رئیس جمهور ایران برای دیدار از کشورهای افریقایی وارد کینیا شد

رئیس جمهور ایران برای دیدار از کشورهای افریقایی وارد کینیا شد

آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران که برای دیدار از سه کشور افریقایی به این قاره سفر نموده است، در دیدار با رئیس جمهور کینیا گفت که ایران به برکت انقلاب اسلامی امروز به یکی از کشورهای پیشرفته در حوزه‌های مختلف تبدیل شده است و این کشور آمادگی دارد تا تجربیاتش را در زمینه های مختلف با کشورهای افریقایی از جمله کینیا شریک سازد.

آیت الله سیدابراهیم رئیسی، امروز چهارشنبه همچنین در نشست هیات‌های عالی‌رتبه ایران و کینیا، روابط این دو کشور را دارای ریشه‌های عمیق تاریخی دانسته و با اشاره به ظرفیت‌های عظیم موجود در ایران و کینیا بر ضرورت بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها در راستای توسعه تعاملات تجاری میان این دو کشور تاکید کرد.

رئیس جمهور ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران به برکت انقلاب اسلامی امروز به یکی از کشورهای پیشرفته در حوزه‌های مختلف پزشکی، کشاورزی، علم و فناوری و صنعت تبدیل شده است و ایران برای به اشتراک گذاشتن این تجربیات در قالب مبادلات تجاری و اقتصادی با کینیا آماده می باشد.

آقای رئیسی همچنین بر گسترش روابط اقتصادی میان ایران و کینیا تاکید کرده و خواستار افزایش مبادلات تجاری تا 10 برابر میان این دو کشور شده است.

«ویلیام روتو» رئیس جمهور کینیا نیز در این نشست، سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به نایروبی را سرآغاز فصل جدیدی در روابط این دو کشور دانسته و بر علاقمندی کشورش برای توسعه تعاملات تجاری و سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگردی، شیلات و کشاورزی و تجهیزات پزشکی و دارویی با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

به گزارش ایران پرس، همچنین در ابتدای این جلسه هیات‌های عالی‌رتبه سیاسی و اقتصادی دو کشوری ایران و کینیا به بحث و تبادل نظر درباره راهکارهای گسترش همکاری‌ها و تعاملات دوجانبه در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و همچنین معرفی ظرفیت‌های متنوع ایران و کینیا در حوزه‌های مختلف کشاورزی، دامپروری، تجهیزات پزشکی، صنایع و مصالح ساختمانی و پتروشیمی برای توسعه همکاری پرداختند.

از سوی هم گفته می شود که هیات های دو طرف چندین سند همکاری را در بخش های مختلف باهم امضا کردند.

گفتنی است که سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران بامداد چهارشنبه در صدر هیاتی عالی رتبه به دعوت رسمی روسای جمهور سه کشور افریقایی، کنیا، اوگاندا و زیمباوه، سفر خود به این کشورها را آغاز کرد.

اخبار روز دنیا در پایگاه خبری اتحادنیوز

ما را در فضای مجازی دنبال کنید

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان