چرایی اقدام داعش در انجام گسترده‌ترین حمله خود در شرق سوریه؛ شبح بازگشت داعش با حمایت آمریکا؟

حمله اخیر داعش، گسترده‌ترین و خطرناک‌ترین عملیات از سال ۲۰۱۷ یعنی از زمان آزادسازی آن منطقه محسوب می‌شود. این حمله، نقش واشنگتن در حمایت از تروریسم را افشا می‌کند، زیرا تروریست‌های داعش بعد از پایان عملیات به منطقه التنف عقب‌نشینی می‌کنند.

به گزارش سایت عربی اتحاد نیوز، در 10 روز گذشته، دومین یورش گسترده نظامی توسط هسته‌های تروریستی وابسته به داعش در خاک سوریه صورت گرفت. در جریان این حملات، مواضع ارتش سوریه و متحدان آن در حاشیه شهرک «معدان عتیق» در حومه شرقی شهر رقه سوریه هدف حمله تروریست‌های داعشی قرار گرفت.

در هفته‌های اخیر به شکل آشکاری بر حجم و شدت حملات داعش افزوده شده است. داعش در جریان یورش اخیر برای اولین بار پس از سال‌ها، یک شهر مسکونی در حومه رقه را با هدف اشغال کامل مورد حمله قرار داد؛ حمله‌ای که توسط ارتش سوریه و متحدانش خنثی شد.

«رضا الباشا»، خبرنگار سوری در تحلیل موج جدید حملات این گروه تروریستی به خبرنگار تسنیم در سوریه گفت: تا پیش از این داعش در عملیات ها به دنبال ضربه زدن به پایگاه‌های اصلی ارتش سوریه و نیروهای همسو بود. اما امروز شاهد تغییر تاکتیک داعش در قالب عملیات های «گرگ تنها» هستیم.

وی در ادامه افزود: داعش در عملیات‌های خود با دقت بیش‌تری عمل می‌کند. آنها با شناسایی اولیه کمین ها و با شکستن خطوط دفاعی ارتش سوریه به مواضع  اصلی حمله می کند. همین امر نشان می دهد که داعش در حال رصد کردن مواضع ارتش سوریه برای رسیدن به اهداف خود است.

الباشا همچنین گفت: ارتش سوریه اعلام کرده است، پهپادهای آمریکایی در زمینه شناسایی مواضع ارتش به داعش کمک می کند. این امر موجب شناسایی کمین‌های ارتش برای داعش می شود و داعش با استفاده از این شرایط می تواند این کمین ها را دور زده و برای حمله به پشت خطوط مقدم برنامه ریزی کند. البته ارتش سوریه برای این حمله که در منطقه معدان عتیق واقع میان دیرالزور و رقه، رخ داد، آماده رویارویی با حمله داعش بود و مانع رسیدن آن به اهدافش شد.

گفته می شود هدف داعش از این حمله، اشغال شهرک معدان عتیق بود، اما این گروهک نه تنها نتوانست این شهرک را تصرف کند، بلکه نفوذ به نقاط دفاعی ارتش سوریه نیز برای آنها غیرممکن بود و موجب عقب نشینی به منطقه 55 «التَنف» که خود پناهگاه امن داعش در صحرای سوریه به حساب می آید، شد.

تلاش داعش برای گسترش مناطق جغرافیایی خود در قالب عملیات‌های اشغال مناطق مسکونی افزایش یافته است. بنا به اطلاعات دریافتی اتحاد نیوز، این ماموریت به عهده 5 نفر از نیروهای ارشد گروهک داعش است که مهمترین آنها «ابو مغیره الجزراوی»، «ابوالحسن الشیشانی» و «ابو براء الشامی» است. اجرای این عملیات تروریستی با طرح و برنامه آمریکایی‌ها برای «ضربه به ثبات صحرای سوریه» و «قطع راه‌های ارتباطی زمینی شرق و غرب سوریه» همزمان شده است.

داعش از غرب برای حملات مجدد دستور گرفته است

محمد الجابی، کارشناسی مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار تسنیم در سوریه پیرامون ارتباط عملیات تروریستی اخیر داعش مقارن با فشارهای واشنگتن به منظور برهم زدن وضعیت امنیت سوریه اظهار داشت:  این عملیات چند روز پس از اعلام داعش مبنی بر انتصاب سرکرده جدید صورت گرفت. مسلماً این عملیات بنا به دستورات غرب بوده است؛ زیرا آمریکایی‌ها در این منطقه خود را برای عملیات گسترده‌ای جهت اتصال منطقه التنف به شرق فرات آماده می‌کنند. به عبارت دیگر این منطقه علاوه بر اینکه شاهد تحرکات عناصر داعش است، همزمان برای تنش‌های بزرگ‌تر و عملیات‌های جنگی آماده می‌شود.

به باور این کارشناس سوری، پیغام داعش از این حمله، اعلام حضور در منطقه صحرای شرق سوریه است و اینکه قابلیت انجام حملات در هر ساعتی را دارد. البته این گروهک پس از انجام هر عملیاتی عقب نشینی می کند؛ زیرا به خوبی می‌داند، ارتش سوریه بلافاصله آنجا را بمباران می کند و آنها نمی‌توانند مدت زیادی شهر را تصرف کنند. در حال حاضر منطقه پس از رسیدن نیروهای کمکی ارتش در وضعیت آماده باش قرار دارد. اما می توان گفت این حمله بزرگترین و خطرناک‌ترین حمله داعش از سال 2017 (از زمان آزادسازی منطقه تاکنون) به حساب می آید.

تشدید تحرکات داعش در صحرای سوریه، نقش واشنگتن را در حمایت از تروریسم افشا می‌کند؛ چرا که تروریست‌های داعش برای مصون ماندن از تعقیب ارتش سوریه و نیروهای مقاومت به منطقه التنف عقب‌نشینی می کنند.

حمله به شهرک معدان عتیق در حومه شهر رقه یکی از گسترده ترین و وحشیانه ترین عملیاتی بود که در راستای اهداف واشنگتن در بهم زدن ثبات و آرامش صحرای سوریه صورت گرفت؛ اما با حضور پرقدرت ارتش سوریه در نطفه خفه شد.

شبکه های مجازی

 

 

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان