طالبان از فهرست سازمان‌های ممنوعه قزاقستان حذف شد

سازمان‌های ممنوعه

نماینده وزارت خارجه قزاقستان اعلام کرد طالبان افغانستان از فهرست سازمان‌های ممنوعه در کشورش حذف شده است.

به گزارش اتحادنیوز، «آیبک صمد یاروف» نماینده وزارت امور خارجه قزاقستان به «کازینفورم» گفت مقامات کشورش تصمیم گرفته‌اند که گروه طالبان را از فهرست سازمان‌های ممنوعه در این کشور حذف کنند.

به گزارش اسپوتنیک، قزاقستان به طور مرتب فهرست سازمان‌های تروریستی ممنوعه در این کشور را به منظور به روز رسانی آن بررسی می‌کند.

به گفته نماینده رسمی وزارت خارجه قزاقستان، مقامات قزاقستان تصمیم گرفته‌اند تا طالبان بر اساس روش سازمان ملل از فهرست سازمان‌های ممنوعه در این کشور حذف شود.

صمدیاروف در توضیح این اقدام قزاقستان اظهارداشت: با توجه به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل که اجرای آنها اجباری است، طالبان در فهرست سازمان‌های تروریستی شناخته شده توسط شورای امنیت سازمان ملل قرار ندارد.

وی درباره توسعه تماس‌های دیپلماتیک قزاقستان و طالبان گفت با توجه به تماس‌های سیاسی، تأکید می‌کنم که قزاقستان به تصمیمات و قطعنامه‌های مصوب شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل همچنان پایبند است.

«تالگات کالیوف» نماینده ویژه قزاقستان در امور افغانستان نیز پیش از این گفته بود طالبان تهدیدی برای کشورهای آسیای مرکزی نیست و جامعه جهانی باید با آنها در افغانستان تعامل داشته باشد.

وی تاکید کرده بود این تعامل با طالبان باید با توجه به شرایط و بدون در نظرداشت ایدئولوژی و دیدگاه سیاسی طالبان باشد.

 

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان