هشدار یونیسف: دستکم ۱۰۰ هزار کودک در غرب افغانستان به حمایت نیاز دارند

هشدار یونیسف

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل سه ماه پس از زلزله‌های هرات اعلام کرد دستکم ۱۰۰ هزار کودک در غرب افغانستان به حمایت شدید نیاز دارند.

به گزارش اتحادنیوز، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در بیانیه‌ای اظهار داشت بیشتر قربانیان زلزله‌های «زنده جان» و «انجیل» در ولایت هرات را زنان و کودکان تشکیل می‌هند.

زلزله‌های پیاپی در ولایت هرات که از 15 مهرماه سال جاری آغاز شدند بیش از یکهزار کشته برجا گذاشته است.

«فران اکیزا» نماینده یونیسف در افغانستان گفت: فضای این روستاها حتی 100 روز پس از زلزله در غرب افغانستان، زمانی که خانواده‌ها همه چیز را از دست دادند همچنان پر از درد و‌ رنج است.

وی افزود: کودکان هنوز در تلاش هستند تا با آسیب‌ها کنار بیایند. مدارس و مراکز بهداشتی که کودکان به آن‌ها وابسته هستند، آسیب‌هایی دیده اند که قابل تعمیر نیستند یا به طور کامل تخریب شده‌اند.

اکیزا اظهار داشت: با این حال، زمستان نیز فرا رسیده و دمای هوا زیر صفر درجه است. کودکان و خانواده‌ها بدون خانه شب‌ها در شرایط خطرناکی زندگی می‌کنند و هیچ راهی برای گرم کردن سرپناه‌های موقت خود ندارند.

یونیسف اعلام کرد در سال جاری میلادی به 1.4 میلیارد دلار نیاز دارد تا مشکلات 19.4 میلیون نفر از مردم افغانستان را برآورده کند.

«دانیل تیم» رئیس ارتباطات یونیسف در افغانستان نیز گفته است ما پول داریم اما کافی نیست. این جوامع باید دوباره مستقل شوند. خاموش کردن آتش کافی نیست. ما باید افغانستان ار انعطاف‌پذیرتر سازیم.

یونیسف تاکید کرده است که 23.3 میلیون نفر از جمله 12.6 میلیون کودک در سال جاری میلادی در افغانستان به کمک نیاز دارند.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان