غریب‌آبادی: مبارزه قاطعانه افغانستان سبب کاهش قاچاق مواد مخدر

غریب‌آبادی

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه اظهار داشت مبارزه قاطعانه افغانستان با مواد مخدر سبب کاهش قاچاق آن به ایران شده است.

به گزارش اتحادنیوز، «کاظم غریب‌آبادی» معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه در دیدار با «امیرخان متقی» وزیر خارجه حکومت طالبان اظهار داشت افغانستان با مواد مخدر به‌طور قاطعانه مبارزه می‌کند و این اقدام منجر به کاهش قاچاق مواد مخدر به ایران در مقایسه با گذشته شده که گامی‌ مثبت است.

این اظهارات در حالی است که پیش از این «اسکندر مؤمنی» دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر بارها بر افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان تأکید کرده است.

وی اخیراً در اظهاراتی گفته بود ادعای طالبان مبنی بر کاهش کاشت خشخاش در افغانستان به هیچ وجه مورد قبول ما نیست، گفت: تمام شواهد و آمار و ارقام‌ گویای افزایش کشت خشخاش در این کشور است‌.

این در حالی است که بر اساس گزارش تحقیقی دفتر مواد مخدر و جرائم سازمان ملل، به دنبال ممنوعیت مواد مخدر که توسط مقامات طالبان اعمال شده، کشت خشخاش در افغانستان حدود 95 درصد کاهش یافته است.

گزارش می‌افزاید تولید و عرضه تریاک از شش هزار و 200 تن در سال 2022 به تنها 333 تن در سال 2023 کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، 233 هکتار زمینی که پیش از این در آن خشخاش کاشت می‌شد به 10 هزار و 800 هکتار زمین در سال 2023 رسیده است.

این گزارش همچنین با اعلام اینکه درآمد کشاورزان افغان از فروش خشخاش با کاهش 92 درصدی از یک میلیارد و 360 میلیون دلار به 110 میلیون دلار در سال 2023 کاهش یافته است، بر لزوم حمایت دیگر کشورها از کشاورزان افغان برای معیشت و کشت جایگزین تأکید می‌کند.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان