رفع موقت محدودیت‌های تردد بین افغانستان و پاکستان؛ گذرگاه «تورخم» بازگشایی شد

رفع موقت

گذرگاه مرزی افغانستان-پاکستان در «تورخم» با پذیرش اسلام‌آباد برای رفع محدودیت‌های ایجاد شده برای تردد تا آخر ماه مارس، از امروز بازگشایی شد.

به گزارش اتحادنیوز، گذرگاه مرزی «تورخم» بین افغانستان و پاکستان پس از 11 روز مسدود بودن و پذیرش اسلام‌آباد برای رفع محدودیت‌های ایجاد شده برای تردد تا 31 مارس، از امروز سه‌شنبه (3 بهمن) بازگشایی شد.

این گذرگاه مهم مرزی پس از اقدام یکجانبه پاکستان و الزامی کردن ویزا برای راننده‌های افغانستان، به روی خودروهای حامل کالاهای بازرگانی بسته شد و پس از آن، پاکستان گذرگاه‌های تجاری دیگرش با افغانستان را نیز بست.

«اکسپرس تریبون» گزارش داد مقام‌های پاکستانی شرایط تردد رانندگان بدون ویزای خودروهای باربری افغانستان را تا پایان ماه مارس تمدید کرده است.

هنوز روشن نیست آیا سایر گذرگاه‌ها، از جمله غلام‌خان در خوست و خرلاچی در پکتیا نیز باز شده‌اند یا خیر.

بر اساس این گزارش، تصمیم بازگشایی تورخم پس از آن اتخاذ شد که هیئتی متشکل از مسئولان حمل و نقل و نمایندگان اتاق بازرگانی افغانستان با مقامات بازرگانی پاکستان در دیدار کردند.

مقامات طالبان همچنین به طرف پاکستانی هشدار داده بودند در صورت دست نیافتن به یک توافق دوجانبه، مرزهای تورخم و خرلاچی با پاکستان را برای همیشه خواهند بست.

گفتنی است در نتیجه مسدود شدن گذرگاه‌های مرزی پاکستان با افغانستان، تجارت این کشور با کشورهای آسیای مرکزی نیز متوقف شده بود.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان