امیرعبداللهیان با بن سلمان دیدار کرد/ابلاغ سلام ولیعهد عربستان به مقام معظم رهبری و رئیس جمهور کشورمان

امیرعبداللهیان با بن سلمان دیدار کرد/ابلاغ سلام ولیعهد عربستان به مقام معظم رهبری و رئیس جمهور کشورمان

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های خود با مقامات عربستان سعودی امروز با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور درشهر جده دیدار کرد.

به گزارش گروه سیاست خارجی اتحاد نیوز، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های خود با مقامات عربستان سعودی امروز با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور درشهر جده دیدار و گفتگو کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ملاقات با امیر محمد بن سلمان ولیعهد و‌ نخست وزیر پادشاهی عربستان سعودی، بر عزم جمهوری اسلامی ایران در توسعه مناسبات با کشورهای منطقه و عربستان تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر فرصت‌های فراروی دو کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی می توانند با توسعه همه جانبه همکاری‌ها از جمله در حوزه سیاسی، اقتصادی، تجاری، ترانزیت، علم و فناوری، فرهنگی و مردمی، رشد و شکوفایی بیشتر را برای منطقه رقم بزنند.

امیرعبداللهیان با اشاره به تحولات نظام بین الملل تاکید کرد: امروز ما در برابر یک مسئولیت تاریخی قرار داریم.

امیرعبداللهیان با بیان دستاوردها و ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران افزود: راه موفقیت منطقه تقویت گفتگو و همکاری و افزایش همکاری های توسعه محور است.

امیرعبداللهیان با اشاره به جایگاه و نقش ایران و عربستان در منطقه و‌ جهان اسلام، از موضوع فلسطین و قدس به عنوان قضیه محوری جهان اسلام یاد کرد و رژیم صهیونیستی را تهدیدی برای همگان دانست.

وزیر خارجه کشورمان بر اهمیت امنیت درونزا و پایدار منطقه تاکید کرد.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان با ابلاغ سلام خود و‌‌ پادشاه عربستان سعودی به مقام معظم رهبری و رئیس جمهور رئیسی گفت: نگاه عربستان به رابطه با ایران راهبردی بوده و ریاض در این خصوص عزم جدی دارد.

ولیعهد عربستان با تاکید بر دعوت از رییس جمهور ایران برای سفر به عربستان، دیدار سران دو کشور را بسیار با اهمیت برشمرد و‌ گفت این دیدارها تاثیرات اساسی بر توسعه و تعمیق مناسبات دوجانبه و چندجانبه خواهد داشت.

در این دیدار همچنین در خصوص برخی مباحث منطقه ای و بین المللی نیز بحث و تبادل نظر شد.

پیش از این امیرعبداللهیان با فیصل بن فرحان، همتای عربستانی خود دیدار و گفتگو کرده بود.

امیرعبداللهیان در نشست خبری با وزیر امور خارجه عربستان درباره دیدارشان گفت: خرسندم که امروز گفتگوهای نتیجه بخش و مهمی را در ریاض داشتیم. ایران و عربستان دو کشور مهم در جهان اسلام هستند. خوشبختانه اکنون روابط دو کشور در مسیر درست خود قرار دارد و رو به پیشرفت است.»

امیرعبداللهیان تصریح کرد: «گفت‌وگوهای سازنده‌ای با همتای سعودی خودم داشتم و روابط میان دو کشور در مسیر درست پیش می‌رود.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران اضافه کرد: «مصمم هستیم که همکاری‌های خود را در تمامی زمینه‌ها گسترش دهیم. در همین راستا بر اراده مشترک تهران و ریاض برای توسعه همه جانبه روابط تاکید شد. اتفاق نظر داریم که موافقت نامه‌های بین دو کشور از جمله در موضوعات امنیت و اقتصاد را پیش ببریم.»

امیرعبداللهیان همچنین گفت: «معتقدیم که می توانیم موضوعات فوری مانند همکاری زیست محیطی را به صورت دوجانبه و چندجانبه سامان دهیم. همچنین در خصوص همکاری های دو و چندجانبه بخش های خصوصی دو کشور و همکاری های تجاری گفتگو کردیم.»

وزیر امور خارجه ایران به دعوت از همتای عربستانی خود و در پاسخ به سفر وی به تهران به ریاض سفر کرده است.

این سفر با هدف تسهیل و تسریع در روند اجرایی توافق میان دو کشور در اسفندماه سال گذشته در پکن و توسعه روابط در حوزه‌های مختلف به ویژه همکاری‌های اقتصادی صورت گرفته است.

در این سفر علیرضا عنایتی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عربستان سعودی نیز حضور دارد و قرار است فعالیت رسمی خود را در ریاض آغاز کند.

شبکه های مجازی

 

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان