آمریکا رئیس پارلمان سابق افغانستان را تحریم کرد

رئیس پارلمان

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا میر رحمان رحمانی، رئیس پارلمان سابق افغانستان و پسرش را به دلیل فساد گسترده فراملی تحریم کرد.

به گزارش اتحادنیوز، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد میررحمان رحمانی، رئیس سابق پارلمان افغانستان و پسرش اجمل رحمانی، عضو سابق پارلمان و 44 شرکت و نهاد مرتبط به آن‌ها را به دلیل نقش گسترده‌شان در «فساد فرامرزی» تحریم کرده است.

در اعلامیه‌ی این وزارتخانه آمده است رحمانی‌ها از طریق شرکت‌هایشان در افغانستان، طرح فساد مالی پیچیده‌ای را راه‌‌اندازی کردند که منجر به اختلاس میلیون‌ها دلار از قراردادهای دولتی آمریکا در حمایت از نیروهای امنیتی دولت سابق افغانستان شد.

این وزارت افزود رحمانی‌ها با اتهام‌های تقلب در قراردادهایی برای نیروهای امنیتی پیشین افغانستان، افزایش مصنوعی قیمت نفت و وارد کردن و فروش سوخت معاف از مالیات مواجه هستند.

براساس اعلامیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، رحمانی‌ها پس از راه‌یافتن به پارلمان افغانستان، از موقعیت‌های رسمی‌شان برای تداوم سیستم فساد خود استفاده کردند.

تورم قراردادی
وزارت خزانه‌داری امریکا افزود میررحمان رحمانی و اجمل رحمانی از کنترل پنهان خود بر شرکت‌های متعدد استفاده کرده و از طریق شرکت‌های متعدد پیشنهاد بدست آوردن قرارداد سوخت را ارائه می‌کردند و به این ترتیب قیمت قرارداد‌ها را به‌صورت مصنوعی افزایش می‌دادند.

این وزارت اضافه کرد به‌طور نمونه در سال 2014 چندین خانواده درگیر در تجارت سوخت، از جمله رحمانی‌ها، برای افزایش قراردادهای سوخت با بودجه ایالات متحده تبانی کردند و آن را 200 میلیون دلار افزایش دادند و رقبا را از این طریق حذف کردند.

تقلب در مالیات واردات
در اعلامیه وزارت خزانه‌داری امریکا آمده است اداره گمرکات افغانستان واردکنندگان سوخت و کالاها برای نیروهای ناتو، آمریکایی و نیروهای افغانستان را نامه‌ای «معاف از مالیات» داده بود و قراردادهای با این نامه می‌توانستند «مقدار محدود» کالا را بدون مالیات وارد کنند.

این وزارت افزوده است نمایندگان شرکت سوخت رحمانی‌‌ها به‌صورت مکرر به مقام‌های گمرک افغانستان پول نقد رشوه دادند تا نامه‌های بیشتری معافیت از مالیات دریافت کنند.

بر اساس اعلامیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، در یکی از موارد اجمل رحمانی نامه‌ای معاف از مالیات را برای بیش از دوبرابر حد مجاز سوخت برای یک تحویل معین، دریافت کرد.

در این اعلامیه آمده است که در سال‌های 2017 و 2018 یکی از شرکت‌های رحمانی‌ها تقریباً یک میلیارد لیتر سوخت وارد افغانستان کرد، در حالی که تنها بخش ناچیزی از سوخت برای نیروهای امنیتی افغانستان را قرارداد کرده بود.

این وزارت افزوده است که این مقدار سوخت، از کل مصرف سوخت سالانه نیروهای امنیتی افغانستان که حدود 400 میلیون لیتر تخمین زده شده بود، بیشتر بود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است پس از لغو قرارداد یکی از شرکت‌های رحمانی‌ها برای تأمین سوخت هوانوردی نیروهای امنیتی افغانستان در اوایل سال 2019، این شرکت 2.5 هزار تُن سوخت اضافی هواپیما، بدون مالیات به افغانستان وارد کرد.

این وزارت گفته است که تخمین زده می‌شود که «استفاده متقلبانه» از نامه معافیت از مالیات توسط رحمانی‌ها، میلیون‌ها دالر درآمد مالیاتی را از دولت افغانستان ربوده است.

سرقت سوخت
وزارت خزانه‌داری امریکا گفته است رحمانی‌ها با عمل نکردن به قراردادهای سوخت شرکت‌هایشان، سودهای فاسدشان را تقویت کردند.
این وزارت گفت یکی از شرکت‌های سوخت رحمانی به نام «Secure Movement Logistics» به پرسنل ارتش ملی افغانستان رشوه داد تا عدم تحویل سوخت خود را پنهان کنند.

این وزارت افزوده است که آن‌ها به این ترتیب دست‌کم 11 میلیون لیتر را در کم‌تر از یک سال به نیروهای ارتش ملی افغانستان تحویل ندادند.

فساد پارلمانی
وزارت خزانه‌داری امریکا گفته است که اجمل رحمانی پیش از انتخابات پارلمانی افغانستان در سال 2018 به رأی‌دهندگان احتمالی هدیه و پول داد تا به او رأی بدهند.

این وزارت افزوده است که او همچنین وعده کرد که در صورت پیروزی به آن‌ها پاداش بیشتر پرداخت می‌کند.

بر اساس اعلامیه این وزارت، اجمل رحمانی برای اطمینان از انتخاب شدن در پارلمان افغانستان، یک میلیون و 600 هزار دالر به شماری از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان پرداخت کرد تا نتایج انتخابات را با هزاران رأی افزایش دهند.

این وزارت همچنین گفته است که میررحمان رحمانی در طول انتخابات ریاست مجلس نمایندگان افغانستان، میلیون‌ها دلار به چندین نماینده مجلس داد تا رأی آن‌ها را برای تصدی کرسی ریاست مجلس بدست آورد‌.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین گفته است که افرادی مانند رحمانی‌ها از طریق سرمایه‌گذاری، تابعیت کشورهای دیگر را بدست می‌آورند و با این شیوه فعالیت‌‌های غیرقانونی فرامرزی خود را تسهیل می‌کنند.

وسعت شبکه رحمانی‌ها
وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت در حالی‌که فساد اساسی که رحمانی‌ها انجام دادند، در افغانستان رخ داد، اما آن‌ها همچنان به حفظ شبکه‌ای از شرکت‌های بین‌المللی ادامه می‌دهند.

این وزارت گفته است که 41 نهاد را شناسایی کرده است که تحت مالکیت یا کنترل اجمل رحمانی هستند و یا از طرف و یا برای او به‌صورت مستقیم و یا غیرمستقیم فعالیت می‌کنند.

بر اساس اعلامیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، این شرکت‌ها شامل 21 شرکت آلمانی، هشت شرکت قبرسی، شش شرکت اماراتی، دو شرکت افغانستانی، یک شرکت هلندی و یک شرکت بلغارستانی و چند شرکت دیگر آلمانی و هلندی می‌شوند.
وزارت خزانه‌داری آمریکا این تحقیق در مورد فساد مالی رحمانی‌ها را با همکاری اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) انجام داده است.

پیامدهای تحریم‌ها
وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته است که در نتیجه وضع تحریم بر رحمانی‌ها، تمامی اموال و منافع در اموال آن‌ها که در امریکا است و یا در اختیار و تحت کنترل افرادی در آمریکا است، مسدود شده و باید به دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارت گزارش شود.

این وزارت افزود علاوه بر این، هر نهادی که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم، به‌‌صورت فردی یا جمعی 50 درصد یا بیشتر متعلق به یک یا چند نفر از افراد تحریم‌شده باشد، نیز مسدود می‌شود.

وزارت خزانه‌داری امریکا همچنین هرگونه معاملات را که شامل منافع افراد تحریم‌شده شود، ممنوع کرده است.

این وزارت همچنین هشدار داده که مؤسسات مالی و سایر اشخاصی که در معاملات یا فعالیت‌های اشخاص تحریم‌شده مشارکت داشته باشند، ممکن است خود در معرض تحریم یا اقدامات اجرایی قرار بگیرند.

این وزارت افزوده که ممنوعیت معاملات با این افراد شامل «انجام هر گونه کمک یا ارائه وجوه، کالا یا خدمات توسط، به یا به نفع افراد تحریم‌شده یا دریافت هرگونه کمک یا ارائه وجوه، کالا یا خدمات از این افراد است».

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان