امارت اسلامی بر بنیاد سیاست خارجی اقتصادمحور می خواهد روابط با جمهوری اسلامی ایران را گسترش دهد

امارت اسلامی

ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست الوزراء امارت اسلامی در ادامه دیدارهای خود در سفر به جمهوری اسلامی ایران با محمد مخبر، معاون رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو نمود.

خبرگزاری اتحادنیوز، به گزارش دفتر معاونت اقتصادی رییس الوزرا، در این دیدار دو طرف در مورد تقویت تعامل سیاسی ـ اقتصادی افغانستان و ایران، اوضاع سیاسی منطقه و جهان و جنایات رژیم ظالم اسرائیل در فلسطین بحث و گفتگو کردند.
ملا برادر در سخنانی در این دیدار گفت که بعد از پایان اشغال بیست ساله امریکا، افغانستان در تمامی امور مستقل است و با در نظرداشت ارزش های اسلامی و ملی با کشورهای همسایه، منطقه و جهان تعامل دارد.
به گفته وی، اکنون ثبات سیاسی، امنیتی و اقتصادی به طور کامل در افغانستان به وجود آمده  و افغانستان با ثبات به نفع کشورهای همسایه، منطقه و جهان است.
معاون اقتصادی ریاست الوزراء تأکید کرد که امارت اسلامی افغانستان بر بنیاد سیاست خارجی اقتصاد محور می خواهد روابط سیاسی، اقتصادی، ترانزیتی و تجارتی خود را با جمهوری اسلامی ایران گسترش دهد.
محمد مخبر، معاون رئیس جمهور ایران نیز در سخنان خود گفت که ایران علاقمند به گسترش روابط خود با افغانستان است و خواستار توسعه روابط سیاسی، اقتصادی، تجارتی و ترانزیتی بین دو کشور بوده و به طور مشترک برنامه‌ای را  برای رفاۀ ملت های دو کشور خواهند ساخت.
وی افزود که هر دو کشور باید به اجرای توافقنامه ها متعهد باشند و مشترکاً برای حفظ محیط زیست و به ویژه مدیریت خشکسالی و آب با یکدیگر کار نمایند.
معاون رئیس جمهور ایران در این دیدار با معاون اقتصادی ریاست الوزراء گفت، ایران آماده است تا صادرات و واردات افغانستان را  از طریق بندر چابهار به مقدار قابل توجهی افزایش دهد. وی همچنان گفت که ایران آماده همکاری کامل با افغانستان در بخش استفاده از تکنالوژی پیشرفته در زراعت و صنعت است.
طرف ایرانی تاکید کرد که هر دو کشور باید در جریان تجارت از اسعار ملی خود استفاده کنند و برای افزایش سطح تجارت و ترانزیت، نیاز است تا شاهراه ها و سرک ها به شکل اساسی احداث گردد.
ملا برادر در عین حال از میزبانی جمهوری اسلامی ایران از مهاجرین افغان مقیم این کشور تشکر کرد و خواستار برخورد خوب با مهاجرین و رسیدگی به مشکلات آنان شد.
در این دیدار دو طرف جنایات رژیم ستمگر اسرائیل در فلسطین را به شدت محکوم کردند و از جهان اسلام خواستند در برابر این وحشت سکوت نکنند.
این در حالی است که ملا برادر و هیئت همراه وی در جریان سفر چند روزه خود به جمهوری اسلامی ایران، با وزرای کشاورزی، امورخارجه و داخله و همچنین دبیر شورای عالی  امنیت ملی این کشور دیدار و گفتگو نموده اند.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان