آیا طالبان با اجرای پروژه‌ها افغانستان را به خودکفایی می‌رساند؟

طالبان

روزنامه آمریکایی در مطلبی اظهار داشت افغانستان با مشکل اقتصادی مواجه است و طالبان سعی می‌کند با اجرای پروژه‌های مختلف، این کشور را به خودکفایی برساند.

به گزارش اتحادنیوز، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در مطلبی نوشت بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان طی بیش از دو سال گذشته سبب انزوای آنها از سوی جامعه جهانی شده است و آنها تلاش می‌کنند تا با اجرای پروژه‌های مختلف این کشور را به خودکفایی برسانند.

این روزنامه افزود شرایط اقتصادی مردم افغانستان به رو به وخامت است. تعداد افرادی که به کمک نیاز دارند از سال 2021 حدود 60 درصد افزایش یافته‌اند.

از سوی دیگر نیز پاکستان به عنوان شریک مهم تجاری افغانستان روابط اقتصادی خود را قربانی اهداف سیاسی کرده است.

«عمر جویان» کارشناس مسائل اقتصادی به واشنگتن پست درباره مشکلات افغانستان گفته است اگر طالبان رشد اقتصادی را سریعتر نسازند، زمینه کار را برای مردم فراهم نکنند، بی بضاعتی را کاهش ندهند و احتیاجات اولیه مردم افغانستان را تهیه نکنند، خود کفایی معنی ندارد.

این روزنامه آمریکایی با اشاره به اقدامات طالبان در بخش استخراج نفت حوزه «آمو» نوشته است آنها می خواهند عواید خود را از طریق تولید نفت افزایش دهند و در عین حال سعی می کنند ذخایر بزرگ «لیتیوم» و معادن دیگر افغانستان را نیز استخراج کنند.

وی افزود بر اساس برآوردهای وزارت دفاع آمریکا این ذخایر در حدود یک تریلیون دلار ارزش دارند.

مقامات طالبان پیش‌تر گفته بودند در سال جاری به ارزش 6.5 میلیارد دلار قرار داد استخراج هفت معدن را امضا خواهد کرد.

با این حال، به نوشته واشنگتن پست حکومت طالبان برای استخراج گسترده معادن وقت زیاد و زیرساخت‌هایی نیاز دارد.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان