امارت اسلامی هزینه صدور و تمدید پاسپورت برای مهاجرین خارج از افغانستان کاهش داد!

امارت اسلامی هزینه صدور و تمدید پاسپورت برای مهاجرین خارج از افغانستان کاهش داد!
به دنبال درخواست های متعدد، وزارت امورخارجه امارت اسلامی هزینه صدور و تمدید پاسپورت برای مهاجرین مقیم خارج از کشور را کاهش داده است.
خبرگزار اتحاد نیوز ـ کابل: حفیظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه امارت اسلامی چهارشنبه‌شب، ۲۶ اسد با اعلام این خبر در توییتر نوشت: با درنظرداشت مشکلات اقتصادی افغان‌های مقیم در خارج، در اثر پیشنهاد وزارت‌های امورخارجه، امور داخله و مالیه و حکم ریاست‌الوزرا، هزینه هر جلد پاسپورت ۵ ساله و ۱۰ ساله به ترتیب ۱۲۰ و ۲۲۰ دالر و هزینه استیکر تمدید به ۲۰ دالر کاهش یافته است.
وی افزوده که این حکم از تاریخ ۲۷ ماه اسد برابر با اول ماه صفر در نمایندگی‌های افغانستان در خارج از کشور قابل اجرا می‌باشد.
این در حالی است که با صدور مجدد پاسپورت الکترونیک در سفارت‌ها و نمایندگی‌های کنسولی افغانستان در خارج از کشور توسط وزارت امورخارجه امارت اسلامی، هزینه صدور پاسپورت جدید 180 دالر و هزینه استیکر تمدید 30 دالر اعلام شد. در حالی که هزینه اخذ پاسپورت ۵ ساله برای مهاجرین مقیم ایران قبل از به قدرت رسیدن امارت اسلامی برای بار اول ۲۰ دالر و برای بار دوم، ۱۲۰ دالر اخذ می شد. هزینه تمدید هم 20 دالر بود.
به دنبال این افزایش قیمت صدور پاسپورت و یا تمدید آن، درخواست‌های متعددی از امارت اسلامی برای کاهش این هزینه‌ها مطرح شد و در نهایت، با 120 دالر صدور پاسپورت و 20 دالر استیکر تمدید موافقت شده است.
به تازگی صدور پاسپورت الکترونیک برای کودکان زیر 10 سال در سفارت و کنسولگری‌های افغانستان در ایران آغاز شده است. این روند پیش از این در کنسولگری افغانستان در استانبول ترکیه آغاز شده بود.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان