افغانستان چشم به راه باران

افغانستان

سازمان ملل اعلام کرد که افغانستان ممکن است در صورت عدم بارش خشک‌سالی شدیدی را تجربه کند که بر کشاورزی و مهاجرت جمعیت تأثیر می‌گذارد.

به گزارش اتحادنیوز، دفتر هماهنگ‌کننده‌ کمک‌های سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید تا به امروز زمستان در افغانستان فوق‌العاده خشک و گرم بوده است.

این دفتر (سه‌شنبه، ۳ بهمن) در ایکس نوشته که بدون بارش برف قابل توجه در آینده‌ نزدیک، افغانستان ممکن است خشک‌سالی شدیدی را تجربه کند که بر کشاورزی، محصولات فصلی، علفچرها و جابه‌جایی جمعیت تأثیر می‌گذارد.

در زمستان امسال در اکثریت ولایت‌های کشور برف و بارش نباریده و این روزها در برخی از ولایت‌ها، مردم نماز طلب‌باران برگزار کرده‌اند.

پیشتر سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) گفته بود که تکرار خشک‌سالی دغدغه‌ اصلی کشاورزان افغانستان و سطح زیر کشت در افغانستان کاهش یافته است.

فائو گفته بود که ۷۰ درصد از کشاورزانی که بیش از دو هکتار کشت می‌کنند، کاهش سطح زیر کشت را گزارش کرده‌اند، درحالی‌که در میان کشاورزانِ کم‌تر از یک هکتار، ۶۳ درصد از کاهش سطح زیر کشت گفته‌اند.

به‌گفته‌ی فائو، آفات حیوانی، بیماری‌های گیاهی و علفچرها نگرانی‌های دیگر کشاورزان اند.

بخش بزرگی از جمعیت افغانستان مشغول کشاورزی و دامداری است و از این طریق امرار معاش می‌کنند و طی سال‌های اخیر خشک‌سالی در کنار بی‌ثباتی، باعث فقر و گسترش ناامنی غذایی شده است.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان