استقبال اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری از رهایی بیش از ۳ هزار کانتینر اموال تاجران از سوی پاکستان

اتاق تجارت

مسؤولان در اتاق‌ تجارت و سرمایه‌گذاری از توافق امارت اسلامی با حکومت پاکستان مبنی بر رهایی بیش از ۳ هزار کانتینر اموال تاجران افغانستانی استقبال کرده؛ اما تاکید می‌کنند که مشکل گروگان‌گیری اموال تاجران به صورت ریشه‌ای حل شود.

خبرگزاری اتحادنیوز، وزارت صنعت و تجارت روز گذشته اعلام کرد که پاکستان متعهد شده تا ۳ هزار کانتینر اموال تاجران افغانستانی که از ماه گذشته تاکنون در بندر کراچی متوقف شده بود را آزاد کند.

عبدالسلام آخندزاده جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت روز جمعه (۲۶ عقرب) به خبرنگار آوا گفت که در سفر اخیر هیأت امارت اسلامی به پاکستان، مقام‌های پاکستانی متعهد شده‌اند که این کانتینرها را آزاد کند.
بربنیاد گفته‌های جواد؛ «نورالدین عزیزی وزیر صنعت و تجارت امارت اسلامی در رأس یک هیأت با وزرای امور خارجه و تجارت پاکستان نشست دو جانبه داشت که در این نشست توافق شد که اموال متوقف شده تاجران کشور از بندر کراچی آزاد شود.»
او خاطرنشان ساخت که کانتینرهای متوقف شده به زودی رهسپار کشور می‌شوند.
اکنون مسؤولان در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری ضمن استقبال از این موضوع تاکید می‌کنند که این مشکل به صورت دایمی حل شود و پاکستان بار دیگر اموال تاجران را گروگان نگیرد.
خان‌جان الکوزی عضو اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری روز شنبه (۲۸ عقرب) به خبرنگار آوا گفت که پاکستان بارها خلاف توافقات خود با افغان‌ها برخورد کرده‌ است.
او که عضویت اتاق مشترک سرمایه‌گذاری افغانستان و پاکستان را نیز به عهده دارد ابراز امیدواری کرد که این بار مقام‌های امارت اسلامی از پاکستانی‌ها توافق کتبی بگیرند و مشکل را به صورت دایمی حل کنند.
یونس مومند، سرپرست اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری نیز گفت که پس از وضع محدودیت‌ها از سوی پاکستان حدود ۳۳۸۰ کانتینر اموال تاجران افغان از چند ماه به اینسو در کراچی توقف داده شده است.
به گفته مومند ارزش این اموال ترانزیتی دو میلیارد دالر است و با گذشت هر روز صدها هزار دالر خاک‌پولی از سوی حکومت پاکستان افزوده می‌شود.
او گفت: “تاجران افغان تصمیم گرفته اند تا زمانی که ضمانت بین‌المللی منظم وجود نداشته باشد، در آینده از بندر کراچی استفاده نکنند.”
این درحالی است که ماه قبل پاکستان اعلام کرد که میلیون‌ها دالر عواید مالیاتی را به این دلیل از دست داده که کالای تجارتی بدون مالیه از بنادر این کشور وارد افغانستان شده و سپس به این کشور قاچاق می‌شود.
به دنبال آن این کشور، بیش‌تر از سه هزار کانتینر اموال بازرگانی تاجران افغانستانی را در بندر کراچی متوقف ساخت که این امر‌ روابط میان افغانستان و پاکستان را تیره‌تر از گذشته ساخت.
مقام‌های امارت اسلامی اما تاکید کرد که حکومت پاکستان خواستار مالیات بیشتر است و این امر میلیون‌ها دالر به تاجران افغان زیان وارد کرده است.
با این وجود اما هفته قبل هیأتی از امارت اسلامی به رهبری نورالدین عزیزی، برای شرکت در نشست سه جانبه میان افغانستان، ازبکستان و پاکستان به اسلام‌آباد رفت و در نشست دو جانبه روی حل این مشکل به توافق رسید.
قابل یادآوری است که اتاق تجارت مشترک افغانستان- پاکستان نیز روز گذشته محدودیت‌های وضع شده در بخش ترانزیت از سوی پاکستان را خلاف اصول جهانی خوانده بود.
در ماه‌های گذشته روابط میان افغانستان و پاکستان به‌ گونه‌ی کم‌پیشینه تیره شده است. درگیری‌های مرزی، توقف کالاهای ترانزیتی بازرگانان در بندر کراچی و اخراج مهاجران افغان از این کشور، از اقدام‌های اند که بر روابط دو کشور سایه افگنده است.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری صدای افغان (آوا)

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان