«نیوز»: پاکستان واردات زغال سنگ از افغانستان را کاهش داد

«نیوز»

روزنامه پاکستانی در گزارشی اعلام کرد دولت اسلام‌آباد واردات زغال سنگ از افغانستان را طی ماه‌های اخیر کاهش داده است.

به گزارش اتحادنیوز، روزنامه پاکستانی نیوز اعلام کرد بر اساس آمارهای رسمی دولت اسلام‌آباد با کاهش واردات زغال سنگ از افغانستان در ماه‌های اخیر، واردت از آفریقای جنوبی را افزایش داده است.

این روزنامه افزود یکی از دلایل عدم تمایل پاکستان، افزایش بهای زغال سنگ افغانستان است.

آمار شرکت دولتی «ترمینال بین‌المللی ذخایر تجاری در کراچی» نشان می‌دهد واردات زغال سنگ پاکستان از کشورهای دیگر و از مسیر دریایی در 16 روز اول سال 2024 میلادی در مقایسه با زمان مشابه دو سال گذشته افزایش یافته و به 493 هزار تن رسیده است.

حکومت طالبان سال گذشته اعلام کرده بود با افزایش استخراج و صادرات زغال‌سنگ افغانستان، این گروه 10 درصد نیاز روزانه پاکستان را تامین می‌کند.

بر اساس گزارش‌ نیوز، قیمت زغال‌سنگ از ترمینال زغال‌سنگ خلیج ریچارد واقع در آفریقای جنوبی از 116 دلار در هر تن به 98 دلار کاهش یافته است.

آفریقای جنوبی از مهمترین صادر کنندگان زغال سنگ به اروپا و آسیا است و تمامی صادرات زغال سنگ را از طریق ترمینال زغال خلیج ریچارد واقع در نزدیکی بندر «دوربان» انجام می‌دهد.

شرکت دولتی پاکستان نیز اعلام کرده است در نیمه اول سال مالی جاری حدود 1.9 میلیون تن زغال‌سنگ را تخلیه کرده است.

این شرکت همچنین تصریح کرده است واردات زغال‌سنگ از بندر ریچارد حدود 40 تا 41 هزار روپیه پاکستانی هزینه دارد، اما این هزینه در مورد افغانستان بین 50 تا 52 هزار روپیه است که تفاوت 25 درصدی قیمت را نشان می‌دهد.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان