ایران می‌تواند سهم عمده منافع یک میلیارد دلاری حوزه سلامت افغانستان را به خود اختصاص دهد

سهم عمده منافع یک میلیارد دلاری حوزه سلامت افغانستان

حسین نیکونام در خصوص نقطه نظرات مطرح شده در حوزه گردشگری سلامت در نشست تخصصی وزارت خارجه با فعالان و رؤسای تشکل‌های گردشگری ایران اظهار کرد: یکی از بحث‌های بزرگ کنونی ما در گردشگری سلامت به بخش افغانستان مربوط می‌شود. تقریباً 10 ماه است که گردشگری سلامت در حوزه افغانستان تعطیل شده و وزارت خارجه اجازه صدور هیچ ویزایی به بخش خصوصی را نمی‌دهد و عمدتاً خود وزارتخانه از طریق کارگزارانش در افغانستان ویزا صادر می‌کنند که این موضوع لطمه زیادی به صنعت گردشگری سلامت ایران وارد کرده است.

وی افزود: حدود 10 سال است که در بازار افغانستان فعالیت دارم، این سیکل معیوب مدام هر سال تکرار می‌شود. زمانی که آژانس‌های مسافرتی به زحمت دفاتری در بازارهای هدف راه‌اندازی کرده‌اند و تبلیغات و بازاریابی می‌کنند و با یک وقفه 6 ماهه یا یک ساله مواجه می‌شوند، به دلیل دلاری بودن هزینه‌هایشان ورشکست می‌شوند.

رئیس جامعه حرفه‌ای گردشگری سلامت ایران تصریح کرد: به دلیل اینکه ایران فرایند صدور ویزاها را سخت کرده است، منفعت بازار یک میلیارد دلاری گردشگری سلامت افغانستان در گذشته به کشورهای هندوستان و ترکیه می‌رسید و در حال حاضر به پاکستان رسیده است. اگر برای گردشگران سلامت افغانستانی لغو روادید کنیم، درصد بالایی از این سود یک میلیارد دلاری به ایران تعلق پیدا خواهد کرد، چون ایران از نظر تجهیزات پزشکی نسبت به پاکستان پیشرفته‌تر است و قیمت‌های پایین‌تری نیز ارائه می‌دهد.

نیکونام گفت: همچنین دوستان در افغانستان تمایل زیادی برای سفر به ایران دارند. پیشنهاد می‌کنم که این موضوع به صورت جدی بررسی شود. حداقل حدود 45 سال است که در بازار افغانستان با همین فرمان جلو می‌رویم. برای یک بار هم که شده به آژانس‌های مسافرتی و گردشگری سلامت اعتماد کرده و به آن‌ها اجازه دهند همانند سایر کشورها کفالت قبول کنند، سپس میزان پذیرش گردشگر به صورت درمانی و توریستی در ایران را با 40 سال گذشته مقایسه کنند.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان