کاظمی قمی: آمریکا پشت اسم حمایت از حقوق زنان افغان فشار بر رقبای خود را دنبال می‌کند

کاظمی قمی: آمریکا پشت اسم حمایت از حقوق زنان افغان فشار بر رقبای خود را دنبال می‌کند

به گزارش اتحاد نیوز، «حسن کاظمی قمی» سفیر و نماینده ویژه ایران در افغانستان اظهار داشت آمریکا پس از اخراج از افغانستان همچنان به‌دنبال بحران‌سازی در این کشور است و پشت اسم و عناوینی مانند حمایت از حقوق زنان افغان، فشار بر رقبای خود را دنبال می‌کند.

سفیر ایران در کابل گفت: امروز دوره اشغالگری گذشته است از همین رو آمریکایی‌ها به شیوه‌های مختلفی روی آورده‌اند، مثلاً در چارچوب ژست حقوق‌بشری و حمایت از زنان اقداماتی را انجام می‌دهند که برآیند این اقدامات موجب تشدید و فشار بیشتر به مردم خواهد شد، بنابراین آمریکایی‌ها سعی می‌کنند از افغانستان به‌عنوان اهرمی علیه کشورهایی که به‌زعم آنها رقیب و در تخاصم با آمریکایی‌ها هستند، استفاده کنند.

وی تأکید کرد: آمریکا نمی‌خواهد در افغانستان ثبات ایجاد شود تا اقتصاد، تجارت و امنیت رونق بگیرد، چون احساس می‌کند اگر فضای این کشور رو به ثبات برود، باعث سرمایه‌گذاری کشورهایی مثل چین خواهد شد که آمریکایی‌ها با آن در رقابت جدی هستند و به‌سمت تنش بین‌المللی حرکت می‌کنند.

نماینده ویژه ایران افزود: بنابراین در سیاست اشغالگران دیروز، ادامه بی‌ثباتی در افغانستان اهمیت دارد، چرا که این کشور باید تبدیل به یک منطقه بحرانی برای همسایگان شود، این در حالی است که کشورهای منطقه خواهان رفتن افغانستان به‌سمت ثبات، آرامش و سازندگی هستند.

وی در توضیح اقدامات خصمانه آمریکا علیه منطقه و افغانستان گفت: آمریکایی‌ها بعد از 20 سال اشغالگری شکست خوردند و مجبور شدند نظامیان خود را طراحی‌شده خارج کنند، آنها امروز گروه‌های تروریستی مثل داعش را به‌عنوان جایگزین نیروهای نظامی خود در افغانستان سازماندهی کردند یا سعی می‌کنند نیروهای ویژه‌ای که در مدت حضور خود تربیت کردند مجدداً فراخوانی کنند تا آنها را در شرایط خاصی به افغانستان برگردانند.

کاظمی قمی ادامه داد: آمریکایی‌ها سعی می‌کنند به‌گونه‌ای عمل کنند که مانع تعامل افغانستان با کشورهای دیگر باشند، مثلاً آمریکایی‌ها مقاماتی از افغانستان را در لیست سیاه خود قرار داده‌اند، بنابراین تعاملات بین کابل و کشورهای دیگر تحت‌تأثیر این لیست قرار می‌گیرد. آنها با این محدودسازی در حال مدیریت روابط خارجی افغانستان هستند. از طرف دیگر، پول‌های بلوکه‌شده افغانستان را به‌عنوان ابزار و اهرمی برای فشار قرار می‌دهند یا در پوشش سازمان ملل اقداماتی برای مدیریت افغانستان صورت می‌دهند.

اخبار بیشتر

لوگوی انستاگرام
لوگوی تلگرام

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان