تحولات اوکراین| غرب با وجود خستگی از جنگ قصد ندارد از حمایت نظامی کی‌یف دست بردارد

اگرچه بسیاری در غرب از به درازا کشده شدن درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین دیگر خسته شده‌اند ، اما این واقعیت در عرضه تسلیحات به کی‌یف منعکس نمی شود. این نتیجه را می توان از چهاردهمین نشست گروه تماس در مورد دفاع از اوکراین (به اصطلاح فرمت رامشتاین) که روز گذشته، سه‌شنبه به صورت آنلاین برگزار شد، به دست آورد. ده‌ها کشور که به این گروه پیوسته‌اند، حمایت خود از کی‌یف را تقویت خواهند کرد. اکنون نه تنها بحث بسته‌های کمکی جدید به اوکراین، بلکه تامین هواپیماهای جنگی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

این نخستین نشست حامیان کی‌یف پس از نشست سران ناتو در هفته گذشته است که باید به یاد داشته باشیم که در آنجا، اوکراین نتوانست انتظار خود در خصوص مشخص شدن زمان پیوستنش به ائتلاف را دریافت کند. با این حال، وعده افزایش کمک به ارتش اوکراین داده شد. دقیقا این موضوع در  نشست آنلاین روز گذشته مورد بحث قرار گرفت. علاوه بر همه کشورهای ناتو، فرمت رامشتاین همچنین شامل 20 کشوری است که عضو این ائتلاف نیستند – نه تنها متحدان مرسوم ایالات متحده، بلکه، به عنوان مثال، اردن و مراکش هم شرکت داشتند و  همگام سازی کمک‌های نظامی به کی‌یف انجام شد.

سیزدهمین نشست قبلی در تاریخ 15 ژوئن در بروکسل برگزار شده بود که در جریان آن ایالات متحده، دانمارک، هلند و انگلیس موافقت کرده بودند که توانایی سامانه‌های دفاع هوایی اوکراین را تقویت کنند. نروژ، دانمارک، کانادا و آلمان بسته‌های کمک بلندمدت به کی‌یف را اعلام کردند. و در نهایت، توافق اصولی در مورد تامین هواپیماهای F-16 به اوکراین بوجود آمد. این احتمال وجود دارد که اعضای رامشتاین  روز گذشته در این خصوص تصمیماتی گرفته باشند.

قبل از این نشست، آلکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین و لوید آستین، رئیس پنتاگون، تلفنی گفتگو کردند. به گفته وزیر دفاع اوکراین، نتایج نشست ویلنیوس، نیازهای ارتش اوکراین و به ویژه تصمیم آمریکا برای تامین مهمات خوشه‌ای مورد بررسی طرفین قرار گرفت. در روز نشست رامشتاین، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود در پنتاگون از بسته جدید کمک‌های آمریکا به اوکراین خبر داد که ارزش آن بیش از 1.3 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

در بخش باز نشست، وزیر دفاع آمریکا در مورد اینکه چگونه ضد حمله اوکراین شروع مرحله تعیین کننده در درگیری را نشان می دهد، صحبت کرده و گفت: «اوکراین برای حفظ موجودیت خود می‌جنگد، خطرات بسیار زیاد است، اما گروه تماس هرگز از چالش‌ها دوری نکرده است. ایالات متحده تا زمانی که لازم باشد از اوکراین حمایت خواهد کرد، همانطور که دیگر اعضای این گروه تماس خواهند داشت.»

البته مشخص نیست در مباحثات پشت درهای بسته نشست رامشتاین هم همین موضوع تکرار شده یا اختلافاتی در رابطه با ادامه حمایت نظامی از اوکراین وجود داشته است.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به پانصدو یازدهمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

برنامه اتحادیه اروپا برای معرفی شکل جدیدی از حمایت از اوکراین

روزنامه آمریکایی “پولیتیکو” روز سه شنبه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که اتحادیه اروپا در حال آماده شدن برای اجرای یک طرح حمایت نظامی از کی‌یف است که شامل تامین تسلیحاتی و آموزش نظامی به ارزش کلی 20 میلیارد یورو است. این طرح برای تامین تسلیحات مورد نیاز نیروهای مسلح اوکراین طی چهار سال آینده محاسبه شده و احتمالاً از طریق صندوق صلح اروپا تامین مالی خواهد شد.

در این راستا، اتحادیه اروپا ایجاد یک صندوق امانی را برای حمایت از تامین نیروهای مسلح اوکراین برای چهار سال آینده به مبلغ 20 میلیارد یورو پیشنهاد خواهد کرد.

این مقاله همچنین یادآور شده که چنین تأمین مالی نقدی برای تأمین تسلیحاتی ارتش اوکراین یک “تغییر ایدئولوژیک رادیکال” برای اتحادیه اروپا است که همیشه به عنوان یک انجمن صلح جو خود را معرفی کرده است.

این طرح مکمل بسته کمک بودجه 50 میلیارد یورویی است که قبلاً توسط اتحادیه اروپا  برای مدت چهار سال نیز پیشنهاد شده بود. کمیسیون اروپا قبلاً از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست کرده تا کمک های بیشتری را ارائه کنند.

پیش از این، دنیس اشمیگال، نخست وزیر اوکراین اعلام کرد که از ابتدای سال، متحدان غربی بیش از 23 میلیارد دلار برای پوشش کسری بودجه دولت به کی‌یف ارائه کرده‌اند. بدین ترتیب،طی شش ماه گذشته، درآمدهای بودجه اوکراین از حدود 13 میلیارد دلار فراتر رفته است.

تعیین فرصت 90 روزه برای سازمان ملل به منظور رفع مشکلات صادرات محصولات کشاورزی روسیه

وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته اعلام کرد که دبیرخانه سازمان ملل متحد، مطابق با یادداشت تفاهم امضا شده با روسیه در 22 جولای سال 2022 در استانبول، این فرصت را دارد که کار بر روی عادی سازی روند صادرات محصولات کشاورزی روسیه را ظرف 90 روز و قبل از پایان اعتبار این سند ادامه دهد.

در عین حال، بر اساس بند 6 این تفاهم نامه، قرارداد «سه سال اعتبار خواهد داشت» و اگر یکی از طرفین (روسیه یا سازمان ملل متحد) بخواهد اجرای آن را متوقف کند، باید سه ماه قبل از آن اطلاع دهد . بنابراین، دبیرخانه سازمان ملل متحد هنوز 90 روز فرصت دارد تا به کار خود برای عادی سازی صادرات محصولات کشاورزی روسیه ادامه دهد.

این وزارتخانه یادآور شد که دقیقا ظرف این 90 روز آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، قصد دارد دسترسی به سیستم سوئیفت را برای یک “شرکت تابعه” یا بانک کشاورزی روسیه، “همانطور که در پیام وی نقل شده” را بازگرداند.

وزارت خارجه روسیه همچنین تاکید کرد که اتصال مجدد مستقیم بانک کشاورزی روسیه به سیستم پرداخت سوئیفت هیچ جایگزینی ندارد، تلاش برای استفاده از کانال‌های دیگر برای سازماندهی پرداخت‌ها برای صادرات محصولات کشاورزی به منظور ایجاد ظاهر کار در یک موقعیت طراحی شده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، روز گذشته تاکید کرد که روسیه دیگر به تضمین های کشورهای غربی و سازمان ملل در مورد توافق غلات اعتماد نخواهد کرد و بازگشت به این توافقنامه تنها در صورت وجود نتایج ملموس امکان پذیر است.

 بعید است ترکیه با اسکورت کشتی‌های اوکراینی بدون موافقت روسیه موافقت کند

آژانس خبری بلومبرگ شب گذشته، سه شنبه به نقل از یک مقام آگاه در آنکارا گزارش داد که پس از پایان توافق غلات، مقامات کی‌یف نیاز به حمایت ترکیه در خصوص اسکورت نظامی کشتی‌های خارج شده از بنادر اوکراین دارند، اما بعید است که این کشور برخلاف میل روسیه، چنین اقدامی را انجام دهد.

به گفته وی، ترکیه چنین اقدامی را بسیار خطرناک می‌داند و ناوگان خود را برای این منظور به خطر نخواهد انداخت. این آژانس یادآور شده که به جای این کار، مقامات ترکیه روی ازسرگیری توفقنامه غلات با مشارکت روسیه تمرکز خواهند کرد.

بلومبرگ به نقل از دیمیتری اسکورنیاکوف، رئیس شرکت اوکراینی هاروایست هولدینگ (HarvEast Holding) نوشت: «وظیفه اصلی کنونی اوکراین، جلب حمایت ترکیه برای صادرات غلات این کشور بدون مشارکت طرف روسی است.»

این آژانس یادآور شده که عرضه محصولات کشاورزی اوکراین از طریق حمل و نقل زمینی یا رودخانه ای امکان پذیر است، اما آنها جایگزین بسیار گران‌تر از حمل و نقل دریایی هستند.

وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن در حمله تروریستی به پل کریمه دخالتی نداشته است

متیو میلر، رئیس سرویس مطبوعاتی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته، سه شنبه، در یک نشست خبری تاکید کرد، برخی اظهارات درباره اینکه گویا آمریکا در حمله به پل کریمه دست داشته، صحت ندارد. میلر در پاسخ به یک سوال در این باره گفت: «چنین گمانه زنی کاملاً درست نیست.»

این مقام وزارت خارجه بدین ترتیب به اظهارات آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن مبنی بر دخالت آمریکا در جنایات کی‌یف از جمله حمله تروریستی به پل کریمه پرداخت.

آنتونوف صبح روز گذشته یادآور شده بود که حمایت آمریکا از نیروهای تندروی اوکراینی این امکان را فراهم می کند که با اطمینان از دخالت واشنگتن در جنایات مقامات کی‌یف صحبت کنیم. به گفته سفیر، واشنگتن بارها اقدامات تروریستی کی‌یف علیه شهروندان و تأسیسات غیرنظامی روسیه را توجیه کرده است.

اتحادیه اروپا از آرژانتین می‌خواهد در جریان  جنگ اوکراین به گروه بریکس نپیوندد

اتحادیه اروپا از آرژانتین درخواست کرده است تا زمانی که مناقشه نظامی در اوکراین حل و فصل نشده به گروه بریکس نپیوندد. بیانیه مربوطه در جریان نشست سران اتحادیه اروپا و جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (CELAC) در بروکسل بیان شد.

همانطور که یک منبع خبری به بلومبرگ توضیح داد، ورود آرژانتین به گروه بریکس در پس زمینه رویارویی ژئوپلیتیکی “یک سیگنال اشتباه خواهد بود.”

موضوع گسترش این گروه باید به یکی از موضوعات اصلی در اجلاس سران آتی بریکس در ژوهانسبورگ (آفریقای جنوبی) تبدیل شود که از 22 تا 24 آگوست برگزار خواهد شد.

سیاستمدار آمریکایی: بحران اوکراین منافع ملی کلیدی ایالات متحده را برآورده نمی‌کند

ران دیسانتیس، فرماندار ایالت فلوریدا شب گذشه، سه شنبه ابراز عقیده کرد که بحران اوکراین از جمله موضوعاتی نیست که بر منافع ملی کلیدی ایالات متحده تأثیر بگذارد. وی یادآور شده، اگر این درگیری منافع کلیدی ملی ایالات متحده را تامین می کرد، این بدان معنا بود که این کشور به طور بالقوه ممکن است نیروهای نظامی خود را به آنجا اعزام کند و برای این کار بهانه لازم پیدا میشد.

این سیاستمدار آمریکایی گفت: «فکر نمی‌کنم کسی بخواهد نیروی نظامی ما را در اوکراین ببیند».

دیسانتیس در عین حال معتقد است که درگیری در اوکراین بر «دومین یا سومین» مهم ترین منافع ملی ایالات متحده تأثیر گذاشته است. به گفته وی، تهدید اصلی برای ایالات متحده چین و وضعیت مهاجران است.

او درباره کمک به پایان دادن به بحران اوکراین نیز ابراز تمایل کرد، اما در عین حال تاکید کرد که آمادگی کاهش ذخایر تسلیحات آمریکایی و قطع عرضه به تایوان را ندارد. دیسانتیس در پاسخ به سوالی در مورد چشم انداز حل و فصل بحران اوکراین ادامه داد: من معتقدم که هدف باید صلح پایدار و امنیت در اروپا را تقویت کند تا تجاوز نظامی دیگری را تحریک نکند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، پیش از این روز گذشته وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات، از اروپا خواهد خواست تا هزینه‌های کمک‌های آمریکا به اوکراین را بازپرداخت کنند.

پنتاگون: ارتش اوکراین در جریان ضد حمله، عمدتاً در میادین مین متحمل خسارات می‌شود

مارک میلی، رئیس کمیته ستاد نیروهای مسلح ایالات متحده شب گذشته، سه شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که نیروهای مسلح اوکراین در جریان ضد حمله خود عمدتاً در میادین مین متحمل تلفات و خسارات سنگین می شوند. 

ژنرال میلی گفت: “تلفات اوکراینی در این حمله آنقدر به حملات هوایی روسیه بستگی ندارد، بلکه بیشتر به دلیل وجود میادین مین است.”

به گفته وی، حل مشکل مربوط به میادین مین ضروری است، و کشورهای غربی به طور فعال تجهیزات مین پاک‌سازی اوکراین را تامین می‌کند تا از موفقیت ضد حمله ارتش اوکراین اطمینان حاصل شود.

این مقام بلندپایه آمریکایی همچنین ابراز اطمینان کرد که نیروهای مسلح اوکراین قادر به انجام ضد حمله موفق خواهند بود. وی افزود: «من مطمئن هستم که آنها (نیروهای اوکراینی) می توانند به این مهم دست یابند. به ویژه اگر از تاکتیک ها و مهارت هایی که به آنها آموزش داده شده استفاده کنند و این عملیات را در شب انجام دهند که توانایی استفاده از نیروی هوایی را از روس‌ها سلب می کند.»

این فرمانده نظامی آمریکا یادآور شد که برای ارزیابی ضدحمله و گفتن این که آن به باتلاق تبدیل شده، هنوز خیلی زود است. میلی افزود: «من فکر می کنم هنوز نبردهای زیادی در پیش است. و آنچه را که قبلاً گفتم تکرار می کنم: این یک ماجرای طولانی، دشوار و خونین خواهد بود. بیایید ببینیم که این عملیات در نهایت از لحاظ رویارویی اوکراینی ها با روسیه چه نتیجه ای خواهد داشت.»

اعتراف مقام پنتاگون به برتری کامل روسیه بر ارتش اوکراین در هوا 

ژنرال مارک میلی، رئیس کمیته ستاد نیروهای مسلح ایالات متحده شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که رساندن توانایی‌های نظامی اوکراین در عرصه هوایی به روسیه نیازمند سال‌ها سرمایه‌گذاری مالی و آموزش خلبانان است.

وی گفت: ده فروند F-16 دو میلیارد دلار هزینه دارد، در حالی که روس‌ها صدها جنگنده نسل چهارم و پنجم در اختیار دارند.

ژنرال میلی افزود که اگر تلاش شود تا توان نیروی هوایی اوکراین را با روسیه برابر کرد، صحبت بر سر تعداد زیادی هواپیما، سال‌ها آموزش خلبانی و دستیابی به سطح حمایت مالی مورد نیاز خواهد بود که هنوز امکان آن وجود ندارد. وی نتیجه گرفت که به  همین دلایل، ایالات متحده بر روی ارائه سیستم‌های دفاع هوایی به کی‌یف متمرکز شده است.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در اوایل ماه جولای، متحدان غربی خود را به عدم تمایل برای تحویل جنگنده های F-16 به کی‌یف متهم کرد. وی به وجود ائتلافی از کشورهایی اشاره کرد که آماده آغاز آموزش خلبانان اوکراینی هستند، اما هیچ برنامه‌ای برای اجرای این مأموریت تنظیم نشده است. به نظر او برخی شرکا این موضوع را بطور عمدی به تعویق می اندازند.

در اواخر ماه ژوئن، رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین، آندری یرماک، گفت که کی‌یف امیدوار است تا پایان سال 2023  نخستین جنگنده F-16 را دریافت کرده باشد.

این در حالی است که در اواسط ماه ژوئن، ژنرال مارک میلی گفته بود که هنوز برای بحث در مورد تاریخ  تحویل F-16 به اوکراین زود است. وی سپس تاکید کرد که واشنگتن و کی‌یف باید در این زمینه کارهای زیادی انجام دهند.

زاخارووا لندن را شریک جرم جنایات اوکراین دانست

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته  ابراز عقیده کرد که کی‌یف از سلاح‌های تهیه‌شده توسط لندن برای کشتن و مصدوم کردن مردم غیرنظامی استفاده می‌کند و این واقعیت انگلیس را شریک جرم جنایات اوکراین می‌کند.

وی گفت: « دقیقاً گلوله‌ها و موشک‌های تهیه‌شده توسط بریتانیا همان کودکانی را که ادعا می‌کند «حفاظت» می‌کند، می‌کشند، معلول و یتیم می‌کنند. این موضوع لندن را شریک این جنایات و سایر جنایات کی‌یف می‌کند و این کشور نمی‌تواند از مسئولیت فرار کند.»

وی تاکید کرد که تحریم‌های ضد روسی دولت انگلیس که روز 17 جولای اعلام شد، محدودیت‌های نامشروعی است که عدم توجه به مسائل انسانی لندن را نشان می‌دهد. زاخارووا یادآور شد: «در عین حال، فشار تحریم های خارجی نمی تواند بر خط مشی مستقل روسیه و روند عملیات نظامی در اوکراین تأثیری بگذارد و اهداف و وظایف تعیین شده در این خصوص به طور کامل محقق خواهد شد.»

روز دوشنبه مشخص شد که انگلیس 14 موقعیت جدید را به فهرست تحریم‌های ضد روسیه اضافه کرده است. سفارت روسیه در لندن نیز به نوبه خود تصمیم دولت بریتانیا برای گسترش تحریم ها علیه روسیه را “از نظر قانونی بی اعتبار” خواند.

اختلاف جدی اتحادیه اروپا و کشورهای آمریکای لاتین بر سر اوکراین 

روزنامه پولیتیکو روز سه شنبه گزارش داد که در نشست سران اتحادیه اروپا و جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (CELAC) که در تاریخ 17 جولای در بروکسل آغاز شد، تناقضاتی بین شرکت کنندگان به دلیل موضع گیری آنها در رابطه با درگیری نظامی در اوکراین به وجود آمد. 

این گزارش یادآور شده که مذاکره کنندگان اروپایی تلاش کردند کشورهای آمریکای لاتین را متقاعد سازند که روسیه را به دلیل حمله نظامی به اوکراین محکوم کنند. نیکاراگوئه و کوبا قاطعانه با فرمول‌های پیشنهادی مخالف بودند. با وجود چندین دور مذاکرات، طرفین نتوانستند به اجماع دست یابند.

این روزنامه نوشته است، علاوه بر این، برخی از مقامات ابراز نگرانی کردند که شرکت کنندگان در این اجلاس دو روزه نتوانند به همین دلیل اعلامیه مشترکی را تصویب کنند. نویسنده این مقاله افزود: «عدم توافق بر سر متن یک بیانیه مشترک، ضربه‌ای به اعتبار اتحادیه اروپا در زمانی است که اتحادیه به دنبال متحد کردن صداها در سازمان ملل و فراتر از آن در حمایت از اوکراین است». 

در اواخر ماه ژوئن مشخص شد که تعدادی از مقامات سیاسی کشورهای آمریکای لاتین با شرکت ولادیمیر زلنسکی در این نشست مخالفت کرده بودند. این در حالی است که اوکراین، برعکس، قصد دارد یک “اجلاس صلح” ترتیب دهد، جایی که از کشورهای جنوب جهانی دعوت خواهد کرد. ایگور ژوکووا، معاون دفتر رئیس جمهوری اوکراین چند روز قبل  گفت که برزیل هم برای شرکت در این اجلاس دعوت خواهد شد.

اخبار بیشتر

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان