قیام ملی مردم افغانستان و سیاست بیگانه ستیزی امان الله خان سبب استقلال کشور شد

همزمان با 104 مین سالروز استرداد استقلال کشور، آگاهان بر این باور اند که قیام ملی مردم افغانستان و فعالیت‌های سیاسی نظامی امان الله خان سبب استرداد اسقلال کشور گردید.

خبرگزاری اتحاد نیوز: آگاهان نظامی می‌گویند که افغانان در بعد نظامی سه ابر قدرت را شکست داده اند، اما افراط و تفریط سیاسی پس از آن سبب عدم ایجاد نظام پایدار در طول تاریخ در افغانستان گردیده است.

عبدالجمیل شیرانی، کارشناس مسایل سیاسی در مصاحبه با خبرنگار آوا می‌گوید، اتحاد، مقاومت، اتفاق و جهاد مقدس مردم افغانستان باعث پیروزی آنان مقابل کشور انگلستان و سبب رسمیت استقلال کشور گردید.

آقای شیرانی با توجه به مقایسه شکست انگلستان و امریکا در افغانستان افزود: انگلیس با امکانات نسبتاً اندک بر افغانستان حمله کرد؛ اما امریکا همراه با ناتو و تجهیزات پیشرفته وارد کشور شد، اما با آن‌هم مردم افغانستان پیروز شدند.

وی بر این باور است که مردم افغانستان پیروزی مقابل امریکا و متحدین آن را دور ازعقل و تصور میدانستند، اما با آن‌هم به گفته وی این جهاد، مقاومت و کمک خداوند متعال بود که سبب پیروزی مردم کشور گردید.

شیرانی تصریح کرد که حکومت امریکا با متوجه شدن شکست نظامی در افغانستان در پی فرار از این کشور برآمد و سرانجام با امضا کردن توافق‌نامه دوحه از افغانستان خارج گردید.

شیرانی ابراز داشت که مردم افغانستان همیشه در جنگ پیروز بوده، اما نزاع‌های درونی باعث شده است، تا حکومت دوامدارد در افغانستان ایجاد نشود.

وی بیان داشت که امارت اسلامی افغانستان با متوجه شدن به این مسئله توانسته است که حکومت و قدرت خود را پایدار نگهدارد.

در همین حال، امان الله احساس کارشناس مسایل سیاسی در مصاحبه با خبرنگار آوا گفت که فعالیت‌های  نظامی و سیاسی امان الله خان و در کنار آن مردم افغانستان، سبب رسمیت استقلال کشور گردید.

وی افزود که بعد از شکست نیروهای امریکایی و اعضای ناتو در افغانستان حکومت دست نشانده آنان نیز با توجه به شکست آنان از هم پاشید.

وی بیان کرد که افغانستانی‌ها بعد از شکست هر کشوری دچار افراط و تفریط در بعد ایجاد نظام سیاسی شده اند و همین مسئله سبب عدم ایجاد نظام پایدار در افغانستان گردیده است.

این در حالی است که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی دیروز شنبه، 28 اسد با نشر خبرنامه‌ای به مناسبت ۱۰۴ مین سالروز استرداد استقلال کشور از استعمار انگلیس گفته بود که شکست استعمار انگلیس، قشون سرخ و تجزیه اتحاد شوروی و شکست نیروهای امریکایی و ناتو نشان داد که افغانستان یک کشور تسخیر ناپذیر است.

در خبرنامه آمده بود که امارت اسلامی به عنوان یک «نظام مستقل و مشروع» به روابط سالم با کشورهای منطقه و جهان بر اساس «شریعت اسلامی» معتقد و از کشورهای دیگر نیز خواهان اختیار چنین پالیسی است.

در خبرنامه افزوده شده بود که مردم مجاهد و غیرتی افغانستان نیروهای اشغالگر ابر قدرت قرن نوزدهم را به نصرت الله جل جلاله و برکت قربانی‌های بی مثال مالی و جانی از سرزمین پاک خویش بیرون راندند و استقلال خویش را بدست آوردند.

لازم به ذکر است که از 104 مین سالروز استرداد استقلال کشور از سوی انگلیس،  در سراسر افغانستان تجلیل شد.

شبکه های مجازی

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان