آغاز تمدید ویزای پاسپورت‌های طرح خانواری مهاجرین افغانستانی در ایران

آغاز تمدید ویزای پاسپورت‌های طرح خانواری مهاجرین افغانستانی در ایران

با اعلام انجمن صنفی دفاتر خدمات اتباع خارجی در جمهوری اسلامی ایران(کفالت) و باتوجه به فرارسیدن پایان مهلت اعتبار ویزای مهاجرین افغانستانی دارنده پاسپورت خانواری، با موافقت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی این کشور با دهمین مرحله تمدید ویزا، در راستای اجرای دستورالعمل پولیس مهاجرت و گذرنامه ایران، دهمین مرحله تمدید ویزای مهاجرین دارای پاسپورت های خانواری از 20 قوس/ آذر در دفاتر کفالت آغاز خواهد شد.

به گزارش اتحادنیوز، بر اساس این اعلام، به اطلاع آن دسته از مهاجرین افغانستانی دارای پاسپورت خانواری با ویزا تا 30 قوس/ آذر 1402 رسانیده شده که باید با مراجعه به دفتر کفالت دارای پرونده برای تمدید مرحله دهم اقدام فرمایند. همچنین چون پاسپورت های خانواری های دارای ویزای منقضی در سال های قبل نیز می توانند تحت شرایطی در چرخه تمدید ویزا قرار گیرند، لذا برای کسب اطلاعات لازم به دفتر کفالت مربوط مراجعه نمایند.

به گفته سید علی حسینی، فعال رسانه‌ای مهاجرین به خبرنگار آوا، مشمولین این طرح به شرح زیر می باشد:
۱ – دارندگان پاسپورت طرح خانواری دارای تمدید ویزای تا تاریخ 30/09/1402
۲ – جاماندگان دارای تمدید ویزای طرح خانواری 31/03/1392 تا 30/09/1402
۳ – صدور ویزای طرح خانواری برای خانواده اتباع افغانستانی یک طرف دارای پروانه اقامت تبدیل وضعیت و یا مادر ایرانی
پ.ن: اعتبار جلد پاسپورت می بایست حداقل تا 30/09/1403 باشد، در صورتی که کمتر از تاریخ ذکر شده است، جهت تمدید اعتبار به سفارت و کنسولگری افغانستان مراجعه نمایید.
–  لازم به ذکر است تاریخ اعتبار اقامت (از سوی پولیس ایران) تا تاریخ 30/09/1403 می باشد.

اما آیا پاسپورت طرح خانوار مشمول کارت هوشمند نمی‌شود؟ اگر می‌شود چرا دوباره قرار است تمدید شود؟!
این فعال رسانه‌ای مهاجرین پاسخ داد: با توجه به اینکه اعتبار ویزای پاسپورت‌های خانوار رو به اتمام است و مشخص نیست که دقیقا چه زمانی نوبت توزیع کارت هوشمند به دارندگان این طرح می‌رسد، فعلا تصمیم گرفته شده این روند آغاز شود تا از مشکلات بعدی مانند مسدود شدن حساب‌های بانکی قطع شدن سیم کارت و… جلوگیری شود.

این در حالی است که در شرایط کنونی روند توزیع یک میلیون کارت هوشمند مهاجر توسط سازمان ملی مهاجرت وزارت داخله ایران و ادارات کل اموراتباع و مهاجرین خارجی این سازمان از طریق دفاتر خدمات  اتباع خارجی(کفالت) در مرحله اول برای دارندگان کارت آمایش در این کشور در جریان است، و در مراحل بعد، شامل مهاجرین دارای اسناد اقامتی و هویتی غیر از کارت آمایش خواهد شد.

بر اساس آمارهای پیشین اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی سازمان ملی مهاجرت ایران، مهاجرین دارای پاسپورت های طرح خانواری در این کشور، به بیش از 400 هزار نفر می رسد.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا)

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان