انتقاد عفو بین‌الملل از برخورد خشونت آمیز پلیس آلمان با معترضان

عفو بین‌الملل

سازمان عفو بین‌الملل انتقاد شدیدی به اقدامات خشونت آمیز پلیس فدرال آلمان علیه فعالان زیست محیطی در این کشور وارد کرد.

به گزارش خبرگزاری اتحاد نیوز، به نقل از روزنامه “برلینر سایتونگ”، انتشار حملات فیزیکی افسران پلیس برلین علیه تظاهرکنندگان فعال محیط زیست موسوم به نسل آخر باعث وحشت در اینترنت شده است. عکسی در روزنامه برلینر تسایتونگ در روز سه شنبه نشان داد که چگونه یک افسر با لباس غیرنظامی ظاهراً عمداً صورت یک فعال زیست محیطی را در مقابل ساختمان صدراعظم فدرال به رنگ آغشته کرده است. برای برخی اعمال این قدرت دولتی نامشروع بود و به زعم برخی دیگر سرکوب ضروری جنایتکاران بود.

سازمان حقوق بشر عفو بین‌الملل در آلمان از جمله نهادهایی است که اقدامات پلیس را محکوم کرده است. فیلیپ کروگر، سخنگوی گروه هماهنگی موضوعی سازمان پلیس و حقوق بشر عفو بین‌الملل، در مصاحبه با برلینر سایتونگ گفت که رفتار افسران پلیس در خیابان 17. جونی و روبروی دفتر صدراعظم فدرال باعث شد آن ها از یک خط واضح عبور کنند. وی گفت که در اینجا نمی توان بحث دخالت متناسب افسران پلیس را مطرح کرد.

کروگر در عین حال گفت که همه افسران پلیس به چنین اقدامات خشونت آمیزی متوسل نمی شوند. به گفته وی از جمله استفاده از گیره های درد نه تنها برای پلیس برلین، بلکه در هامبورگ و مونیخ نیز مشکل ساز است.

کروگر همچنین گفت تحقیر یا خصومت آشکار علیه معترضان وجود دارد. به گفته وی لفاظی های مقامات بلندپایه به طور بالقوه می تواند ناخودآگاه بر رفتار افسران پلیس تأثیر بگذارد.

در عین حال برخی مقامات سیاسی آلمان از این اقدامات خشونت آمیز پلیس علیه معترضان حمایت کردند. بورکارد درگر، سخنگوی سیاست داخلی حزب دموکرات مسیحی استفاده از ابزارهای فیزیکی برای افسر پلیس «برای جلوگیری از حملات رنگ و آسیب به اموال» را کاملاً قانونی و مشروع دانست. وی به برلینر سایتونگ گفت بالاخره اینها هم جنایت هستند.

در پاسخ به سوال برلینر سایتونگ، ماریون فابیان، سخنگوی جنبش موسوم به نسل آخر که در این اقدام در مقابل ساختمان صدراعظم فدرال شرکت کرد، گفت که چنین اعمال خشونت آمیزی توسط افسران پلیس “دیگر چیز خاصی” در تظاهرات نیست. وی تاکید کرد که خشونت همچنان در حال افزایش است. او انتظار دارد این روند ادامه یابد.

اعضای جنبش زیست محیطی نسل آخر اخیرا بار دیگر در اعتراض به سیاست‌های صدر اعظم آلمان در مقابل دفتر وی تجمع کرده و با سر دادن شعارهایی مانند «شولتز دروغ می‌گوید» ساختمان دفتر وی را به رنگ نارنجی آغشته کردند.

به گزارش رسانه ها پلیس یونیفورم پوش و نیروهای امنیتی لباس شخصی مداخله کرده و گاهاً علیه فعالانی که خواستار حفاظت بیشتر از آب و هوا بودند، خشونت فیزیکی انجام دادند. در جریان این اعتراضات عده‌ای بازداشت شدند تا بعداً هویتشان مشخص شود.

معترضان نسبت به بی توجهی صدر اعظم فدرال آلمان به خواسته های خود اعتراض داشتند.

پلیس فدرال آلمان چندی پیش از ممنوعیت اعتراضات فعالان آب و هوایی در این کشور و تشکیل تعداد زیادی پرونده علیه آن‌ها در دادگاه‌ها و صادر شدن حکم زندان برای برخی از آن‌ها خبر داد.

اعتراضات فعالان آب و هوا تا به حال به 2860 مورد تشکیل پرونده توسط دادستانی عمومی برلین (تا 15 سپتامبر) منجر شده است.

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید

منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان