دلیلی ندارد از پرداخت حق آبه ایران امتناع کنیم!

حق آبه

معاون اقتصادی رییس الوزرا امارت اسلامی و هیئت عالی رتبه همراه در ادامه سفر خود به تهران، در دیدار با معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران در بحث پرداخت حق آبه ایران، به خصوص رهاسازی آب به سمت هامون تأکید کرد: اگر که آبی باشد، ما هم به دنبال این هستیم که حق آبه ایران را رهاسازی کنیم و دلیلی ندارد که بخواهیم از این کار امتناع کنیم. الان کشور ما درگیر خشکسالی است و همین خشکسالی باعث خشکی هامون شده است. در زمانی که بارش‌ها مناسب باشد، قطعاً رهاسازی آب نیز انجام خواهد شد و هامون بار دیگر پر آب می‌شود.

خبرگزاری اتحادنیوز، ملا عبدالغنی برادر در این دیدار با دکتر علی سلاجقه، ابراز امیدواری در مورد این که مذاکرات با ایران به بهترین شکل پیش برود و نتایج مطلوبی برای مردم هر دو کشور داشته باشد، با اشاره به حضور نیروهای امدادی این کشور برای کمک به زلزله زدگان هرات گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه در کنار مردم ما بوده است و ما این حمایت را با همه وجود حس کرده‌ایم.

اکنون نیز برای پیگیری کمیته‌های مشترک کاری به ایران آمده‌ایم و امیدوار هستیم که این کمیته‌های کاری نتایج مطلوبی داشته باشد و ما با دست پر به افغانستان برگردیم.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست ایران، معاون اقتصادی رییس‌الوزرا بیان کرد: ما درباره مهاجرین برنامه‌های مدونی داریم تا هر موقع شرایط اقتصادی ما فراهم شد آنها را به کشور خود بازگردانیم و این بار سنگین را از دوش دولت و مردم ایران برداریم.
وی برادر با اشاره به حضور ۲۲ ساله آمریکا در افغانستان گفت: حضور آمریکا به ما آسیب زد و زمانی که آمریکا را شکست داده و کشور را تحویل گرفتیم، زیرساختی در کشور ما نبود و ما هیچ منفعت اقتصادی از حضور آنها نبردیم. زمانی که آمریکایی‌ها از افغانستان خارج شدند، حتی هواپیماهایی که در میدان های هوایی ما بود را نیز به عمد تخریب کردند.

آمریکایی‌ها پول‌های ما را در حساب‌ها بلوکه کردند تا نتوانیم از آن استفاده بکنیم. هدف تمام این فعالیت‌ها این بود که امارت اسلامی را با رکود اقتصادی مواجه کنند اما الحمدالله ما توانستیم اقتصاد خود را دوباره سرپا کنیم.
ملا برادر در پاسخ به درخواست دکتر سلاجقه مبنی بر تشکیل کمیته‌های محیط زیستی مشترک و رهاسازی آب از افغانستان به سمت هامون گفت: ما در افغانستان اداره ملی حفاظت از محیط زیست داریم و  قبول می‌کنیم که در اولین زمان مناسب مسئولین این اداره را به خدمت شما در ایران بفرستیم تا در این خصوص با شما همکاری کنند.

ما نیز از حضور هیئت خودمان در کشور شما و همکاری در حوزه مسائل محیط زیست و به ویژه گرد و غبار استقبال می‌کنیم.
وی در رابطه با رهاسازی آب توضیح داد: اگر که آبی باشد، ما هم به دنبال این هستیم که حق آبه ایران را رهاسازی کنیم و دلیلی ندارد که بخواهیم از این کار امتناع کنیم. الان کشور ما درگیر خشکسالی است و همین خشکسالی باعث خشکی هامون شده است. در زمانی که بارش‌ها مناسب باشد، قطعاً رهاسازی آب نیز انجام خواهد شد و هامون بار دیگر پر آب می‌شود.
معاون اقتصادی رییس الوزرا ادامه داد: تعداد زیادی از مردم ما در ولایت نیمروز، در شهر زرنج و شهرهای اطراف آن مجبور شدند که به خاطر همین خشکسالی شدید کوچ کنند. درحال حاضر آبی در این منطقه وجود ندارد و به همین دلیل امکان حیات مسیر نیست.
از سوی دیگر، علی سلاجقه، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رییس جمهور اسلامی ایران در این دیدار با تاکید بر اینکه درحال حاضر تالاب هامون با توجه به شرایط اقلیمی و گرد و غبار حدود ۱۸۰ روزه شدید به مرطوب سازی نیاز دارد اظهار کرد: برای بازگشت هامون به شرایط با شکوه گذشته که محل ارتزاق و اقتصاد مردم بود، نیازمند رهاسازی آب برای مرطوب‌سازی منطقه هستیم تا فعلا منشأ گرد و غبار نباشد در این راستا وفق تفاهم‌نامه‌های طرفین حقابه هامون به نفع مردم در ولایت‌های نیمروز و زابل است که امیدواریم به نتیجه برسد.

همچنین با توجه به آماده شدن طرح زیر منطقه‌ای جنوب شرق ایران، خواستار اجرای پروژه‌های مشترک در کانون محل منشاء در مناطق حاشیه مرز در کشور افغانستان هستیم که این مسئله مورد استقبال طرف مقابل قرار گرفت.
سلاجقه در عین حال تاکید کرد: مهاجرین افغانستانی که در کشور ما هستند، دوستان و برادران ما هستند و آنهایی که شناسه دارند، مانند ایرانی‌ها از خدمات متعددی درکشور ما استفاده می‌کنند و ما به دنبال ساماندهی این‌ها هستیم. امیدوارم شرایط افغانستان به زودی به ثبات برسد و همه این مردم بتوانند به کشور خود بازگردند و خدمات خود را به جایی که واقعاً به آن تعلق دارند ارائه دهند.
وی اظهار داشت: تمام ظرفیت‌های اقتصادی ایران از جمله سرمایه‌گذاری‌ها، ظرفیت شرکت‌های تجاری و دانش بنیان، خدمات فنی مهندسی برای توسعه زیرساخت‌ها و… می‌تواند در اختیار کشور افغانستان قرار بگیرد تا به نحو احسن از این توانمندی‌ها استفاده کند. هدف اصلی ما توانمند کردن خود مردم افغانستان است و می‌خواهیم که شما سرمایه‌های انسانی خود را برای رفاه مردم استفاده بکنید.
علاوه بر این دیدار، مساله حق آبه ایران از افغانستان، محوری ترین موضوع مورد بحث ملا برادر با علی اکبر محرابیان، وزیر انرژی ایران نیز در روزهای گذشته بوده است.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: صدای افغان (آوا)

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان