پوتین: زمانی حتی نمی‌توانستم امکان درگیری بین روسیه و اوکراین را تصور کنم

پوتین

رئیس جمهور روسیه با اشاره به اینکه تا قبل از سال ۲۰۱۴ احتمال درگیری بین روسیه و اوکراین به ذهن هیچکس خطور نمی‌کرد، درباره امکان خروج روسیه از سازمان ملل، وابستگی رهبران اروپایی به آمریکا، وضعیت خوب اقتصاد روسیه و روابط مسکو و پکن صحبت کرد.

خبرگزاری اتحادنیوز، به نقل از خبرگزاری «تاس»، “ولادیمیر پوتین”، رئیس جمهور روسیه عصر روز جمعه در  نهمین مجمع بین‌المللی «فرهنگ‌های متحد» در شهرسن پترزبورگ، به این واقعیت اشاره کرد که شخصاً تا قبل از سال 2014 نمی‌توانست حتی به احتمال بروز درگیری بین روسیه و اوکراین فکر کند.

وی گفت: بسیاری از  افراد بزرگسال، باسواد، آگاه، با استعداد هستند و البته آنها به دنبال کار و زندگی خود هستند و البته بسیاری از آنها، درست مثل خود من، تا قبل از رویدادهای سال 2014 حتی ذهنشان خطور نمی‌کرد که چنین درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین بوجود آید. من هم چنین روند اوضاعی را حتی تصور نمی توانستم بکنم.»

رئیس جمهور یادآور شد، اگر قبل از سال 2014 به او گفته می‌شد که چنین درگیری امکان پذیر است، او پاسخ می‌داد: “مگر دیوانه شده‌ای؟”

پوتین همچنین تاکید کرد که هر فردی حق دارد موضع خود را داشته باشد، اما قبل از صحبت باید فکر کنید، زیرا نظر شخصی یک چیز است و آسیب رساندن به یک کشور موضوع کاملاً دیگری است.

پوتین: نخبگان اروپایی به ایالات متحده کاملاً وابسته شده‌اند

رئیس جمهور روسیه در بخش دیگری از سخنانش ابراز عقیده کرد که نخبگان اروپایی در حال حاضر حس هویت ملی خویش را از دست داده و کاملاً به ایالات متحده وابسته شده‌اند. وی گفت: «اکنون نخبگان اروپایی که احساس هویت ملی خود را از دست داده و به نظر من به کشورهای دیگر و در وهله نخست به آمریکای شمالی بسیار وابسته شده‌اند، روزهای بسیار سختی را سپری می‌کنند.»

ولادیمیر پوتین تأکید کرد که تراژدی اروپای مدرن این است که وابستگی آن به ایالات متحده از منافع خود این کشورها و شهروندان آنها محافظت نمی‌کند. رئیس‌جمهور در پایان گفت: «قطعاً ما نمی خواهیم روابط سایر کشورها را بهم بزنیم، مسلماً چنین قصدی نداریم. ولی باید اعلام کنیم که این ما نبودیم که به روابط با اروپا آسیب زدیم، ما هیچ در، دریچه یا پنجره‌ای را نبسته و نخواهیم بست. ولی اگر کسی تصمیم بگیرد که خود را منزوی کند، این دیگر انتخاب خود اوست و آنها خودشان را سرقت می‌کنند.»

پوتین: «آب و هوای» اقتصاد روسیه برخلاف اقتصاد اروپا خوب است

رئیس جمهور روسیه، در جریان سخنان خود درباره تحریم‌های غرب همچنین به صورت تلویحی گفت: اقتصاد روسیه بر خلاف اقتصاد اروپا اکنون در حال تجربه «آب و هوای بسیار خوبی» است.

وی افزود: «همه باید درک کنند که در عرصه اقتصادی هوای خوبی داریم.  همین دیروز، رئیس دولت با افتخار در نشستی به من گفت که در یک ماه گذشته رشد اقتصاد روسیه 5.5 درصد داشته و در کل سال بیش از 3 درصد بوده است. ما اکنون با اطمینان در مورد این موضوع صحبت می‌کنیم. من در مورد وضعیت کشورهای اروپایی صحبت نمی‌کنم که تکبر یا فخرفروشی به نظر آید، بلکه این وضعیت واقعی اقتصاد کشور ماست.»

پوتین در پاسخ به سوال یکی از حضار که آیا با توجه به شرایط فعلی، روسیه باید “پنجره‌ای به سوی اروپا” که زمانی پیتر اول باز کرده بود، را ببندد، تاکید کرد که فدراسیون روسیه قصد ندارد چیزی را ببندد، زیرا در روسیه هیچ درگیری با جامعه اروپا وجود ندارد.

پوتین پیشنهاد مربوط به خروج روسیه از سازمان ملل را مزخرف خواند

ولادیمیر پوتین همچنین اعلام کرد که نیازی به خارج شدن روسیه از یونسکو نیست و پیشنهادها برای خروج این کشور از سازمان ملل مزخرف است.

رئیس جمهور روسیه گفت: «من فکر می کنم چنین نیازی وجود ندارد، برای چه؟ این بستری است که افراد با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و کار می‌کنند. ما پروژه های کاملا جدی در حال اجرا از طریق سازمان یونسکو داریم. حتی برخی می‌گویند که ما باید از سازمان ملل خارج شویم، اما این پیشنهاد مزخرف است، برای اینکه روسیه از جمله بنیانگذاران این سازمان است، چرا باید تمایل داشته باشیم از آن خارج شویم؟»

به گفته وی، سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی باید اصلاح شده و با آنچه در جهان می گذرد هماهنگ شوند. او با تاکید بر اینکه “بستن در و دور شدن” فایده‌ای ندارد، افزود: «البته مسلماً باید اصلاحاتی در آنها انجام شود. این نیز درست است – باید آفریقا، آمریکای لاتین، آسیا، هند، برزیل، آفریقای جنوبی در شورای امنیت نماینده داشته باشد.این کار باید انجام شود. اما اگر در سازمان ملل را ببندیم یا آنها را رها کنیم، به نظر من این کار منطقی نخواهد بود.»

دیدگاه پوتین درباره احتمال گنجاندن فرانسه در گروه بریکس

ولادیمیر پوتین در مورد احتمال الحاق فرانسه به گروه بریکس اظهار نظر کرد. این تمایل در مجمع بین المللی فرهنگهای متحد توسط پیر دوگل، نوه اولین رئیس جمهور جمهوری پنجم، ژنرال شارل دوگل، خطاب به، رئیس جمهور روسیه بیان شد. پوتین پاسخ داد: «در مورد امکان مشارکت فرانسه در فعالیت گروه بریکس، بفرمایید؛ اگر فرانسه بخواهد، می‌تواند درخواست بدهد و ما آن را بررسی می‌کنیم. ضمن اینکه روسیه سال آینده ریاست بریکس را بر عهده دارد و همانطور که قبلاً گفتم، ما با همه شرکای خود در این گروه روی این موضوع کار خواهیم کرد.»

پوتین: روابط بین روسیه و چین هرگز به چنین اوجی نرسیده بود

ولادیمیر پوتین در پاسخ به سئوال دیگری اعلام کرد که روابط روسیه و چین منحصر به فرد است. وی تاکید کرد که موفقیت گفت‌وگوهای دوجانبه بین دو کشور بر اساس اعتماد متقابل پایه ریزی شده است. رئیس جمهور روسیه گفت: «در تاریخ کشورهای ما، روابط دوجانبه هرگز به چنین اوج و کیفیتی نرسیده است. منظورم سطح اعتمادی است که بین کشورهای ما ایجاد شده است.»

پوتین همچنین یادآور شد که شی جین پینگ، رئیس جمهور چین همواره در روابط دوجانبه به مسائل فرهنگی، آموزشی و ورزشی توجه زیادی دارد و این بخش فوق العاده مهمی از همکاری‌های دو کشور است.

 

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان