خط‌آهن «ترانس ـ افغان» به رونق اقتصادی منطقه کمک می‌کند

خط‌آهن

نشریه «یورایشیانت» در مطلبی با اشاره به افزایش سطح تعاملات افغانستان با آسیای مرکزی افزود پروژه خط‌آهن «ترانس ـ افغان» به رونق اقتصادی منطقه کمک خواهد کرد.

به گزارش اتحادنیوز، نشریه «یورایشیانت» در مطلبی نوشت سال 2023 میزان تجارت میان افغانستان و ترکمنستان شش برابر افزایش یافته و رقم تجارت به 266 میلیون دلار رسیده است.

در این مطلب ابراز شده است: این افزایش نشان‌دهنده این است که میزان داد و ستد بین این دو کشور تقویت یافته است و با آنکه طالبان در افغانستان حاکم هستند، میزان تجارت دو کشور می‌تواند افزایش یابد.

این در حالی است که اخیراً سطح تجارت میان افغانستان و برخی از کشورهای دیگر آسیای مرکزی، از جمله ازبکستان نیز افزایش قابل‌ملاحظه‌ای نشان می‌دهد.

در سال 2023 ازبکستان 239 میلیون دلار به افغانستان صادرات داشته است، درحالی که میزان واردات از افغانستان در همین سال تنها به 27 میلیون دلار می‌رسید.

وزارت تجارت حکومت طالبان می‌گوید از افغانستان به ازبکستان میوه‌های خشک و قالی صادر شده است؛ این درحالی است که از ازبکستان آرد، حبوبات، کود شیمیایی، سوخت و مهم‌تر از همه برق به افغانستان وارد شده است.

به‌نوشته این نشریه، شاید همین مسئله باشد که ازبکستان به پروژه ترانس ـ افغان بیشتر علاقه‌مند است، این پروژه‌ای است که ازبکستان را از طریق افغانستان به پاکستان وصل می‌کند.

مقامات هر سه کشور در ماه جولای سال گذشته در مورد نقشه این پروژه یک پروتکل امضا کردند.

قرار است این پروژه از مزارشریف شروع شود و بعداً با عبور از ولایات سمنگان، بغلان، پروان، کابل، لوگر، پکتیا و خوست از طریق گذرگاه مرزی غلام‌خان به خط ریل پاکستان وصل شود.

در زمان حاضر بررسی‌ها در مورد تحقیقات فنی و مسائل مالی این پروژه ادامه دارد.

مقامات ازبکستان تخمین زده‌اند درصورتی که کار این پروژه تکمیل شود، هزینه‌های ترانسپورت برای انتقال اموال تجاری از ازبکستان به پاکستان و از آنجا به ازبکستان 40 درصد کاهش خواهد یافت.

تخمین زده شده است که برای اجرای این پروژه به شش میلیارد دلار بودجه نیاز است.

 

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان