آیا آمریکا برای طالبان پول نقد ارسال می‌کند؟

آمریکا

سازمان ملل با یک شرکت خدمات پولی برای خرید ارز آمریکا از بانک «فدرال رزرو» برای انتقال به افغانستان قرارداد بسته است.

به گزارش اتحادنیوز، اداره بازرسی آمریکا برای بازسازی افغانستان موسوم به سی‌گار اظهار داشت سازمان ملل با یک شرکت خدمات پولی برای خرید ارز آمریکا از بانک «فدرال رزرو» در نیویورک قرارداد بسته است.

بر اساس این گزارش، سپس سازمان ملل از یک شرکت حمل‌ونقل برای پرواز پول نقد خریداری‌شده به افغانستان استفاده می‌کند.

این گزارش ادامه داد: از زمانی که شرکت حمل‌ونقل پول نقد را در اختیار می‌گیرد تا لحظه‌ای که پول نقد را به مقامات سازمان ملل در فرودگاه کابل تحویل می‌دهد، بررسی‌های امنیتی و بازرسی‌های مختلفی در طول فرآیند انتقال انجام می‌گیرد تا صحت محموله تأیید شود.

سی‌گار افزود: هنگامی که پول نقد به کابل رسید، متوجه شدیم پرسنل سازمان ملل قبل از انتقال آن به یک بانک خصوصی در افغانستان که سازمان ملل از آن استفاده می‌کند، پول را بازرسی و شمارش می‌کنند، هنگامی که پول نقد به این بانک می‌رسد، قبل از اینکه مبالغ درخواستی به حساب‌های بانکی گیرنده سازمان‌های عمومی بین‌المللی و سازمان‌های غیردولتی منتقل شود، به حساب سازمان ملل واریز می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، از آگوست 2021 میلادی سازمان ملل دست‌کم 2.9 میلیارد دلار را با استفاده از کمک‌های اهداکنندگان بین‌المللی خریداری و به افغانستان انتقال داده است.

آمریکا بزرگترین کمک‌کننده بین‌المللی است که از آگوست 2021 حدود 2.6 میلیارد دلار برای سازمان ملل، سایر سازمان‌های بین‌المللی عمومی و سازمان‌های غیردولتی فعال در افغانستان ارائه کرده است.

گفته می‌شود بیش از 1.7 میلیارد دلار از این بودجه از سوی وزارت خارجه آمریکا و «یواس اید» برای حمایت از فعالیت‌های بشردوستانه انجام‌شده توسط سازمان‌های بین‌المللی عمومی و سازمان‌های غیردولتی و مردم‌نهاد از جمله سازمان ملل، بانک جهانی و طرح «کلمبو» هزینه شده است.

با این حال، سی‌گار دریافته است که حمایت‌کنندگان به حساب‌های ادغام‌شده سازمان ملل کمک می‌کنند و اهداکنندگان فردی از جمله دولت آمریکا و یواس اید نمی‌توانند تعیین کنند که چه‌مقدار از کمک‌های آنها برای خرید و انتقال پول نقد برای استفاده در افغانستان استفاده می‌شود.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان