طالبان: افغانستان و ایران می‌توانند دست بیگانگان را از منطقه قطع کنند

افغانستان و ایران، طالبان

وزیر خارجه طالبان در دیدار با استاندار خراسان رضوی گفت افغانستان و ایران می‌توانند دست بیگانگان را از منطقه قطع کنند.

به گزارش اتحادنیوز، «امیرخان متقی» وزیر خارجه حکومت طالبان در دیدار با «یعقوبعلی نظری» استاندار خراسان رضوی گفت: کشور افغانستان و جمهوری اسلامی ایران در مقوله امنیت منطقه تأثیرگذار هستند و می‌توانند دست بیگانگان را از منطقه قطع کنند.

متقی با محکوم نمودن جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، افزود: در موضوع فلسطین باید گفت مردمی که در حال مقاومت هستند و از حقوق خود دفاع می‌کنند، مبارزه آنان مشروع بوده و از آنان حمایت می‌کنیم.

همچنین کسانی که به شکل مستقیم ظلم می‌کنند و کشورهایی که به شکل غیرمستقیم از ظالم حمایت‌ می‌کنند را محکوم می‌کنیم.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده توسط استانداری خراسان رضوی، وزیر خارجه طالبان در بخش دیگری از سخنان خود به وجود مهاجران افغانستانی در کشور ایران پرداخت و بیان کرد: از جمهوری اسلامی ایران قدردانی می‌کنیم چرا که مهاجران کشور افغانستان در اینجا مقیم هستند. در این راستا باید گفت این مهاجرین به خاطر مشکلات اقتصادی و زندگی در اینجا سکونت دارند و امیدواریم با تسهیل مشکلات زمینه بازگشت آنها به وطن فراهم شود.

وی با تأکید بر اینکه موضع افغانستان افزایش تعاملات اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه به خصوص جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: در زمینه‌های گوناگون نظیر کریدورهای ارتباطی، صنعت و کشاورزی می‌توانیم همکاری‌های خوبی با ایران داشته باشیم کما اینکه این تعاملات وجود دارد.

استاندار خراسان رضوی نیز در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های دو کشور جمهوری اسلامی ایران و افغانستان گفت: ما دو کشور مسلمان با اعتقادات مشترک هستیم، همچنین دشمنان مشترکی نظیر آمریکا و رژیم غاصب اسرائیل داریم که در این راستا باید با مستکبرین مبارزه کنیم.

نظری در ادامه به جنایات رژیم صهیونیستی پرداخت و عنوان کرد: مردم مظلوم غزه و مبارزان حماس این روزها در حال نبرد با دنیای استکبار و رژیم صهیونیستی هستند. باید گفت دنیای استکبار هیچگاه در میدان رزم حریف مبارزان اسلامی نبوده است و به همین دلیل مردم مظلوم فلسطین را به خاک و خون می‌کشد.

بیشتر بخوانید

سفر شهردار مزار شریف به جمهوری اسلامی ایران

تأکید طالبان بر تقویت اشتراکات دینی و زبانی افغانستان و ایران

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه تعاریف مرزهای سیاسی نباید مانع ارتباطات دو کشور شود، خاطرنشان کرد: مقوله همسایگی نکته بسیار مهمی است و بدان معناست، همسایه‌ها همواره به یکدیگر نیاز پیدا می‌کنند و باید همدیگر را پشتیبانی کنند.

وی با اشاره به اینکه دو کشور جمهوری اسلامی ایران و افغانستان از تاریخ و فرهنگ مشترکی بهره‌مند هستند، افزود: نباید اجازه دهیم تا مسائل جزئی مانع اصلی ارتباطات بین دو کشور شود. با این حال آمادگی داریم تا به واسطه این سفرها بین مقامات دو کشور شاهد روابط گسترده‌تری بین بخش‌های مختلف دو کشور باشیم.

نظری به ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های گوناگون اشاره کرد و خطاب به متقی گفت: حمل و نقل، صنعت، کشاورزی، علمی و درمانی، صنایع و معادن، ترانزیت و تجارت، دامداری و صنایع پزشکی بخشی از ظرفیت‌های خراسان رضوی است که فراهم است و در مقابل هم ما نیازمندی‌هایی داریم که به کمک شما تأمین خواهد شد.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان