نشست رسانه‌ای «همدلی با زلزله زدگان هرات» در مشهد / رسانه‌ها به شبهات پاسخگو و با شایعات مقابله کنند.

نشست رسانه ای «همدلی با زلزله زدگان هرات» در مشهد / رسانه ها به شبهات پاسخگو و با شایعات مقابله کنند
نشست هم اندیشی همدلی با زلزله زدگان هرات با حضور فعالان رسانه و دانشجویان افغانستانی مقیم مشهد، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و مسئولین رسانه های ایرانی در دفتر سرپرستی روزنامه اطلاعات برگزار شد.
خبرگزاری اتحادنیوز؛ مشهد مقدس: در نشست هم اندیشی رسانه با موضوع «همدلی با زلزله زدگان هرات» و با حضور فعالان رسانه و دانشجویان افغانستانی مقیم مشهد، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و مسئولین رسانه های ایرانی که در دفتر سرپرستی روزنامه اطلاعات خراسان رضوی برگزار گردید بر مقابله با شایعات، امیدبخشی به زلزله زدگان و لزوم ایجاد شفافیت در حوزه اخبار افغانستان تأکید شد.

رسانه ها به امیدبخشی به زلزله زدگان بپردارند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: مقابله با شایعات در خصوص بحران زلزله را با صحبت و مصاحبه با کارشناسان و متخصصان دانشگاهی می توان برای مردم تبیین کرد.

صحبت های مدیر کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی در نشست خبری با رسانه های خارجی، با هدف وفاق و همدلی میان رسانه های دو کشور

محمد حسین زاده افزود: یک هفته از وقوع زلزله اصلی گذشته و رسانه نباید دیگر به بیان مصیبت بپردازد و باید به سمت امید بخشی و بازگشت مردم به زندگی پیش برود.

وی افزود: والی (استاندار) خراسان رضوی و سایر دستگاه های امدادی پای کار امدادرسانی به زلزله زدگان هستند و گروه های دانشجویی و هلال احمر ایران در افغانستان مستقر شده اند.

وی وظیفه مهم تر برای رسانه ها و اهالی فرهنگ و هنر را ایجاد همدلی و فرهنگسازی دانست و گفت: جنس وظیفه اهالی ادب و فرهنگ در این زمینه متفاوت است و باید وظیفه خودشان را در فرهنگ سازی انجام دهند، مانند شب شعری که به همت انجمن ادبی امین برگزار شد.

لزوم هم افزایی در مقابل موج مهاجر ستیزی

آقای سیدجمیل کاظمی از خبرگزاری اتحادنیوز نیز بر ضرورت ایجاد وفاق میان رسانه های ایران و افغانستان تاکید کرد و از مدیرکل ارشاد خواست تا در صدور مجوز برای رسانه های افغانستان نیز مساعدت لازم انجام شود.

آقای کاظمی افزودند: به هجمه های اخیر رسانه ای برای ایجاد تفرقه میان دو دولت اشاره و گفت: برخی کلیپ های قدیمی بازنشر شد، موج مهاجرستیزی با تیترهایی مانند تولد نوزادان در قم، ۱۵ میلیون جمعیت کشور مهاجرند، مجلس شورای اسلامی هدف مهاجرین، میدان آزادی در تسخیر مهاجرین، جریان رسانه ای تفرقه افکن ایجاد شد.

سیدجمیل کاظمی از رسانه مهاجرین افغانستان در نشست خبری رسانه های دو کشور ایران و افغانستان بیانات مهمی را مطرح کرد
آقای کاظمی به ضرورت تبیین مسائل و رفع شبهات توسط رسانه ها تاکید و گفت: به عنوان مثال توسط رسانه های افغانستانی برخی مباحث مثل مخالفت ها برای صدور کارت هوشمند اتباع را در جامعه مهاجرین فرهنگسازی کردیم و شبهات را برطرف کردیم.
لزوم ایجاد شفافیت در حوزه اخبار افغانستان
سید محسن فرجادی، سرپرست روزنامه اطلاعات در خراسان رضوی نیز در این نشست عنوان کرد: ضرورت هم افزایی رسانه های ایران و افغانستان امروز بیشتر از گذشته وجود دارد و این مهم در شهر مشهد با حضور پرتعداد دفاتر رسانه ای افغانستان امکان پذیر است.

 

لزوم ایجاد شفافیت در حوزه اخبار افغانستانسید محسن فرجادی، سرپرست روزنامه اطلاعات در خراسان رضوی نیز در این نشست عنوان کرد: ضرورت هم افزایی رسانه های ایران و افغانستان امروز بیشتر از گذشته وجود دارد و این مهم در شهر مشهد با حضور پرتعداد دفاتر رسانه ای افغانستان امکان پذیر است. وی با اشاره به ایجاد فضای افغانستان هراسی توسط برخی رسانه های داخلی و خارجی افزود: روزنامه اطلاعات از سال گذشته با توجه به شواهدی که وجود داشتوی با اشاره به ایجاد فضای افغانستان هراسی توسط برخی رسانه های داخلی و خارجی افزود: روزنامه اطلاعات از سال گذشته با توجه به شواهدی که وجود داشت بر لزوم ایجاد بستر رسانه ای برای ایجاد شفافیت رسانه ای در مسائل افغانستان تاکید و اعلام آمادگی برای راه اندازی جریان رسانه ای بر اساس مصلحت و امنیت کشور داشته است.

رسانه ها پاسخگوی شبهات و شایعات باشند

سیدحسن حسینی، مسئول خبرگزاری صدای افغان(آوا) در مشهدمقدس، در این جلسه به بررسی اتفاقات اخیر حوزه افغانستان بویژه زلزله پرداخت و افزود: هرات از شنبه گذشته درگیر زلزله است، دو میلیون نفر از ترس در خانه نخوابیدند و در خیابان ها زندگی می کنند.

 سیدحسن حسینی، مسئول خبرگزاری صدای افغان(آوا) در مشهدمقدس، در این جلسه به بررسی اتفاقات اخیر حوزه افغانستان بویژه زلزله پرداخت و افزود: هرات از شنبه گذشته درگیر زلزله است، دو میلیون نفر از ترس در خانه نخوابیدند و در خیابان ها زندگی می کنند.


به گفته وی، مردم از روستاها به هرات آمده اند و در این شهر، جمعیت زلزله زده ساکن شده اند.

این فعال رسانه ای، ایجاد شایعات را از مشکلات مهم دانست که به دلیل خلا جریان رسانه ای بوجود آمده و افزود: بین مردم شایعه شده که زلزله از هشت ریشتر بیشتر بوده و یا «سد» آسیب دیده و احتمال سیل وجود دارد که امنیت روانی مردم را تحت شعاع قرار داده است.

حسینی تاکید کرد: رسانه ها باید به کمک نهادهای امداد رسانی بیایند و با انتشار اخبار صحیح و تبیین شرایط مردم را به زندگی عادی برگردانند.

او در ادامه به ضرورت وفاق دو ملت پرداخت و افزود: دشمنان ما به دنبال افغانستان هراسی و ایران هراسی هستند و اتفاقا در هفته وحدت تبلیغات رسانه ای تفرقه افکنانه را دامن زدند.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان