حقانی: تحریم‌های خارجی‌ باعث ایجاد فاجعه انسانی در افغانستان می‌شود

افغانستان

وزیر کشور طالبان در دیدار با هیاتی از «بنیاد صلح سسکاوا ژاپن» تاکید کرد محدودیت‌های وضع‌شده «توسط خارجی‌ها» باعث فاجعه بشری در افغانستان می‌شود.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، با آن‌که همواره نهادهای امدادرسان بین‌المللی گفته‌اند که وضع محدودیت‌های سخت‌گیرانه طالبان به‌ویژه ممنوعیت کار و آموزش زنان و دختران، سبب گسترش فقر در افغانستان شده است، اما سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت کشور طالبان می‌گوید که محدودیت‌های وضع‌شده «توسط خارجی‌ها» باعث فاجعه بشری در کشور می‌شود.

حقانی این اظهارات را روز یک‌شنبه، ۳ جدی، در دیدار با هیاتی از «بنیاد صلح سسکاوا ژاپن» در کابل مطرح کرده است.

وی تاکید کرده است: «نیازهای اساسی بشری افغان‌ها باید جدا از مسایل سیاسی ارزیابی گردد. مسایل سیاسی درازمدت با گفت‌وگو، تفاهم و روابط دوجانبه قابل حل است.»

در خبرنامه وزارت کشور طالبان به نقل از آتسوشی سونامی، رییس بنیاد صلح سسکاوا ژاپن نیز آمده که برای از بین رفتن «شکاف موجود» میان طالبان و جهان نیاز است تا نشست‌های مختلف میان سازمان‌های غیردولتی و طالبان برگزار شود.

گفتنی است که وزارت اقتصاد طالبان سال گذشته در سوم جدی با صدور نامه‌ای، کار زنان را در سازمان‌های غیردولتی داخلی و بین‌المللی به‌دلیل آنچه که «شکایات جدی» مبنی بر عدم رعایت حجاب و قوانین و مقررات این گروه گفته شد، منع کرد.

این گروه مدتی پس از این دستور کار زنان را در دفترهای سازمان ملل متحد در افغانستان نیز منع کرد.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری فارس 

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان