بایدن خطاب به نتانیاهو: همین حالا طرح تغییرات قضایی را متوقف کن/ تل آویو: تعهدی به آمریکا ندادیم

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی عصر دیروز سه شنبه گزارش‌های منتشر شده درباره تعهد نتانیاهو به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر توقف شهرک‌سازی در کرانه باختری را تکذیب کرد.

دیروز شبکه 12 رژیم اسرائیل به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد، بنیامین نتانیاهو در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس جمهور آمریکا متعهد شده است که شهرک سازی را تا پایان سال متوقف کند و مجوز جدیدی برای ساخت و ساز در شهرک‌ها صادر نکند.

در این گزارش آمده است که نتانیاهو به بایدن گفته است، تلاش زیادی برای دستیابی به تفاهم در مورد طرح «اصلاح قضایی» کرده، اما در این زمینه موفق نشده است.

نتانیاهو مدعی شد که تلاش خواهد کرد در تعطیلات تابستانی «کنست» به تفاهماتی درباره اصلاح قضایی دست یابد.

«تزاچی هانگبی» مشاور امنیت داخلی « بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز در بیانیه ای اعلام کرد: «نتانیاهو به هیچ وجه متعهد به توقف ساخت و ساز در منطقه یهودا و سامره (کرانه باختری و قدس) نشده است.»

هانگبی افزود: از ابتدای سال، شورای عالی برنامه ریزی و ساختمان 11000 واحد مسکونی جدید را در دو مرحله تصویب کرده که آخرین آن چند هفته پیش بوده است.

مشاور امنیت داخلی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ادامه داد: در چارچوب شفاف سازی بین تل‌آویو و واشنگتن در مورد شهرک‌سازی، نتانیاهو به بایدن گفت که در ماه‌های آینده شورای عالی برنامه ریزی و ساخت هیچ نشستی برگزار نخواهد کرد.

وب سایت «عرب 48» نوشت، هانگبی دیروز در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: «نتانیاهو به بایدن گفت که پس از تعطیلات تابستانی، تنها موضوعی که مورد بحث قرار خواهد گرفت، تغییر نحوه انتصاب قضات است.»

در بیانیه رژیم صهیونیستی در رابطه با تماس نتانیاهو و بایدن و آمده است که نخست وزیر رژیم صهیونیستی به رئیس جمهور آمریکا اطلاع داده است که تلاش خواهد کرد یک «اجماع عمومی گسترده» در رابطه با «اصلاح قضایی» به دست آورد.

از سوی دیگر، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی در کاخ سفید گفت: «بایدن همچنان نگران تغییرات قضایی و برخی از فعالیت‌ها و رفتارهای افراطی اعضای کابینه نتانیاهو است.»

سخنگوی شورای امنیت ملی در کاخ سفید افزود: «این نگرانی‌ها همچنان پابرجاست و نگران کننده است.»

در شرایطی که با اعلام تصمیم «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و وزرای تندروی کابینه وی برای تصویب طرح موسوم به «تغییرات قضایی» موج تازه اعتراضات اسرائیلی‌ها در خیابان‌های سراسر اراضی اشغالی آغاز شده و اختلافات میان صهیونیست‌ها به شکل بی‌سابقه‌ای تعمیق شده، روزنامه عبری هاآرتص در مقاله‌ای به قلم «عاموس هرئیل» تحلیلگر امور نظامی رژیم صهیونیستی اعلام کرد، ستاد کل ارتش اسرائیل نگران آسیب‌های فوری بحران کودتای نظامی بر انسجام داخلی یگان‌های ارتش است.

در ادامه این مقاله آمده است، به گفته افسران ارشد ارتش اسرائیل آسیب‌هایی که در این زمینه به ارتش وارد شده کاملا آشکار و قابل لمس است.

بنیامین نتانیاهو اعلام کرده که قصد دارد طرح اصلاحات قضایی را ادامه داده و آن را تصویب کند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که نتانیاهو ترجیح می‌دهد چند اسکادران نیروی هوایی بسته شود، اما کابینه وی سقوط نکند.

اخبار بیشتر

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان