الله طی 120 روز جنگ با دشمن صهیونیستی را اعلام کرد.

به گزارش فلسطین الیوم و به نقل از واحد رسانه‌ای مقاومت لبنان، حزب‌الله در 120 روز گذشته 961 عملیات علیه دشمن انجام داده است و تعداد عملیات‌های آن به‌طور میانگین در هر روز 8 عملیات بوده است.

بر اساس این گزارش بیشترین تعداد عملیات‌های مقاومت لبنان علیه دشمن اشغالگر در جنگ فعلی تاکنون در روز 26 عملیات و کمترین تعداد آن در روز 2 عملیات بوده است.

درباره نقاط مرزی با فلسطین اشغالی، مقاومت لبنان 22 شهرک صهیونیستی را 72 بار طی این مدت هدف قرار داده است. 45 پایگاه مرزی ارتش صهیونیستی نیز تاکنون 670 بار مورد هدف قرار گرفته است، همچنین 53 موضع مرزی 122 بار و 19 موضع در عمق فلسطین اشغالی نیز 61 بار هدف قرار گرفته شده است.

از سوی دیگر در جریان عملیات‌های حزب‌الله، صهیونیست‌ها تا مسافت 45کیلومتری مجبور به تخلیه 43 شهرک شده‌اند. درحالی که تعداد آوارگان صهیونیست در جبهه شمالی فلسطین اشغالی 81 هزار نفر اعلام شده اما تعداد واقعی این آوارگان 230 هزار نفر است.

در رابطه با تلفات ارتش اشغالگر در جنگ با حزب‌الله نیز مقاومت بیش از 500 واحد در شهرک‌های صهیونیستی، 178 مقر و موضع و 26 مرکز فرماندهی ارتش اشغالگر را مورد هدف قرار داده و منهدم کرده است.

حزب‌الله همچنین طی 120 روز گذشته 316 مرکز تجمع نظامیان صهیونیست، 237 تجهیزات فنی، 25 دیوار مرزی و 2 کارخانه نظامی علاوه بر 14 توپخانه، 5 پهپاد و هواپیما و 2 سامانه گنبد آهنین را مورد هدف قرار داده است.

همچنین در این مدت 28 نفربر، 25 تانک و 4 خودروی لجستیکی ارتش اسرائیل توسط رزمندگان حزب‌الله مورد هدف قرار گرفتند.

در مورد تلفات انسانی نیز در عملیات‌های مقاومت بیش از 2000 صهیونیست کشته یا زخمی شدند.

مقاومت اسلامی لبنان در عملیات‌های خود 323 بار از توپخانه، 244 بار از موشک‌های زمین به زمین، 68 بار از تیربار و سلاح تک‌تیرانداز و 23 بار از پهپاد استفاده کرده است. تعداد عملیات‌های هوایی مقاومت لبنان هم 23 مورد بود و 40 موشک ضدهوایی و 385 موشک هدایت‌شونده نیز در این عملیات‌ها استفاده شده است.

جبهه جنوب لبنان اولین جبهه‌ای بود که بعد از آغاز عملیات طوفان الاقصی علیه رژیم صهیونیستی گشوده شد و حزب‌الله در این جبهه یک روز بعد از آغاز نبرد بزرگ مقاومت فلسطین ضد اشغالگران یعنی در تاریخ 8 اکتبر 2023 رسماً پیوستن خود به این نبرد را اعلام کرد.

ورود حزب‌الله به این نبرد موجب شد صهیونیست‌ها نتوانند همه تمرکز خود را به محورهای جنگ در غزه معطوف کنند و به این ترتیب مقاومت لبنان تا این مرحله و به‌ویژه بعد از تشدید عملیات‌های پیشرفته خود ضد مواضع دشمن صهیونیستی، بار بزرگی از دوش مقاومت در غزه برداشته است.

همان‌طور که سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله در اولین سخنرانی خود بعد از عملیات طوفان الاقصی گفت، حزب‌الله ارتش اسرائیل را مجبور کرده است یک‌سوم توان خود را متمرکز بر جبهه شمالی و جنگ با مقاومت لبنان کند که همین مسئله بار بزرگی از دوش مقاومت فلسطین در غزه برداشته و یک توازن در این نبرد ایجاد کرده است.

به‌گفته سید حسن نصرالله؛ مقاومت تمامی تجهیزات فنی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را در همه مواضعی که مورد هدف قرار می‌داد منهدم کرده است؛ تجهیزاتی که ارزش آنها صدها میلیون دلار تخمین زده می‌شود. دشمن صهیونیستی از این تجهیزات نه‌تنها برای کنترل اطلاعات در نقاط مرزی بلکه برای کنترل اطلاعاتی بخش‌های بزرگی از لبنان نیز استفاده می‌کرد.

در این میان رسانه‌های صهیونیستی با اشاره به ترس و وحشت حاکم بر شهرک‌های شمالی فلسطین اشغالی در مرز با لبنان اعلام کردند که جبهه شمالی کاملا خالی از سکنه و تبدیل به شهر ارواح شده است و اقتصاد این منطقه از هم پاشیده است.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان