فعالیت سفارت افغانستان در هند به حالت عادی برمی‌گردد

سفارت افغانستان

به دنبال اعلام تعطیلی سفارت افغانستان در هند توسط فرید ماموندزی، سفیر سابق کشور در دهلی نو، زکیه وردک، سرکنسول افغانستان در مومبای، و سید محمد ابراهیم‌خیل، سرپرست کنسولگری در حیدرآباد، بیانیه‌ای مشترک در روز شنبه چهارم قوس صادر کردند که طبق آن، مسئولیت سفارت افغانستان در دهلی‌نو بر عهده آن‌ها است.

خبرگزاری اتحادنیوز، در بیانیه این دو دیپلمات دولت سابق در هند آمده است: «با توجه به روابط تاریخی و تمدنی و روابط دوستانه هند و افغانستان مجدد تاکید می‌کنیم که تصمیم گرفته‌ایم از ادامه کارکرد سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی‌نو که نماد آرزوها و امید مردم افغانستان است، اطمینان حاصل کنیم».

به گزارش ایندیپندنت فارسی، در این بیانیه ادعا شده است که دیپلمات‌های پیشین افغانستان در خارج از کشور مستقرند و اظهارات «غیرحرفه‌ای» و «غیر مسئولانه» این دیپلمات‌ها را شهروندان افغانستان باید نادیده بگیرند.

در این بیانیه آمده است: «از سفیر پیشین افغانستان و‌ دیپلمات‌ها/ مقام‌های پیشین افغانستان در دهلی‌نو تقاضا می‌شود که از شبکه‌های اجتماعی سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی‌نو، برای صدور هر گونه اظهارات غیرموجه، غیرمسئولانه و غیرحرفه‌ای از خارج استفاده نکنند».

زکیه وردک، یک عکس در حساب اکس خود منتشر کرد که در آن کنار محمد ابراهیم خیل نشسته و شماری از کارکنان سفارت افغانستان در هند هم حضور دارند.

او ادعا کرد که پس از ملاقات با چندین دیپلمات هندی، با بیشتر کارکنان محلی سفارت افغانستان در دهلی‌نو دیدار کرده است.

او گفت: «اطمینان دادیم که سفارت به‌ شیوه معمول کار خواهد کرد و با هم به خدمات‌رسانی به مردم افغانستان خواهیم پرداخت.»

پیش از این در نامه سفارت افغانستان در دهلی که به وزارت خارجه هند ارسال شده بود، آمده بود: «از ۲۳ نوامبر، هیچ دیپلماتی از افغانستان در هند نمایندگی نمی‌کند. این اعلام پایان ماموریت دیپلماتیک ما را در کشور شما است. برای سفارت همواره ارتباط میان دو ملت با ارزش بود، اما تحولات اخیر، انتخاب دیگری جز بستن این سفارت برای ما باقی نگذاشت.»

اما به نظر می رسد که فعالیت این سفارت با حضور دیپلمات های افغانستان از شهرهای مومبای و حیدرآباد هند به حالت عادی برخواهد گشت.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان