افشاگر جنایات جنگی استرالیا در افغانستان به نشر اطلاعات محرمانه متهم شد

جنایات جنگی

ستره محکمه استرالیا وکیل نظامی که از جنایات جنگی ارتش این کشور در افغانستان پرده برداشت را به دزدی و نشر اطلاعات محرمانه متهم کرد.

خبرگزاری اتحادنیوز، دیوید مک براید، وکیل سابق نظامی که جنایات جنگی سربازان استرالیایی در افغانستان را افشا کرده بود، اتهام افشای غیرقانونی اطلاعات طبقه‌بندی‌شده علیه خودش را پذیرفته است.

مک براید پس از افشای جنایات جنگی استرالیا در افغانستان، در سال ۲۰۱۹ دستگیر شد و با پنج اتهام از جمله سرقت اموال دولتی، نقض قانون و افشای غیرمجاز اطلاعات روبرو شد.

شبکه خبری “ای‌بی‌سی” استرالیا، در گزارشی اعلام کرد که مک براید اعتراف کرده که اطلاعات محرمانه را برخلاف قانون برای روزنامه‌نگاران فرستاده است.

مک براید اکنون با سه مورد اتهام، از جمله دزدی و اشتراک‌گذاری غیرقانونی اطلاعات محرمانه نظامی مواجه است.

هرچند وکیل مک براید کار موکلش را برای منابع عمومی‌ سودمند خواند، اما دیوید ماسوپ، قاضی دادگاه گفته است که وی هیچ حق قانونی یا تعهدی برای نقض دستورات ندارد و اعمال او‌ نمی‌تواند با منابع ملی توجیه شود.

در همین حال، ستره محکمه (دادگاه عالی) استرالیا درخواست تجدید نظر در مورد اتهامات به مک براید را رد کرده است. با این‌ وصف، او‌ قرار است اوایل سال آینده به جرم نشر اطلاعات محرمانه محکوم شود.

دیوید مک براید، وکیل نظامی ارتش استرالیا سال گذشته با نشر اسنادی ارتش کشورش را به کشتار دست‌کم ۳۹ غیرنظامی در افغانستان بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ متهم‌ کرد. اسنادی که ارتش این کشور را در تیررس انتقادات و پرسش‌های سنگین قرار داده است.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع:خبرگزاری صدای افغان(آوا)

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان