دفاع نخست‌وزیر پاکستان از اخراج پناهجویان افغان

اخراج

نخست وزیر دولت موقت پاکستان در یک گفتگوی رسانه‌ای گفت که تصمیم این کشور برای اخراج پناهجویان افغان درست بود.

به گزارش اتحادنیوز، «انورالحق کاکر» نخست وزیر دولت موقت پاکستان در گفتگو با «انفر»  با اشاره به اخراج اجباری پناهجویان افغان نیز گفت: این اقدام یکی از بهترین تصمیم‌ها بوده است.

دولت پاکستان از اول نوامبر 2023 میلادی روند اخراج پناهجویان فاقد مدرک را آغاز کرد و تاکنون باوجود فشارهای بین‌المللی بیش از 500 هزار نفر را به افغانستان بازگردانده است.

وی با انتقاد از ساختار تصمیم‌گیری در کابل، اظهارداشت: حکومت طالبان در افغانستان یک دولت و تصمیم‌گیری مرکزی ندارند و لایه‌های طالبان به روش‌های مختلفی عمل می‌کنند.

وی همچنین گفت که  آمریکا در جنگ افغانستان شکست نخورد بلکه منافع این کشور تغییر کرد و علاقه‌ای به حضور در افغانستان نداشت.

کاکر در پاسخ به پرسشی درباره اینکه چرا از مذاکره آمریکا و طالبان حمایت کرد اما با مذاکره با «تحریک طالبان پاکستان» مخالف می‌کند نیز گفت: «آمریکایی‌ها تصمیم گرفتند به خانه‌ خودشان بروند، چون قندهار خانه آن‌ها نبود. اما ما کجا برویم؟ من اینجایم و از خاک، خانه و مردمم دفاع می‌کنم».

نخست وزیر دولت موقت پاکستان اظهارداشت: مقایسه آنچه که در افغانستان اتفاق افتاد با شرایط جاری در پاکستان نادرست است، ما توانایی تولید سلاح و ظرفیت مبارزه با تحریک طالبان پاکستان را داریم بنابراین با گروهی که به خشونت و کشتار متوسل می‌شود مذاکره نخواهیم کرد.

به گزارش ایندیپندنت، انوارالحق کاکر پیش از این نیز گفته بود طالبان افغانستان از طالبان پاکستانی حمایت می‌کند که این اقدام باعث افزایش حملات تروریستی در پاکستان شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های اخیر در زمینه پاسخگو کردن طالبان افغان برای دست برداشتن از حمایت تی.تی.پی نتایج موثری داشته باشد.

آخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان