پاکستان متعهد به آزاد سازی اموال تاجران افغانستانی از بندر کراچی شده است

اموال

مقام‌ها در وزارت صنعت و تجارت می‌گویند که پاکستان متعهد شده تا بیش‌تر از ۳ هزار کانتینر اموال تاجران افغانستانی که از ماه گذشته تاکنون در بندر کراچی متوقف شده بود را آزاد کند.

خبرگزاری اتحادنیوز، ماه قبل پاکستان اعلام کرد که میلیون‌ها دالر عواید مالیاتی را به این دلیل از دست داده که کالای تجارتی بدون مالیه از بنادر این کشور وارد افغانستان شده و سپس به این کشور قاچاق می‌شود.

به دنبال آن پاکستان، بیش‌تر از سه هزار کانتینر اموال بازرگانی تاجران افغانستانی را در بندر کراچی متوقف ساخت که این امر‌ روابط میان دو کشور را تیره‌تر از گذشته ساخت.

مقام‌های امارت اسلامی اما تاکید کرد که حکومت پاکستان خواستار مالیات بیشتر است و این امر میلیون‌ها دالر به تاجران افغان زیان وارد کرده است.

اکنون سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که در سفر اخیر هیأت امارت اسلامی به پاکستان، مقام‌های پاکستانی متعهد شده تا این کانتینرها را آزاد کند.

عبدالسلام آخندزاده جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت روز جمعه (۲۶ عقرب) به خبرنگار آوا گفت که کانتینرهای متوقف شده به زودی رهسپار کشور می‌شوند.

جواد گفت؛ «نورالدین عزیزی وزیر صنعت و تجارت امارت اسلامی در رأس یک هیأت با وزرای امور خارجه و تجارت پاکستان نشست دو جانبه داشت که در این نشست توافق شد که اموال متوقف شده تاجران کشور از بندر کراچی آزاد شود.»

این درحالی است که قبل از این هیأتی از امارت اسلامی به رهبری نورالدین عزیزی، برای شرکت در نشست سه جانبه میان افغانستان، ازبکستان و پاکستان روز دوشنبه ۱۳ نومبر (۲۲ عقرب) به اسلام‌آباد رفته بود.

اموال

در همین حال محمدیونس مومند، سرپرست اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گوید که پس از وضع محدودیت‌ها از سوی پاکستان ۳۳۸۰ کانتینر اموال تاجران افغان از چند ماه به اینسو در کراچی توقف داده شده است.

به گفته مومند ارزش این اموال ترانزیتی دو میلیارد دالر است و با گذشت هر روز صدها هزار دالر خاک‌پولی از سوی حکومت پاکستان افزوده می‌شود.

او گفت: “تاجران افغان تصمیم گرفته اند تا زمانی که ضمانت بین‌المللی منظم وجود نداشته باشد، در آینده از بندر کراچی استفاده نکنند.”

ماه گذشته نیز سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، فیصله حکومت پاکستان را در تضاد با قرارداد تجارتی و ترانزیتی میان دو کشور خوانده و از پاکستان خواسته بود که این مشکل را حل کند.

بربنیاد اعلامیه این سفارت؛ آنان چندین بار تلاش کرده تا این مشکل را از طریق گفتگو با مقامات پاکستانی حل و فصل کند، اما با وجود وعده‌های طرف پاکستانی، این مشکل نه تنها حل نشده، بلکه تشدید شده است.

پرزه موتر، چای سیاه، تایر، تکه، سگرت، ظروف چینی، جواهرات و برخی اقلام دیگر شامل این کالاهای تجارتی است.

در همین حال تاجران با استقبال از این موضوع تاکید کردند که حکومت کنونی در آینده برای حل بنیادی این مشکل اقدامات لازم را انجام دهد.

طلا محمد یکی از این تاجران به خبرنگار آوا گفت که پاکستان تلاش دارد تا با وضع محدویت‌های غیرقانونی بر کالا‌های تاجران افغان، اقتصاد افغانستان را با شکست مواجه کند.

خان آغا گلزاد رئیس اتحادیه واردکنندگان و بارچالانان افغان مقیم چین نیز به خبرنگار آوا گفت که پاکستان با نقض قوانین بین‌المللی کالاهای بازرگانی و ترانزیتی تاجران افغان را متوقف ساخته و میلیون‌ها دالر به آنان زیان وارد کرده است.

اتاق تجارت مشترک افغانستان- پاکستان نیز روز گذشته محدودیت‌های تازه وضع شده در بخش ترانزیت از سوی پاکستان را خلاف اصول جهانی خوانده بود.

در ماه‌های گذشته روابط میان افغانستان و پاکستان به‌گونه‌ی کم‌پیشینه تیره شده است. درگیری‌های مرزی، توقف کالاهای ترانزیتی بازرگانان در بندر کراچی و اخراج مهاجران افغان از این کشور، از اقدام‌های اند که بر روابط دو کشور سایه افگنده است.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع:خبرگزاری صدای افغان(آوا)

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان