تمدید مهلت ثبت نام کودکان مهاجر تا اول ماه میزان در مدارس ایران/ پس از ثبت‌نام در «سامانه سهما» مستقیما به مدارس مراجعه شود!

چگونه دانش آموزان میتوانند در مدارس ایران ثبت نام کنند.
در خصوص تمدید مهلت ثبت نام دانش آموزان افغانستانی در مدارس ایران رئیس اداره اتباع مرکز امور بین‌الملل وزارت آموزش و پرورش ایران در گفت‌وگویی با بیان این که تاکنون نزدیک به 550 هزار نفر از اتباع و مهاجرین خارجی در این کشور برای ثبت نام در مدارس اقدام کرده اند، از تمدید ثبت نام کودکان مهاجر تا اول ماه میزان/ مهر خبر داد. دکتر علی حامدی بار دیگر تأکید کرد که خانواده‌های کودکان دانش آموز پس از ثبت نام در «سامانه سهما» و دریافت کد پیگیری، برای ثبت نام به مدیریت مدارس محل زندگی مراجعه کنند. این مقام مسئول در مورد دریافت پول توسط مدارس از کودکان مهاجر هنگام ثبت نام نیز گفت که در این زمینه هیچ تبعیضی بین دانش آموزان ایرانی و غیرایرانی وجود ندارد.
دکتر علی حامدی، رئیس اداره اتباع مرکز امور بین‌الملل وزارت آموزش و پرورش ایران در گفت‌وگویی پیرامون آخرین وضعیت ثبت نام کودکان مهاجر در مدارس این کشور گفت: تا اکنون نزدیک به 550 هزار نفر از اتباع و مهاجرین خارجی برای ثبت نام در مدارس ایران اقدام کردند.
وی افزود: کسانی که در سامانه سهما ثبت نام کردند و کد پی گیری دریافت کردند، مستقیما به مدارس مراجعه کنند. در مدارس در «سامانه سیدا» پنلی برای مدیر مدرسه ایجاد شده که می تواند از آنجا اسم دانش آموز را جستجو کند و پس از پیدا کردن اسم و این که تأیید لازم را به دست آورده، باید دانش آموز در صورت وجود ظرفیت ثبت نام شود.
دکتر حامدی افزود: در صورت نبود ظرفیت ثبت نام در یک مدرسه، باید متقاضی به نزدیک ترین مدرسه محل زندگی اش ارجاع داده شود تا ثبت نام شود.
وی افزود، طی بازدیدی که از استان(ولایت) البرز داشته، به خانواده هایی را که برای ثبت نام در مدرسه مراجعه کرده بودند، تأکید کرده، بعد از این که کد پی گیری در سامانه سهما را دریافت کردند، به سمت مدرسه روی بیاورند و مدیر مدرسه در پنلی که در سامانه سیدا دارد، اسم دانش آموز را جستجو کرده و در صورت وجود تأییدیه از وزارت کشور(داخله) و نهادهای ذیربط، اقدام به ثبت نام در مدرسه‌ای که ظرفیتی داشته باشد، یا نزدیک‌ترین مدرسه محل سکونت خواهند کرد.
رییس اداره اتباع مرکز امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش ایران در پاسخ به پرسشی در مورد دریافت برخی هزینه ها هنگام ثبت نام از دانش آموزان مهاجر خاطرنشان کرد: هزینه های ثبت نام شامل کتاب، بیمه و کمک های مردمی که برای مدارس واریز می شود، کاملا قانونی است و در این مورد، مثل دانش آموز ایرانی با دانش آموز اتباع و مهاجر برخورد می شود، و هیچ گونه تبعیض و بی احترامی به دانش آموز افغانستانی نخواهد شد.
وی در مورد مبالغ دریافتی از دانش آموزان مهاجر هنگام ثبت نام گفت: مبالغی که اعلام شده و دریافت می شود، تصمیمی است که از سوی مدیران کل آموزش و پرورش استان ها(ولایات) گرفته شده که برای دانش آموز اتباع افغانستانی و همچنین ایرانی یکسان بوده و به عنوان کمک های مردمی به مدرسه انجام می شود، که در حساب مدارس باقی خواهد ماند و در جهت کمک به بهبود شرایط آموزشی استفاده خواهد شد.
دکتر حامدی بار دیگر تأکید کرد که دوستان افغانستانی حتما بعد از دریافت کد یکتا، ثبت نام در سامانه سهما و دریافت کد پی گیری، حتما مستقما به مدرسه مراجعه کنند تا مدیر مدرسه از پنل سامانه سیدا اسم دانش آموز را جستجو کند، ببینید تأیید شده یا خیر، و سپس در آن مدرسه یا نزدیک‌ترین مدرسه دیگر به محل سکونت ثبت نام شود.
وی در مورد ثبت نام در “سامانه مای مدیو” وزارت آموزش و پرورش ایران نیز گفت: هر کدام از دانش آموزان مهاجر که توانستند اطلاعات شان را در مای مدیو ثبت کنند، و مشخصات شان بالا آمد، ثبت نام شان در مدرسه به صورت اتوماتیک انجام می شود، و اگر هرگونه مشکلی در این سامانه پیش آمد، از جمله نداشتن شماره موبایل به نام سرپرست خانواده، می توانند از طریق پنل سیدای مدیر مدرسه استعلام بگیرند و در مدرسه ثبت نام کنند.
این مقام وزارت آموزش و پرورش ایران در پایان در مورد آخرین مهلت ثبت نام دانش آموزان مهاجر در مدارس این کشور گفت: ثبت نام دانش آموزان تا ابتدای ماه مهر(میزان) تمدید شده، و انشالله تا این تاریخ هیچ دانش آموز اتباع بازمانده از تحصیل نداشته باشیم.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان