جزئیات دیدار وزیر خارجه آمریکا با همتای ترکیه‌ای و پیشنهادات فیدان

آمریکا

بنا بر گفته رسانه‌های ترکیه، وزیر خارجه آمریکا در سفر خود به ترکیه، دیداری ۳.۵ ساعته با فیدان و هیئت‌های دو طرف داشت که بخشی از آن خصوصی بوده است.

به گزارش خبرگزاری اتحادنیوز، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در چارچوب سفر منطقه ای خود، روز دوشنبه به ترکیه رفت تا با همتای ترکیه ای خود درباره جنگ غزه گفتگو کند.

بنا بر گفته رسانه های ترکیه، بلینکن در این سفر، دیداری 3.5 ساعته با فیدان و هیئت های دو طرف داشت که بخشی از آن خصوصی بوده است.

فیدان به بلینکن گفته که به سرعت باید اقداماتی درباره غزه داشته باشد که اولین آنها شکل گیری یک آتش بس پایدار است و اینکه حماس بدون یک آتش بس پایدار برای آزادی اسرا اقناع نخواهد شد و با آتش بس پایدار است که تلاش های ترکیه برای آزادی اسرا نتیجه خواهد داد.

ایجاد کریدور کمک های انسانی، غذایی و دارویی به مردم غزه و انتقال مجروحانی که وضعیت سختی دارند به خارج از غزه و مداوا در کشوری ثالث از جمله پیشنهادات فیدان به بلینکن بود.

بلینکن با پیشنهادات موافقت کرده اما درباره ترتیب آنها موضعی متفاوت داشته است. وی در ابتدا خواستار آزادی اسرا شده بود و پس از آن به آتش بس موقت 72 ساعته اشاره کرده بود.

فیدان به بلینکن گفته که ممکن است که آمریکا پشت درهای بسته به اسرائیل پیامهای درستی داده باشد اما این به کار نمی آید. اسرائیل می داند که آمریکا در مقابل اقداماتش نمی ایستد به همین دلیل باید به صورت واضح و روشن، اسرائیل را از این اقدامات بازدارید.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان