بیش از ۱۰ کودک هر روز در غزه معلول می‌شوند

کودک معلول در غزه

سازمان خیریه نجات کودکان یکشنبه در گزارشی اعلام کرد که روزانه دستکم ۱۰ کودک در نوار غزه یک یا هر دو پای خود را از دست می‌دهند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس؛ «درد و رنج کودکان غزه غیرقابل تصور است، بیشتر از این جهت که غیرضروری و کاملاً قابل اجتناب است»، این اظهارات مدیر بخش فلسطین سازمان نجات کودکان جیسون لی است.

این سازمان خیریه با استناد به آمارها اعلام کرد که در بیش از سه ماه گذشته (از ۱۵ مهر) که ساکنان غزه زیر بمباران اسرائیل قرار دارند، روزانه به طور میانگین بیش از ۱۰ کودک یک یا هر دو پای خود را از دست داده است. لی تاکید کرد که «کشتار و نقص عضو کودکان محکوم است و عاملان باید پاسخگو شوند».

سخنگوی یونیسف جیمز الدر هم ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر) بعد از بازگشت از غزه گفته بود در پی حملات اسرائیل، حدود ۱۰۰۰ کودک از ناحیه یک یا دو پا دچار نقص عضو شده‌اند.

سازمان ملل غزه را به «گورستان کودکان» تشبیه کرده که گرچه تعداد دقیق کودکان جان باخته در بحبوحه بمباران شدید، فروریختن بیمارستان‌ها و مدفون شدن اجساد آن‌ها زیر آوار و همچنین افزایش لحظه‌ای آمار شهدا دشوار است، گفته می‌شود بخش بزرگی از آمار کلی شهدای غزه را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند؛ وزارت بهداشت غزه دیروز یکشنبه و در نود و سومین روز جنگ غزه تعداد کلی شهدا را ۲۲۸۳۵ نفر اعلام کرد.

سازمان نجات کودکان همچنین با اشاره به بیانیه سازمان جهانی بهداشت گفت که با توجه به کمبود شدید تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی در غزه، «بسیاری از این عمل‌ها روی کودکان بدون بیهوشی انجام شده است».

جیسون لی دیدن این کودکان در چنین دردی، بدون وجود تجهیزات و دارو برای درمان آن‌ها یا کاستن از دردشان را حتی برای متخصصان باتجربه بسیار متاثرکننده توصیف کرد.

 

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری فارس

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان