سازمان ملل: زنان سرپرست خانوار آسیب پذیرترین افراد

سازمان ملل

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با اشاره به تشدید روند اخراج مهاجران افغان از پاکستان، زنان سرپرست خانوار را آسیب پذیرترین افراد در این میان دانست.

به گزارش اتحادنیوز، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) با اشاره به تشدید روند اخراج مهاجران افغان از پاکستان اظهار داشت زنان سرپرست خانوار آسیب پذیرترین افراد در میان افغان‌های اخراج شده از پاکستان هستند و تصریح کرد: افغان‌های اخراج شده به کشوری برمی‌گردند که دو سوم جمعیت آن نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با نشر گزارشی در صفحه «ایکس» خود نوشت: بیشتر افغان‌های اخراج شده از پاکستان کسانی‌ هستند که پیش از این هرگز به افغانستان نرفته‌اند و مضطرب و نگران از آینده‌شان در این افغانستان هستند.

این نهاد حقوق بشری افزود: در میان اخراج شدگان زنانی‌که سرپرستی خانواده‌هایشان را برعهده دارند بیشتر آسیب پذیر هستند.

در گزارش «یو ان اچ سی آر» آمده است:  با فرا رسیدن فصل سرد زمستان، حمایت مستمر از مهاجرین تازه وارد بیش از هر زمان دیگری مهم است، زیرا بیشتر این خانواده‌ها برای از سرگیری زندگی‌ خود از ابتدا با مشکلات بسیاری روبرو شده‌اند، آنان همچنین از نبود سرپناه، کار و خدمات بهداشتی گله‌مند و شاکی هستند.

به گزارش این نهاد بین المللی برخی از این خانواده‌ها هنگام اخراج از پاکستان از هم تفکیک شده‌اند.

گفته می‌شود بیشتر این خانواده‌ها نگران سپری کردن سردی زمستان و خرید مواد سوخت هستند.

بر اساس آمار دفتر هماهنگ کننده امور بشری سازمان ملل (اوچا)، در حال حاضر 29.2 میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل پیش از این گفته بود بسیاری افغان‌ها بدون هیچ امکاناتی از پاکستان اخراج می‌شوند و برخی آن‌ها حتی نمی‌دانند که به کدام مناطق بروند، زیرا نه سرپناهی دارند و نه زمینۀ کار برایشان فراهم شده است.

این درحالی‌ست که سازمان بین‌المللی مهاجرت (آی او ام) نیز پیش از این گفته که 90 درصد خانواده‌های اخراج شده به افغانستان هیچ درآمدی ندارند.

برنامۀ جهانی غذا نیز اعلام کرده بود از هر سه افغانستانی‌که به افغانستان باز می‌گردند، یک نفر نمی‌داند که وعده بعدی غذای خود را از کجا دریافت کند.

حکومت موقت پاکستان از اخراج بیش از 1،7 میلیون مهاجر فاقد مدارک در ماه نوامبر 2023 از این کشور خبر داد.

با این حال رادیوی دولتی پاکستان در 8 ژانویه اعلام کرد که روند اخراج پناهجویان غیر قانونی افغان از این کشور ادامه دارد و از نوامبر 2023 تا 7 ژانویه سال جاری حدود 460 هزار پناهجوی افغان از پاکستان به کشورشان بازگشته‌اند.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان