کارشناس افغان: فدرالیسم برای افغانستان عملی نیست

کارشناس افغان

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان اظهار داشت فدرالیسم در افغانستان که فرهنگ سنتی دارد سبب دامن زدن به نزاع‌های قومی، فرهنگی و زبانی می‌شود.

به گزارش اتحادنیوز، «محمد باقر محسنی» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان با اظهار اینکه نظام فدرالیسم در این کشور به دلیل فرهنگ سنتی این کشور عملی نیست، در «ایکس» نوشت: نظام‌ها معمولاً آنچنان که در کشوری کارایی دارند، الزاماً به معنای کارا بودن آن در جغرافیا و کشور دیگر نیست. مشکل ما در افغانستان این است که می‌خواهیم نظریه‌ها را عیناً آنچنان که هست بدون کم و کاست و بدون لحاظ کردن فرهنگ، دین، جغرافیا و سنت‌های محلی‌مان، اجرا کنیم.

وی افزود: متأسفانه هیچگونه حوصله و تلاشی برای شناخت جامعه و ارائه یک مدلِ منطبق بر واقعیت‌ها وجود ندارد. نظام‌ها در کشورهای آمریکا، فرانسه، ایران و آلمان از بطن و روح جامعه به وجود آمده‌اند و موفقیت آن، به دلیل بومی و منطبق بودن با روح‌ و روان جوامع آن کشورهاست.

محسنی تأکید کرد: تصور کنیم فدرالیسم را به عنوان راه حلِ چالش‌های نظام های گذشته پذیرفتیم؛ آیا می‌توانیم در چگونگی تشکیل ارتش ملی، نمادهای ملی، پول ملی، سیاست خارجی، بودجه ملی و… به توافق برسیم؟ آیا مشکل کماکان باقی نمی‌ماند؟ ایالت‌های فدرال به خودمختاری داخلی قناعت می‌کنند؟

این کارشناس افغان تصریح کرد: با توجه به مداخلات مداوم در افغانستان، چنین ظرفیتی وجود دارد که مردمان ایالت‌ها احساس تعلق به کشور و دولت ملی نمایند؟ گذشته از چارچوب‌های شکلی فدرالیسم، این نوع نظام بیش از دیگر ساختارها نیازمند فرهنگ مدارا و همدیگرپذیری است. فدرالیسم مشکل قدرت را از سطح دولت به درون مردم می‌برد و به نزاع قومی، فرهنگی و زبانی بیشتر دامن می‌زند.

وی در انتها خاطرنشان کرد: ضرورت ما بیشتر تلاش روی تحول در فرهنگ و اخلاق عمومی است. تا ما اهل مدارا و خویشتن‌دار نشویم؛ مدل‌ها حلال مشکلات ما نمی‌باشد.

این اظهارات در حالی است که شب گذشته شماری از سیاست‌مداران و نمایندگان پیشین پارلمان افغانستان در نشستی، یک جریان سیاسی موسوم به «مجمع فدرال‌خواهان افغانستان» را تأسیس کردند.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان