۳۰ درصد رشد اقتصاد ایران به دست مهاجرین رخ داده است/ اتباع خارجی یکی از مولفه‌های دشمنان ایران در جنگ ترکیبی با این کشورند

رویکرد جمهوری اسلامی نسبت به مهاجرین، استفاده از ظرفیت های آنان است
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی قم طی سخنانی در مراسم افتتاح اولین نمایشگاه بین‌المللی دستاوردها و توانمندی‌های مهاجرین خارجی این ولایت، با بیان اینکه هیچ جای دنیا مانند جمهوری اسلامی ایران به مهاجران خدمت نمی‌کنند بیان داشت: حضور اتباع و مشارکت آنها در فعالیت‌های اقتصادی باعث رشد، شکوفایی و پیشرفت ۳۰ درصدی اقتصاد ایران شده است. معاون فرهنگی سازمان ملی مهاجرت ایران نیز با اشاره به آغاز به کار نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های مهاجران خارجی قم گفت: این ‌نمایشگاه گام بسیار مهمی به لحاظ روانی و خدمت‌رسانی از سوی اتباع است و مردم‌ ما باید بدانند چه خدمت‌های متقابلی بین ‌جمهوری اسلامی ‌و اتباع خارجی وجود دارد.
مراسم افتتاح اولین نمایشگاه بین‌المللی دستاوردها و توانمندی‌های مهاجرین خارجی ولایت قم، امروز شنبه 22 میزان/مهر با حضور مقامات جامعه انصار از جمله معاون فرهنگی سازمان ملی مهاجرت ایران، معاون سیاسی امنیتی و مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی قم، رئیس پولیس مهاجرت و گذرنامه این ولایت و تعداد زیادی از مقام‌های محلی و همچنین طیف‌های مختلف اتباع و مهاجرین خارجی شهر مقدس قم، در مجتمع بزرگ امام خمینی (ره) گلزار شهدای این شهر برگزار شد.

علی اکبر زارعی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی ولایت قم طی سخنانی در این مراسم با بیان اینکه شهر مقدس قم میزبان بیش از 220 هزار تبعه خارجی از 120 ملیت جهان است افزود: چنین جمعیت شهری بزرگی می‌طلبد تا برنامه‌ریزی‌های اساسی و هدفمند صورت بگیرد.

زارعی با اشاره به اینکه ضعف‌هایی در حیطه مدیریت اتباع خارجی وجود داشته که دشمنان تلاش دارند از همین روزنه‌ها ضربات خود را برای جهت‌دهی به سمت تقابل دو ملت وارد کنند، گفت: قطعا چنین اتفاقی نخواهد افتاد اما در هر صورت نباید ما روزنه و دستاویزی به رسانه‌های دشمن بدهیم تا در این مسیر حرکت کنند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی قم خاطرنشان کرد: در بین مهاجرین استعدادهای نهفته بسیاری داریم که تاکنون چندان به آنها فرصت داده نشده تا توانمندی‌های خود را نشان بدهند.

وی با بیان اینکه حقیقتا مهاجرین برای جمهوری اسلامی یک فرصت بوده‌اند، گفت: خوشبختانه تعداد زیادی از صنعتگران و سرمایه‌داران خارجی همواره کمک‌حال ما بوده‌اند و به نظر من حداقل 30 درصد در رشد اقتصاد ایران کمک کرده‌اند. به گفته زارعی، اتباع خارجی برای ایران هم ارز آوری دارند و هم ایجاد اشتغال داشته و چرخه تولید از ظرفیت‌های آن‌ها استفاده می‌کند.

زارعی با اشاره به اینکه با استقرار دولت سیزدهم تمام تلاش بر این گذاشته شده تا همه مشکلات و ابعاد مختلف مرتبط با ساماندهی اتباع خارجی روی دست گرفته شود و خدمات متنوعی به مهاجرین قانونی ارائه گردد، گفت:‌ البته باید این تعامل دوسویه باشد و همانطور که نظام تلاش می‌کند به مهاجرین خدمت کند توقع این است که مهاجرین نیز به قوانین ایران پایبند باشند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی قم با اشاره به تحصیل 150 دانشجوی پزشکی در دانشگاه‌های قم افزود: متاسفانه دستگاه‌های دولتی از ظرفیت‌های موجود فارغ‌التحصیلان مهاجر به خوبی استفاده نمی‌کنند و این باعث می‌شود که آنان به دلیل عدم حمایت‌ها به کشورهای خارجی مهاجرت کنند.

زارعی با بیان اینکه مهاجرت پدیده‌ای طبیعی است اما اینکه ما بستر مهاجرت را فراهم کنیم خوب نیست، گفت: در حال حاضر بیش از 450 واحد تولیدی اتباع خارجی در قم فعالیت دارند که این امر به اشتغال‌آفرینی و کاهش آسیب‌های اجتماعی در سطح این استان کمک کرده است.

دشمن در جنگ ترکیبی یکی از مولفه‌های خود را اتباع خارجی در ایران قرار داده است
احمد حاجی‌زاده، معاون سیاسی و امنیتی والی قم نیز در آیین افتتاح نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های مهاجرین خارجی قم با اشاره به شهدای مهاجرین که در جبهه اسلام جنگیده‌اند و افتخارآفرینی کرده‌اند، گفت: ما باید در مسیر شهدا حرکت کنیم و از سیره آنان پیروی کنیم و از شهدا که جانشان را در راه اسلام هدیه می‌کنند درس بگیریم.

وی تاکید کرد: یکی از پیام‌های امام راحل، اسلام بدون مرز بود و هرکس زیر بیرق اسلام‌ نفس می‌کشد محدودیت زمانی و مکانی ندارد و همه در یک جبهه هستیم.
معاون سیاسی و امنیتی والی قم ادامه داد: غفلت‌هایی در کشور نسبت به توانمندی‌های اتباع صورت گرفته و دشمن اکنون در جنگ ترکیبی یک مولفه خود را اتباع خارجی می‌داند و در شبکه‌های مجازی به دنبال اختلاف‌افکنی بین ایرانی‌ها و اتباع خارجی است.

در ادامه، داود معصومی، معاون فرهنگی سازمان ملی مهاجرت ایران طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت: دشمن در اغتشاشات سال گذشته به دنبال تجزیه نظام ایران و ایجاد چالش بودند اما با رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی و سکان‌داری ایشان، دشمنان ‌ما هر روز ذلیل و خوارتر می‌شوند.
وی بیان‌کرد: امروز نیز رژیم جعلی و کودک‌کش صهیونیستی که جزو ارتش‌های برتر بود توسط هسته‌های مقاومت فلج شده‌است و از این رو دشمنان انقلاب اسلامی قطعا به دنبال ایجاد فتنه و آشوب در کشور هستند و یکی از اقدامات آنها تقابل بین مردم ایران و مهاجرین است.
معصومی افزود: رهبر معظم انقلاب در خصوص اتباع افغانستانی تاکید دارند که قضیه ما و اتباع افغان قضیه هم‌خانگی است و به کسانی در کشور خود بهره می‌دهیم که غریبه نیستند.
معاون فرهنگی سازمان ملی مهاجرت ایران ابراز داشت: از سال ۵۸ که مهاجرت به ایران بویژه از افغانستان رخ داد طبیعتا اتفاق‌های متعددی رخ افتاد و در ۴۰ سال گذشته با این دیدی که اکنون از مهاجران به عنوان فرصت دیده شده شاهد نبوده‌ایم.

وی ادامه داد: مهاجرین حلقه مفقوده‌ای بودند که کسی از آن استفاده نکرد و اکنون در جامعه پزشکی، فرهنگی، نخبگانی، اقتصادی و علمی از اتباع خارجی در کشور داریم. اینها همه فرصت‌هایی است که وجود داشته و اکنون به جای فرصت سوزی باید فرصت‌سازی کنیم ‌و این بهره‌برداری، طرفینی است.

وی افزود: اکنون هیئات مذهبی، شرکت‌ها و ‌کارگاه‌های اقتصادی و پزشکان خارجی را در ایران داریم و ظرفیت‌های زیادی از سوی اتباع در کشور ایران وجود دارد.
معصومی تاکید کرد: اتفاق خوبی که در حوزه مهاجرت در دولت سیزدهم افتاد تشکیل سازمان ملی مهاجرت بود و دیدگاه دولت نسبت به اتباع خارجی تعییر رویه از تهدیدمحور به فرصت محور بودن است و با تشکیل این سازمان، ساماندهی و حکمرانی نوین نسبت به اتباع خارجی در ایران صورت گرفت.

معاون فرهنگی سازمان ملی مهاجرت ایران تصریح کرد: در این میان مهاجران باید کمک کار دولت ایران باشند.

معصومی با اشاره به آغاز به کار نمایشگاه دستاوردها و توانمندی‌های مهاجران خارجی قم گفت: این ‌نمایشگاه گام بسیار مهمی به لحاظ روانی و خدمت‌رسانی از سوی اتباع است و مردم‌ ما باید بدانند چه خدمت‌های متقابلی بین ‌جمهوری اسلامی ‌و اتباع وجود دارد.

وی ادامه داد: در جمهوری اسلامی ایران بعد از سال‌ها اولین برنامه در حوزه فرصت‌سازی مهاجران و اتباع به شکل نمایشگاهی در قم شکل گرفته است.

شایان ذکر است که اولین نمایشگاه بین‌المللی دستاوردها و توانمندی‌های مهاجرین خارجی قم از امروز شنبه 22 میزان/مهر تا روز سه‌شنبه ۲۵ میزان/مهر پذیرای حضور علاقمندان خواهد بود.

این نمایشگاه در ۷۰ غرفه در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) گلزار شهدای قم دایر است و دستاوردهای مختلف اقتصادی، علمی، فرهنگی و رسانه‌ای اتباع خارجی در آن در معرض دید علاقمندان است.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان