تلاش‌های غیرمستقیم «موساد» برای نفوذ به افغانستان

موساد، نفوذ در افغانستان

یک رسانه افغان از تلاش‌های عوامل سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) برای نفوذ و بی‌ثبات کردن افغانستان گزارش داد.

به گزارش اتحادنیوز، رسانه افغان «نن‌تکی آسیا» در گزارشی به شخصیت مرموز «برنارد هنری لوی» یهودی فرانسوی و تلاش او برای نفوذ و بی‌ثبات کردن افغانستان پرداخت.

در این گزارش آمده است: «برنارد هانری لوی» یکی از تأثیرگذارترین یهودیان فرانسه است که دست پنهان و آشکار در پشت جنگ‌های مختلف معاصر دارد و به جرأت می‌توان گفت در سال‌های اخیر در هر جای دنیا، آشوب و هرج و مرجی که به وجود آمده در پشت سر او رد پای فردی لوی دیده می‌شود.

بر اساس این گزارش، فعالیت‌‎های فکری و عملی لوی در چند دهه اخیر در سه زمینه متمرکز بوده است:

– مخالفت همه جانبه با منشور سیاسی و فقهی اسلام
– حمایت بی قید و شرط رژیم اسرائیل
– حضور مستمر در جنگ‌های خونین جهان اسلام

نن‌تکی آسیا اضافه کرد: وی در اواسط دهه آخر قرن بیستم در بوسنی ظاهر شد، سپس به افغانستان سفر کرد و با «عبدالرشید دوستم» ارتباط برقرار کرد. در سال 1992 زمانی که بین شورای نظارت و حزب وحدت و سایر سازمان‌های جاه طلب جهادی جنگ آغاز شد، در پشت این جنگ دست برنارد یهودی مستقیماً دیده می‌شد.

در ادامه گزارش آمده است زمانی‌که آمریکا در افغانستان شکست خورد، هانری لوی بار دیگر دست خود را به سوی افغانستان دراز کرد و در گفتگو با رسانه‌های فرانسه گفت: در دیدار با ماکرون در ماه آوریل هیچکس به نگرانی‌های احمد مسعود توجه نکرد. سناریوی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان از مدت‌ها پیش توسط او اعلام شده بود. اگر عقب‌نشینی آمریکایی‌ها کامل شود، نه چند ماه یا چند هفته، بلکه بعد از چند روز، القاعده یا داعش افغانستان را به‌دست خواهند گرفت. مقاومت احمد مسعود را می‌توان با کمک فرانسه تقویت کرد و سرزمین ما را از توحش و از حملات به اروپا به ویژه شهرهای بزرگ فرانسه مصون داشت.

گزارش این رسانه افغان می‌افزاید: با نگاهی به فعالیت‌های موساد در افغانستان توسط برنارد هنری لوی، می‌توان گفت خانواده مسعود و رهبر شبه نظامی بدنام، عبدالرشید دوستم، نیروهای آموزش دیده در سازمان موساد هستند و می‌خواهند بار دیگر از آنها برای متزلزل کردن و به خطر انداختن ثبات افغانستان استفاده کنند.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان