مرکز امنیتی صهیونیستی: حتی تصور پیروزی در جنگ برای اسرائیل هم دشوار است

مرکز امنیتی

مؤسسه تحقیقات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی با تأکید بر اینکه عموم اسرائیلی‌ها اعتمادی به کابینه و مقامات این رژیم ندارند گزارش داد که حتی ارائه تصوری از پیروزی در جنگ غزه برای اسرائیلی‌ها هم دشوار است و خطر بزرگی درباره طولانی شدن جنگ وجود دارد.

به گزارش اتحادنیوز،درحالی که اعترافات محافل و رسانه‌های صهیونیستی به عدم تحقق هیچ یک از اهداف اسرائیل در جنگ فرسایشی علیه غزه همچنان ادامه دارد، مؤسسه تحقیقات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در دانشگاه تل‌آویو با انتشار گزارشی با اشاره به قابل تحقق نبودن اهداف جنگی تل‌آویو اعلام کرد: «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل از ابتدای جنگ علیه غزه گفته است که هدف اصلی اسرائیل در این جنگ 2 چیز است؛ نابودی حماس و بازگرداندن اسرای اسرائیلی از نوار غزه و باید جنگ را تا رسیدن به این اهداف ادامه داد.

این مرکز صهیونیستی افزود: اما شکاف زیادی میان انتظارات درباره یک تصویر واضح از پیروزی با نقطه پایانی جنگ وجود دارد. این شکاف نتیجه تعیین اهداف غیرواضح است؛ اهدافی که در خلال جنگ تغییر کرد و موجب ایجاد اختلاف‌نظرها و عدم اطمینان نسبت به تحقق دستاوردهای موردنیاز شد.

در ادامه این گزارش آمده است: علاوه بر آن واقعیتی که باید به آن توجه کنیم این است که دو هدف بازگرداندن اسرا و از بین بردن حماس لزوماً با هم سازگار نیستند، همچنین تشخیص رسیدن به پیروزی واقعی با ایجاد تصوری از پیروزی میان افکار عمومی اسرائیلی‌ها دشوار است و همین مسئله مشکلات زیادی در برابر اعلام پیروزی برای اسرائیل به وجود می‌آورد.

مرکز تحقیقات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی تصریح کرد: این ارزیابی‌ها با استناد به نظرسنجی‌های انجام‌شده میان اسرائیلی‌ها در خلال 3 ماه ابتدایی جنگ غزه حاصل شده و بر اساس تحلیل رسانه‌ها و گفتمان عمومی اسرائیلی‌ها است.

در این گزارش تأکید شده است: واقعیت کنونی که باید به آن توجه کنیم این است که از یک سو مقامات اسرائیلی بر ادامه جنگ تا زمان رسیدن به اهداف تأکید دارند و از سوی دیگر اوضاع طبق تصورات پیش نمی‌رود و ایجاد تصوری از پیروزی غیرممکن است، همچنین خطر غرق شدن در یک جنگ طولانی بدون وجود چشم‌انداز روشن برای تحقق اهداف اعلام‌شده نیز وجود دارد و این وضعیت عواقب شدیدی برای ارتش و جامعه اسرائیلی خواهد داشت.

این نهاد صهیونیستی تصریح کرد: تصویر روشنی در نظرسنجی‌ها وجود دارد که نشان می‌دهد رهبری سیاسی فعلی اسرائیلی از اعتماد عمومی لازم برخوردار نیست و اظهاراتی که مقامات سیاسی درباره پیروزی در جنگ مطرح می‌کنند تنها این احساس عدم اعتماد را میان اسرائیلی‌ها بیشتر می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است: این وضعیت نگرانی‌هایی ایجاد می‌کند مبنی بر اینکه امکان رسیدن به حتی احساس پیروزی در جنگ هم میان اسرائیلی‌ها درحال از بین رفتن است، در این شرایط ما نیاز به رهبری داریم که حقیقت را به‌طور روشن به اسرائیلی‌ها بگوید.

بسیاری از ناظران امور معتقدند که اختلاف نظر شدید میان سران اصلی جنگ اسرائیل علیه غزه یعنی نتانیاهو، یوآو گالانت، وزیر جنگ و هرتزی هالیوی، رئیس ستاد ارتش و… موجب شده است این رژیم نتواند تصمیم مشخصی برای روشن کردن تکلیف جنگ اتخاذ کند و به همین دلیل است که این جنگ فرسایشی همچنان ادامه دارد.

این درحالی است که شهرک‌نشینان صهیونیست در شمال و جنوب فلسطین اشغالی به‌شدت از وضعیت موجود و آوارگی در پناهگاه‌ها خشمگین‌اند و علاوه بر آن خانواده‌های اسرای اسرائیلی نیز با برگزاری اعتراضات مداوم، نتانیاهو و سایر مقامات صهیونیست را متهم به بی‌مسئولیتی می‌کنند و خواستار پایان جنگ و بازگشت اسرا هستند.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان