دستگیری حدود ۱۰۰۰ معترض در ناآرامی‌های شب گذشته شهرهای فرانسه/ هشدارها درباره سفر به فرانسه

به نقل از نشریه “دی‌سایت”، پس از کشته شدن یک جوان 17ساله توسط افسر پلیس، برای چهارمین شب متوالی اعتراضات در فرانسه رخ داد.

وزارت کشور فرانسه صبح امروز شنبه اعلام کرد که حدود 994 نفر در جریان این ناآرامی‌ها دستگیر شدند که تعداد آن‌ها بیش از دستگیر شدن در شب جمعه که 870 نفر بود، است، با وجود این، به‌گفته جرالد دارونین، وزیر کشور فرانسه خشونت‌ها به‌طور قابل‌توجهی کمتر از شب‌های گذشته بود. به‌گفته دولت، 79 افسر پلیس و ژاندارم هم در جریان درگیری‌ها زخمی شدند.

در گرنوبل، لیون و مارسی، گروهی از شورشیان در میان معترضین مغازه‌ها را غارت کردند. تظاهرکنندگان همچنین دوباره خودروها و سطل‌های زباله را به آتش کشیدند. در استراسبورگ، معترضین قبل از شب به یک فروشگاه اپل و سایر فروشگاه‌ها حمله کردند.

مقامات فرانسوی این اعتراضات را شورش و آشوب توصیف کرده و به‌گفته مقامات مارسی، خشونت‌آمیزترین شورش در این منطقه رخ داد. به‌گفته پلیس، حدود ساعت 2 بامداد 88 نفر دستگیر شدند. منابع پلیس گفتند که آتش‌سوزی بزرگی در یک سوپرمارکت رخ داد که مرتبط با ناآرامی بود.

غارت یک مغازه اسلحه‌فروشی در مارسی

در مرکز مارسی، معترضان یک مغازه اسلحه‌فروشی را غارت کردند. به‌گفته پلیس، آنها تعدادی تفنگ شکاری با خود برده‌اند، اما هیچ مهماتی دزدیده نشده است، یک نفر با اسلحه‌ای که احتمالاً از مغازه اسلحه‌فروشی آمده بود دستگیر شد، مغازه در زمان حاضر توسط پلیس محافظت می‌شود.

اتحادیه‌های پلیس فرانسه: در حال جنگ با آفت‌ها هستیم

اتحادیه‌های بزرگ پلیس فرانسه پیشتر خواستار اقدام علیه معترضان شده بودند. در بیانیه اتحادیه‌های پلیس ملی و پلیس Unsa آمده است: اکنون زمان مبارزه با این «آفت‌ها» است. به‌گفته آنها، افسران پلیس “در حال جنگ” هستند.

در این بیانیه آمده است: در مقابل این انبوه وحشی، دیگر دعوت به آرامش کافی نیست، بلکه باید اقدام کرد.

در مقابل ژان لوک ملانشون، رئیس حزب چپگرای پوپولیست La France Insoumise، در توییتر نوشت: اتحادیه‌های پلیسی که خواهان جنگ داخلی هستند، باید یاد بگیرند که دهان خود را ببندند، سیاستمداران باید دوباره پلیس را تحت کنترل درآورند.

یک نماینده سبزها هم در توییتر از مشکل ساختاری در نیروی پلیس نوشته گفت: متن سندیکاهای پلیس “دعوت به جنگ داخلی” است.

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل از دولت فرانسه خواست به‌طور جدی با مشکلات عمیق نژادپرستی و تبعیض نژادی در اجرای قانون برخورد کند.

حدود سه روز است که در بسیاری از شهرهای فرانسه ناآرامی‌هایی به‌راه افتاده است و ساختمان‌ها و خودروها به آتش کشیده شده و مغازه‌ها غارت شده‌اند. عامل این شورش‌ها مرگ یک جوان 17ساله بود که روز سه‌شنبه در حومه پاریس در نانتر به‌ضرب گلوله یک افسر پلیس کشته شد. این قربانی 17ساله قرار است روز شنبه در زادگاهش نانتر به خاک سپرده شود. این دومین مرگ در بازرسی‌های پلیس در سال جاری است، سال گذشته 13 نفر در شرایط مشابه کشته شدند.

با توجه به ادامه اعتراضات، دولت فرانسه 45000 افسر پلیس و ژاندارم را شب گذشته بسیج کرد، این بدان معناست که نیروهای پلیس به‌طور گسترده توسط 5000 افسر دیگر تقویت شده‌اند، برخی نیروها به این دلیل از تعطیلات فراخوانده شدند، دارونین در فرستنده TF1 گفت: علاوه بر این، چندین واحد پلیس ویژه مستقر شده‌اند.

دارونین قبلاً دستور داده بود که خدمات اتوبوس و تراموا در سراسر فرانسه از ساعت 9 شب متوقف شود، رویدادهای مهم لغو شده و فروش و حمل وسایل آتش‌بازی و مواد قابل اشتعال ممنوع شده است. امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه فعلاً تصمیم گرفت وضعیت فوق‌العاده اعلام نکند، این گزینه توسط دولت فرانسه در سال 2005 در جریان شورش‌های مشابه مورد استفاده قرار گرفت.

اعتراضات به کارائیب هم رسید

همچنین اعتراض‌هایی در سرزمین‌های فرادریایی فرانسه در دریای کارائیب رخ داد. افراد ناشناس سطل‌های زباله را در Cayenne به آتش کشیدند و به ساختمان‌ها آسیب رساندند. دود غلیظی از برخی محله‌ها بلند شد که پلیس تلاش کرد شورش‌ها را مهار کند. دست‌کم شش نفر از جمله پنج نوجوان دستگیر شدند. مقامات در حالی که برای شب احتمالی خشونت‌آمیز دیگری آماده می‌شدند، خواستار آرامش شدند.

تیری کوفلک، فرماندار گویان فرانسه، اعلام کرد که مغازه‌ها و وسایل حمل‌ونقل عمومی در عصر جمعه زودتر بسته می‌شوند، همچنین ممنوعیت موقت فروش و حمل بنزین در شب وجود دارد. کوفلک گفت که در شب شنبه، 300 افسر پلیس اضافی بسیج خواهند شد و از هواپیماهای بدون سرنشین و هلیکوپتر نیز استفاده خواهد شد.

درخواست ماکرون از والدین فرانسوی برای ممانعت از حضور فرزندانشان در خشونت‌ها

“امانوئل ماکرون”، رئیس‌جمهور فرانسه پیشتر در یک نشست بحرانی به‌زعم خود ابزارسازی غیرقابل قبول مرگ یک جوان را محکوم کرده بود. به‌گفته وی حدود یک‌سوم از دستگیرشدگان “جوان و گاهی بسیار جوان” هستند. مکرون از والدین خواست اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان در تظاهرات خشونت‌آمیز شرکت نکنند.

تیم ملی فرانسه هم خواستار پایان دادن به خشونت و به‌عوض دادن فضا برای “عزاداری، گفتگو و بازسازی” شد. در بیانیه‌ای که کاپیتان کیلیان امباپه در شبکه‌های اجتماعی مختلف منتشر کرد، آمده است که باید راه‌های صلح‌آمیزتر و سازنده‌تری برای «ابراز خود» پیدا کرد.

با وجود حضور گسترده پلیس، در جریان اغتشاشات شب گذشته 492 ساختمان مورد حمله قرار گرفت، حدود 2000 خودرو به آتش کشیده شد و ده‌ها مغازه غارت شد.

مرگ مردی جوان در حاشیه اعتراضات

در حاشیه اعتراضات جمعه‌شب، مرد جوانی بر اثر سقوط از پشت‌بام جان خود را از دست داد. به‌گفته پلیس و دادستان، این حادثه در پتی کوویلی در شمال فرانسه در نزدیکی شهر روئن رخ داده است، با این حال، گزارش‌های متفاوتی در مورد شرایط دقیق وجود داشت، پلیس و مقامات استانی ابتدا گفتند که این حادثه “در حین غارت” یک سوپرمارکت رخ داده است، البته بعداً گفته شد که تحقیقات در مورد این حادثه ادامه دارد.

هشدار آلمان، انگلیس و آمریکا به شهروندان درباره سفر به فرانسه

آلمان، بریتانیا و ایالات متحده از شهروندانی که قصد سفر به فرانسه را دارند خواستند نسبت به ناآرامی‌ها احتیاط کنند و توصیه‌های ایمنی خود را به‌روز کردند.

بیشتر بخوانید

رویدادهای مهم جهان