مذاکرات سرپرست وزارت انرژی و آب با وزیر انرژی ایران در مورد تمدید برق وارداتی به افغانستان

انرژی

سرپرست وزارت انرژی و آب در ادامه سفر به تهران و در دیدار دوجانبه با با وزیر انرژی جمهوری اسلامی ایران، پیرامون تمدید قرارداد برق وارداتی از ایران به افغانستان و تعرفه آن صحبت نمودند. هیئت این وزارت همچنین از بند آب “سیاه بیشه” ایران در شمال تهران بازدید کرده است.

خبرگزاری اتحادنیوز، وزارت انرژی و آب از دیدار ملا عبداللطیف منصور، سرپرست این وزارت و هیئت همراهش با علی اکبر محرابیان، وزیر انرژی جمهوری اسلامی ایران خبر داده است.
به گزارش این وزارت، ملا منصور در این دیدار از فراهم نمودن زمینه اسکان مهاجرین افغانستان در خاک جمهوری اسلامی ایران طی چندین دهه گذشته و حمایت از داعیه برحق جهاد ملت مسلمان و مجاهد افغانستان در مقابل قوای اشغالگر سپاسگزاری نمود.

سپس، هیئت‌های هر دو کشور پیرامون تمدید قرارداد برق وارداتی از ایران به افغانستان و تعرفه آن صحبت نمودند، و به مسئولین تخنیکی هر دو طرف وظیفه سپرده شد که تمام جوانب موضوع را به صورت مفصل بررسی نمایند تا در جلسه آینده جهت توافق آماده شود.

انرژی و آب

همچنان، سرپرست وزارت آب و انرژی و هیئت همراهش از بند آب سیاه‌بیشه در شمال تهران موقعیت که ظرفیت تولید نزدیک به هزار میگاوات برق را دارا می باشد، بازدید کرد و از سوی مسئولین این بند مورد استقبال گرم قرار گرفتند و پیرامون این بند معلومات مفصلی ارائه نمود.
این در حالی است که مولوی عبداللطیف منصور که روز شنبه، 21 عقرب در یک سفر رسمی به تهران سفر کرده، روز سه شنبه، 23 عقرب ضمن شرکت در مراسم افتتاح نمایشگاه بین المللی صنعت برق ایران، از بخش‌های مختلف آن بازدید کرد.
مولوی منصور در حاشیه بازدید از نمایشگاه صنعت برق ایران به خبرنگار آوا گفت: هدف ما از سفر به ایران در مورد تمدید قرارداد برق و همچنین صحبت در مورد تعرفه آن بود. در این میان، نمایشگاه صنعت برق ایران افتتاح شد و ما هم دعوت شدیم که به این نمایشگاه بیاییم.

انرژی و آب افغانستان
وی با استقبال از حضور در این نمایشگاه، تأکید کرد: باید از تجاربی که این ها دارند، استفاده کنیم.
سرپرست وزارت انرژی و آب امارت اسلامی افزود: واقعیت این است که ما نیاز بیشتر به انرژی برق داریم، ما تلاش می کنیم که از تجارب ایران، تاجیکستان و ازبکستان بیاموزیم، چه در بخش انرژی آبی، خورشیدی و چه بادی، که چطور می توانیم در افغانستان برق تولید کنیم و خودکفا شویم.
وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار آوا در مورد مساله حق آبه ایران نیز گفت: ما پیشتر مذاکراتی داشتیم، شما می دانیم که تنها در افغانستان نه، بلکه در آسیا خشکسالی است، و این یک واقعیت است. خشکسالی نه تنها مشکل جمهوری اسلامی ایران، بلکه مشکل افغانستان هم است، و شما می بینید که مردم در هلمند و نیمروز کوچ کردند، این یک امتحان بزرگ الهی است، و در دست ما نیست، خدا کند که باران شود انشالله، این (مشکل) هم درست خواهد شد.
سرپرست وزارت انرژی و آب پیش از این با رییس عمومی شرکت توانیر جمهوری اسلامی ایران نیز پرامون صادرات برق این کشور به افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده است.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع:خبرگزاری صدای افغان(آوا)

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان