دیدار روئسای دانشگاه های ننگرهار و علامه طباطبائی تهران و تاکید بر توسعه همکاری

دانشگاه

خلیل احمد محمود بهسودوال رییس دانشگاه ننگرهار و مولوی فضل هادی احمد رییس نمایندگی وزارت امور خارجه کشور در ولایت ننگرهار و هیات همراه با عبدالله معتمدی رییس دانشگاه علامه‌ طباطبائی دیدار و در خصوص گسترش همکاری مشترک علمی و تبادل پژوهشگر و دانشجو گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

خبرگزاری اتحادنیوز، رسانه های جمهوری اسلامی ایران گزارش داده اند که رییس دانشگاه ننگرهار و هیات همراه وی در سفر به جمهوی اسلامی ایران با رییس دانشگاه علامه‌ طباطبائی دیدار و درباره گسترش همکاری مشترک علمی و تبادل پژوهشگر و دانشجو، گفت‌وگو و تبادل نظر کرده اند.

به نقل از ایرنا، عبدالله معتمدی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در دیدار با رئیس دانشگاه ننگرهار گفته است: امیدوارم حضور شما در دانشگاه علامه‌طباطبائی، امکان شناخت متقابل دو دانشگاه را بیشتر فراهم کند تا بتوانیم زمینه‌های همکاری مشترک را پیدا کنیم و بر اساس آن رو به جلو حرکت کنیم.

وی با اشاره به امکانات و ظرفیت‌های دانشگاه علامه‌طباطبائی به عنوان تنها دانشگاه «تخصصی علوم انسانی» در جمهوری اسلامی ایران، افزوده: دو کشور ایران و افغانستان به دلیل زبان مشترک، مذهب و ارتباط همسایگی که با هم دارند همواره شرایط مناسبی برای تعامل و همکاری دارند؛ به ویژه ارتباط علمی در سال‌های اخیر سبب شده تا دو کشور بتوانند از ظرفیت‌های دانشگاهی هم استفاده کنند.

جهانگیری، نماینده قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌الملل نیز در این نشست گفته است: دیپلماسی علمی ابزاری است در همراهی با دیپلماسی سیاسی و پلی است تا ملت‌ها بتوانند از طریق آن با هم ارتباط مفید و سازنده‌ای داشته باشد. جمهوری اسلامی با حضور دانشجویان و نخبگان خود توانسته است با وجود تحریم‌ها، قله‌های علم را فتح کند.

نماینده قائم مقام وزیر علوم ایران با بیان اینکه تقسیم‌بندی که در جامعه جهانی برای دانشگاه‌های ایران وجود دارد یک تقسیم بندی سیاسی است و رتبه دانشگاه‌های ما، رتبه برتر جهانی است، ‌افزوده: جمهوری اسلامی از دیرباز دروازه علم بوده است. ما می‌توانیم در حوزه تحقیقات مشترک علمی، در حوزه آب، نانوتکنولوژی، تبادل استاد و دانشجو و آنچه دانشگاه‌های افغانستان به آن نیاز دارند، با آن دانشگاه‌ها همکاری کنیم.

گفته شده که در ادامه دیدار رییس دانشگاه ننگرهار با اشاره به ظرفیت و تاریخ این دانشگاه که حدود ۶۰ سال پیش تاسیس شد، افزوده: ماموریتی که دانشگاه ننگرهار دارد، آموزش به شکل ملی و بین‌المللی است تا بتواند مشکلات جامعه را برطرف کند.

وی با بیان ظرفیت‌های این دانشگاه ننگرهار، گفته است: پژوهش امر اصلی در دانشگاه‌ها است که از این طریق دانش تولید می‌شود. علاقه‌مند هستیم با امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه علامه‌ طباطبائی در حوزه علوم انسانی، به گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی دانشگاه ننگرهار کمک کنیم.

همچنین گفته شده که در حاشیه این دیدار، رییس دانشگاه ننگرهار و هیات همراه از مراکز پژوهشی و آموزشی و موزه دانشگاه علامه‌ طباطبائی بازدید کرده اند.

گفتنی است که بخش بزرگ از منابع علمی در تحقیق و پژوهش و همچنین در دانشگاه های افغانستان از جمهوری اسلامی ایران وارد می شود.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان