بی‌توجهی پاکستان به هشدارهای سازمان ملل؛ همه پناهجویان افغان اخراج می‌شوند

وزارت خارجه پاکستان با بی‌توجهی به هشدارهای سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی درباره اخراج پناهجویان افغان تصریح کرد همه اتباع خارجی فاقد ویزا اخراج می‌شوند.

مهلت پاکستان برای پناهند‌گان افغانستان امروز به پایان می‌رسد. وزارت داخله این کشور اعلام کرده که عملیات بازداشت و اخراج بیش از 1.7 میلیون پناهجو و مهاجر افغان که مدارک لازم اقامتی ندارند، از اول نوامبر(10 آبان) آغاز می‌شود.

وزیر کشور پاکستان تأکید می‌کند که طرح شناسایی این افراد تکمیل شده و پلیس برای بازداشت آنان در تمام نقاط پاکستان وارد عمل می‌شود و هیچ ‌سازشی برای مهاجران بدون ویزا به میان نخواهد آمد.
کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از پاکستان خواسته است تا اخراج اجباری شهروندان افغان را قبل از اینکه برای جلوگیری از یک فاجعه بشری خیلی دیر شود، متوقف کند.
وزارت خارجه پاکستان بدون توجه به این هشدار تصریح کرد که تصمیم اخراج پناهجویان «براساس قوانین داخلی پاکستان و مطابق با هنجارها و اصول قابل اجرای بین‌المللی است».
پیش از این «قیصر افریدی» سخنگوی کمیسیاریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان گفته بود دولت پاکستان به سازمان ملل تضمین داده که هیچ اقدامی علیه دارندگان کارت «اثبات ثبت‌نام»(PoR) صورت نخواهد گرفت.
با این حال «سرفراز بوگتی» وزیر کشور پاکستان می‌گوید همه پناهجویان فاقد اسناد معتبر در دو مرحله از این کشور اخراج می‌شوند؛ در مرحله نخست قرار است پناهجویانی که فاقد مدرک اقامت و سفر هستند، اخراج شوند و سپس در مرحله دوم پناهجویان دارای کارت اثبات ثبت‌نام و ثبت کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهند‌گان اخراج خواهند شد.
براساس گفته‌های آژانس پناهجویان سازمان ملل، دارند‌گان کارت PoR، حق اقامت در پاکستان را دارند و طبق قانون 1946 این کشور یا سایر قوانین نمی‌توان آن‌ها را بدون دست‌داشتن در فعالیت‌های مجرمانه بازداشت کرد.

 

 

 

اخرین اخبار مربوط به افغانستان و بین الملل را در سایت خبری اتحادنیوز دنبال کنید

منبع

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان