طالبان: نزدیک به ۶ هزار پناهجو افغان در پاکستان زندانی هستند

طالبان

وزارت مهاجرین حکومت طالبان اعلام کرد نزدیک به هزار پناهجوی افغان در زندان‌های پاکستان زندانی هستند و تلاش‌ها برای آزادی آنها جریان دارد.

به گزارش اتحادنیوز، «عبدالرحمن راشد» وزارت مهاجرین حکومت طالبان با اعلام اینکه حدود 6 هزار پناهجوی افغان در زندان‌های پاکستانی زندانی هستند، افزود گفتگوها با مقامات دولت موقت پاکستان برای آزادی مهاجرین جریان دارد.

راشد گفت: در پاکستان حدود 6 هزار پناهجو زندانی هستند. تا حال حدود 600 نفر در کراچی و شهرهای دیگر از زندان‌ها آزاد شده‌اند. در اینجا وابسته‌های مهاجرتی سفارت ما و سرکنسول ما با مقامات پاکستانی در تماس هستند و کوشش می‌کنند زندانی‌ها را به طریقی آزاد کنند.

از سوی دیگر نمایندگان پناهجویان افغان در پاکستان نیز با انتقاد از رفتار پلیس این کشور می‌گویند افراد دارای مدرک اقامتی قانونی نیز در میان زندانی‌ها وجود دارند.

«زمان» نماینده پناهجویان افغان در پاکستان گفت: ما از حکومت پاکستان می‌خواهیم تا شرایط زیست قانو‌مند را برای پناهجویان در این کشور تسهیل کند و از جامعه بین‌المللی به خصوص از سازمان ملل و کشورهای مهاجرپذیر همچنین می‌خواهیم که تماشاگر نباشند و به چالش پناهجویان رسیدگی کنند.

«محمد» از پناهجویان افغان در پاکستان نیز درباره مشکلات پناهجویان گفت: «خانه ما افغان‌ها را بازرسی می‌کنند، کسی که ویزا داشته باشد، خوب، کسی که نداشته باشد رد مرز می‌کند یا پول می‌گیرند. همین چند روز پیش برادرم را گرفته بودند، به کمک نهادها دوباره آورده شد. خواستم از دولت پاکستان این است که به ما مهاجران توجه کند».

برخی فعالان حقوق پناهجویان از حکومت موقت پاکستان می‌خواهند تا خلاف هنجارهای بین‌المللی با مهاجران افغان رفتار نکند.

«آصفه ستانکزی» فعال حقوق پناهجویان دراین‌باره به «طلوع‌نیوز» گفت: بازداشت پناهجویان در پاکستان سبب ایجاد ترس و ناامنی می‌شود و از سوی دیگر تاثیر منفی بر روابط دو کشور خواهد داشت.

بر اساس آمارهای وزارت مهاجرین حکومت طالبان، از اول سال جاری تاکنون بیش از 600 شهروند افغانستان از زندان‌های پاکستان رها و به افغانستان بازگشت داده شده‌اند.

 

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان