سفر هیئت عالی رتبه افغانستان به سرپرستی ملا عبدالغنی برادر به تهران

سفر

هیئت عالی رتبه امارات اسلامی افغانستان به سرپرستی ملا عبدالغنی برادر آخوند، معاون اقتصادی رییس الوزرا بنا به دعوت رسمی ایران صبح امروز شنبه، 13 عقرب به تهران سفر کرد.

خبرگزاری اتحادنیوز، به گفته دفتر معاونت اقتصادی رییس الوزرا، هیئت عالی رتبه افغانستان در سفر به تهران در مورد روابط دوجانبه، تجارت، ترانزیت، حمل و نقل، زیرساخت ها و راه آهن با مقامات ایرانی گفتگو خواهد کرد.
ارتباط منطقه ای، افزایش تجارت از طریق بندر چابهار، گسترش مشارکت افغانستان در این بندر و بحث در مورد توسعه همکاری های اقتصادی بین دو کشور، از موضوعات مورد بحث گمی باشند.
آقای برادر همچنین از دولت و بخش خصوصی ایران برای سرمایه گذاری در بخش های کشاورزی، معدن، حمل و نقل و صنعت در افغانستان دعوت خواهد کرد.
در حالی که ملا برادر پیش از سقوط نظام جمهوری به عنوان مسئول دفتر سیاسی امارت اسلامی به تهران سفر کرده بود، این اولین سفر ایشان در پست معاونت اقتصادی رییس الوزرا و سفر بالاترین سطح هیئت دیپلماتیک امارت اسلامی به پایتخت ایران است.
یک منبع در وزارت امور خارجه امارت اسلامی در مورد جزییات این سفر به خبرنگار اتحادنیوز گفت که طبق پیش بینی های انجام شده، روی موضوعات اقتصادی، روابط دیپلماتیک بین دو کشور، مسائل مربوط به مهاجرین و همچنین مسایل مربوط به منطقه و جهان تبادل نظر صورت خواهد گرفت.
به باور این منبع، سفر ملا عبدالغنی برادر بیان‌گر روابط نیک و حسنه بین دو کشور افغانستان و جمهوری اسلامی ایران است و می توان به دستاوردهای مهمی دست یافت؛ و از نگاه سیاسی و اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است.
به عنوان مثال، می تواند در راستای ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذاری تاجران ایرانی در افغانستان موثر و مفید باشد.
به باور این منبع، از سوی دیگر، این سفر می تواند بستر مناسبی را برای بازگشت مهاجرین از کشور ایران به افغانستان هموار کند، زیرا مهاجرین افغانستان در سالیان اخیر بیشترین حجم مهاجرت را به جمهوری اسلامی ایران داشته اند و در آنجا از بهترین امکانات و زمینه های تحصیلی برخوردار بوده اند.
اما اکنون شاید وقت آن رسیده باشد تا بحث مهاجرت معکوس شود و نخبه هایی که در سال های گذشته از امکانات مفید کشور ایران بهره برده اند، اکنون دوباره به کشور برگردند و مصدر خدمت به کشور خود شوند.
پیش از این، در طول دو سال گذشته شاهد سفرهای هیئت‌های مختلف دیپلوماتیک امارت اسلامی به جمهوری اسلامی ایران، از جمله سفر سرپرستان وزارت های امورخارجه، صحت عامه و تجارت و صنایع بوده ایم، اما این سفر، بالاترین سطح سفر یک هیئت دیپلوماتیک امارت اسلامی افغانستان به تهران است.
پیش از این، وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران سرپرستی سفارت افغانستان در تهران را در اختیار دیپلمات ارشد امارت اسلامی قرار داده و ایران نیز سرپرست جدیدی را در بالاترین سطح برای رهبری سفارت خود در کابل معرفی کرده است.
به همین خاطر، علی رغم برخی اختلاف نظر و سوءتفاهم‌ها از جمله در مساله حق آبه، روابط دیپلوماتیک دو طرف در حال گسترش بوده است.
از سوی دیگر، با توجه به کارشکنی های پاکستان در مورد روابط تجاری با افغانستان، در این سفر شاهد افزایش تعاملات و تبادلات اقتصادی به خصوص در مورد بندر چابهار بین دو کشور خواهیم بود.
اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان