واکنش چین به قطعنامه سازمان ملل درباره افغانستان

چین

نماینده چین در سازمان ملل در مخالفت با قطعنامه شورای امنیت برای افغانستان تصریح کرد راه‌حل‌های تحمیل‌شده از خارج به شکست ختم خواهد شد.

به گزارش اتحادنیوز، «جِنگ شوانگ» معاون نماینده دائم چین در سازمان ملل ضمن رأی ممتنع به قطعنامه شورای امنیت برای افغانستان تصریح کرد پیگیری ارزیابی «فریدون سینیرلی‌اوغلو» هماهنگ‌کننده سازمان ملل در امور افغانستان باید در ارتباط کامل با مقامات افغانستان و با احترام به نظرات آنها صورت گیرد.

وی با اعلام مخالفت با انتصاب فرستاده ویژه برای افغانستان افزود: انتصاب اجباری یک فرستاده ویژه با بی‌توجهی به دیدگاه‌های کشور مربوطه نه‌تنها ممکن است منجر به ناتوانی نماینده ویژه در انجام وظایف خود شود، بلکه تضاد و رویارویی بین جامعه جهانی و مقامات افغانستان را نیز تشدید کند که خلاف سیگنال ارسال‌شده توسط ارزیابی مستقل برای افزایش تعامل سازنده با مقامات افغانستان است.

نماینده چین اضافه کرد: بدیهی است در زمان حاضر اعضای شورا در مورد تطبیق پیگیری گزارش ارزیابی اختلاف نظر دارند و از سوی دیگر مقامات افغانستان نیز در مورد برخی از توصیه‌ها ملاحظاتی دارند که در پرتو آن به‌نظر می‌رسد قطعنامه شورا به‌طور بالقوه اثرات معکوس دارد و تصویب آن عجولانه است. چین و فدراسیون روسیه این نگرانی‌ها را در رایزنی بیان کردند و اصلاحات سازنده‌ای را برای پیش‌نویس موضوعات مرتبط پیشنهاد کردند، که البته مورد توجه قرار نگرفت.

شوانگ ادامه داد: ما امیدواریم در آینده، دبیرکل با احتیاط با انتصاب فرستاده ویژه برخورد کند، به تقویت ارتباطات و تعامل با مقامات افغانستان ادامه دهد و برای یافتن راه‌حل‌های مناسب تلاش کند.

وی با تأکید بر لزوم تعامل و گفتگو با حکومت طالبان تصریح کرد: تاریخ افغانستان در دو دهه اخیر بارها و بارها ثابت کرده است که راه‌حل‌های تحمیل‌شده از خارج تنها به شکست ختم خواهد شد. راه‌حل واقعی مسئله افغانستان در نهایت در اختیار خود مردم افغانستان است،
در این فرآیند، جامعه بین‌المللی باید به‌طور مؤثر با مقامات افغانستان برای ارائه حمایت و کمک سازنده ارتباط برقرار کند و تعامل کند.

 

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان