امیرعبداللهیان: ایران میزبان بزرگترین جمعیت آواره در جهان است

امیرعبداللهیان، جمعیت آواره

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه اعلام کرد که کشور ایران میزبان بزرگترین جمعیت آواره در سطح جهان است.

به گزارش اتحادنیوز، امیرعبداللهیان امروز چهارشنبه در اجلاس مجمع جهانی پناهندگان در ژنو بیان کرد: حضور در این مجمع از طرف ایران به عنوان بزرگترین میزبان پناهندگان در جهان برای اینجانب مایه خرسندی است. سوال اساسی در خصوص مسیله پناهندگان این است که چرا تنها چند کشور معدود باید مسیولیت میزبانی اکثریت آوارگان را بر عهده داشته باشند.

مشروح اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان را در زیر می‌خوانید:

«مجمع جهانی پناهندگان با هدف تقویت همبستگی عملی جهانی و بسیج منابع لازم برای مساعدت به میزبانان عمده آوارگان ایجاد شد. در عین حال هیچ راه حل موقتی نمیتواند مشکل پناهندگان را به صورت پایدار حل کند.

کمیساریای عالی پناهندگان و جامعه بین المللی باید کوشش مضاعفی برای تسهیل بازگشت آوارگان به کشورهای خود بکار گیرند.

همانطور که می دانید اکنون بیش از چهل و پنج سال است که ایران میزبان طولانی  ترین وضعیت پناهندگی بوده و در حال حاضر و پس از تحولات افغانستان در سال 2021 کشور من میزبان بزرگترین جمعیت آواره در سطح جهان است.

مداخلات نظامی متعدد و سایر دخالت های توسط قدرت های خارج از منطقه ما موجب بی ثباتی وناامنی شده است به نحوی که این عامل خود باعث امواج آوارگی در سراسر منطقه گردیده است. ایران باری را بر دوش کشیده که در نتیجه سیاست های غیرمسئولانه و مداخلات نظامی آمریکا  و متحدان آن ها در مجاورت ایران در منطقه تحمیل شده است.

بیشتر بخوانید 

تاکید رئیسی بر ضرورت تسریع در اجرای توافقات میان ایران و سوریه

ما با مبنای قرار دادن تعالیم اسلامی شرایط زندگی مناسبی را برای آوارگان افغانستانی فراهم کردیم. تمامی کودکان افغانستانی امکان ثبت نام در مدارس ایران را دارند.

یک کشور به تنهایی نمی تواند هزینه و بار بزرگترین جمعیت آواره جهان را بر دوش بکشد و این ناعادلانه است. هزینه های میزبانی از آوارگان باید به صورت عادلانه بین کشورها تقسیم شود.

در پایان تاکید میکنم هیچ فرد با وجدانی نمی تواند نسبت به فاجعه انسانی در غزه و کل فلسطین ساکت بماند. جایی که مردم بی گناه غزه با هدف لاندن از وطن به صورت گسترده کشتار می شوند و ساختمان های انان تخریب میگردد.

رژیم اشغالگر در حال ایجاد یک موج جدید آوارگی و افزودن میلیون ها به جمعیت هفت میلیونی آواره فلسطینی است.

همکاران محترم یک بحران جدید آوارگی در غزه و کرانه باختری در حال وقوع است. بیش از بیست هزار انسان بی گناه طی دوماه گذشته در غزه به خاک و خون کشیده شدند و ما وظیفه داریم برای  بازگشایی مرز رفح و ارسال گسترده کمک انسانی بدون هرگونه توجیهی اقدام کنیم.»

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان